Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2018, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.136.2018.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.136.2018.1.MK

samo wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego bez zaistnienia faktu przeniesienia jego własności w ustawowym terminie nie przesądza o prawie do zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2018 r. (data wpływu: 4 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w 2016 roku sprzedał nieruchomość w postaci stanowiącego odrębną własność lokalu mieszkalnego położonego w A przy ul. A. Z tego tytułu uzyskał przychód w wysokości 355.000 zł. Uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości środki Wnioskodawca planuje przeznaczyć na zakup nowego mieszkania, na rynku pierwotnym. Lokal ten Wnioskodawca zamierza zakupić celem zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Z uwagi na sytuację na rynku deweloperskim trudno jest nabyć mieszkanie w odpowiedniej lokalizacji, które będzie gotowe i co do którego będzie możliwe natychmiastowe przeniesienie jego własności na Wnioskodawcę. W związku z powyższym Wnioskodawca planuje zawrzeć umowę deweloperską. Podpisanie umowy nastąpi przed końcem roku 2018, jednak z informacji udostępnionych przez dewelopera w prospekcie informacyjnym wynika, że przeniesienie własności lokalu na Wnioskodawcę będzie miało miejsce dopiero po zakończeniu roku 2018. Wnioskodawca będzie dokonywał wpłat na prowadzony na rzecz dewelopera rachunek powierniczy, zgodnie z przewidzianym w umowie deweloperskiej harmonogramem. Z przedłożonego przez dewelopera projektu umowy deweloperskiej wynika, że odstąpienie od tej umowy możliwe jest jedynie w ściśle określonych sytuacjach, po wystąpieniu określonych zdarzeń (np. zmiana stawki podatku VAT). Co do zasady Wnioskodawca, po zawarciu tej umowy, nie będzie mógł bezkosztowo się z niej wycofać. Do działu III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której będzie budowany lokal Wnioskodawcy, zostanie wpisane przysługujące Wnioskodawcy roszczenie o nabycie konkretnego lokalu. Wnioskodawca jest właścicielem innych lokali, jednak są one przedmiotem najmu i nie służą Wnioskodawcy do zaspokojenia jego potrzeb mieszkaniowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00