Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2018, sygn. 0111-KDIB4.4014.207.2018.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Czy nabycie udziału w nieruchomości poprzez jej współwłaściciela prowadzące do tego, że nabywca stanie się wyłącznym właścicielem nieruchomości, bez faktycznej zmiany powierzchni gospodarstwa rolnego stanowi w rozumieniu przepisu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jego utworzenie względnie powiększenie, a tym samym nastąpi spełnienie jednego z warunków zwolnienia od podatku?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 czerwca 2018 r. (data wpływu 13 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu udziału we współwłasności nieruchomości rolnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu udziału we współwłasności nieruchomości rolnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym zobowiązany jest obliczyć i pobrać należny podatek przy dokonywaniu czynności, które skutkują wystąpieniem obowiązku podatkowego.

Do kancelarii zgłosili się klienci, którzy planują zawrzeć umowę sprzedaży udziału w gospodarstwie rolnym. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym właścicielami nieruchomości rolnej są dwie osoby w udziałach odpowiednio 5/8 i 3/8. Nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne, jej łączna powierzchnia wynosi ponad 17 ha. Współwłaściciele nieruchomości są względem siebie osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej. Jeden ze współwłaścicieli (mający udział w 3/8 częściach) zamierza kupić od drugiego (mającego udział w 5/8 częściach) cały przysługujący mu udział, tym samym stając się wyłącznym właścicielem nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00