Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2018, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.253.2018.2.EN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.253.2018.2.EN

w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wartości firmy podlegającej amortyzacji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 czerwca 2018 r. (data wpływu do Organu 28 czerwca 2018 r.), uzupełnionym 13 sierpnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wartości firmy podlegającej amortyzacji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wartości firmy podlegającej amortyzacji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 1 sierpnia 2018 r., Znak: 0111- KDIB2-1.4010.253.2018.1.EN wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 13 sierpnia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Sp. z o.o. należy do międzynarodowej grupy będącej jednym z liderów w branży produkcji urządzeń chłodniczych. Grupa zapewnia szeroką gamę rozwiązań do konserwacji i ekspozycji świeżych i mrożonych produktów. W związku z planami rozwoju Spółki w Polsce, nabyła ona z dniem 31 sierpnia 2017 r. w drodze kupna zorganizowaną część przedsiębiorstwa Sp. z o.o. S.k. (dalej: ZCP). ZCP wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa wskazaną przez ustawodawcę w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), a mianowicie stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W skład nabytego przez Spółkę ZCP poza m.in. środkami trwałymi, zapasami towarów oraz należnościami weszły również zobowiązania funkcjonalnie związane z ZCP (dalej: Długi Funkcjonalne). Wartość Długów Funkcjonalnych nabytych w ramach zespołu składników materialnych i niematerialnych wynosi blisko 5 mln złotych (4 983 784,93 zł). Na wskazaną wartość niemal w całości składają się zobowiązania handlowe wynikające z faktur zakupowych z kontrahentami. Podkreślenia wymaga fakt, że wartość Długów Funkcjonalnych była brana pod uwagę przez strony umowy sprzedaży przy ustalaniu ceny ZCP. Podstawę do wyceny ZCP stanowił wskaźnik EBITDA (uwzględniający wartość zobowiązań (Długów Funkcjonalnych)) pomnożony przez stosowany przez Wnioskodawcę wskaźnik. Finalna cena nabycia zwarta w umowie zbycia ZCP została skorygowana w oparciu o poziom kapitału obrotowego. Po stronie Spółki istnieje wątpliwość w jaki sposób powinna zostać ustalona podlegająca amortyzacji wartość firmy powstała w sposób określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00