Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2018, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.305.2018.2.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.305.2018.2.KK

Czy zgodnie z treścią art. 22 ust 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawidłowym jest zastosowanie w rozliczeniach z programistą, w opisanym stanie faktycznym, 50% kosztu uzyskania przychodu, przy zastrzeżeniu ust. 9a i 9b ustawy i przy przyjęciu zgodnie z tym przepisem, iż koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2018 r. (data wpływu 10 sierpnia 2018 r.), uzupełnionym w dniu 27 września 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 27 września 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie m. in. świadczenia usług informatycznych, tworzenia oprogramowania o charakterze spersonalizowanym (dostosowanym do potrzeb konkretnego odbiorcy) i jego implementacji. Wnioskodawca planuje zawarcie umowy o dzieło z programistą będącym osobą fizyczną, na mocy której programista ma przenosić na Wnioskodawcę autorskie prawa majątkowe do tworzonych przez niego programów, odpowiadających ogólnej specyfikacji dostarczonej przez Wnioskodawcę. Każdorazowa specyfikacja zamówienia, określana przez Wnioskodawcę, nie narzuca programiście sposobu osiągnięcia konkretnego rezultatu, implementacji konkretnych rozwiązań ani narzędzi jakimi ten ma się posłużyć. Działalność programisty ma polegać na projektowaniu i tworzeniu programów, tworzeniu dodatkowych funkcjonalności w istniejących programach, tworzeniu i wprowadzaniu aktualizacji do istniejących programów, tworzeniu architektury oprogramowania, projektowaniu i tworzeniu interfejsu użytkownika końcowego, tworzeniu warstwy bazodanowej oraz logiki biznesowej, tworzenie bibliotek narzędziowych kodu oprogramowania (kod źródłowy napisany w języka C++/C#/Java/Flex/ActionScript/PHP/inne). Typowym rezultatem działań programisty będzie stworzenie systemów komputerowych, modułów systemów komputerowych bądź najczęściej programów komputerowych. Całość zadań realizowanych przez programistę ma mieć charakter niepowtarzalny i twórczy, każdorazowo dostosowany do potrzeb konkretnego zamówienia i ma odbywać się bez bieżącego nadzoru Wnioskodawcy, a zadania muszą (zgodnie z umową) zostać zrealizowane przez niego osobiście, bowiem ich rezultat jest w pełni zależny od wiedzy, doświadczenia, zdolności i kreatywności programisty. Po zakończeniu wykonania konkretnego dzieła, programista obowiązany jest przesłać je na serwer Wnioskodawcy i przenieść na Wnioskodawcę autorskie prawa majątkowe do stworzonych przez niego programów, każdorazowo za wynagrodzeniem płatnym jednorazowo przez Wnioskodawcę. W powyższej relacji Wnioskodawca będzie występował jako płatnik względem programisty, pobierał i odprowadzał za niego zaliczkę na podatek dochodowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00