Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2018, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.544.2018.1.LS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.544.2018.1.LS

Reasumując, kwota ryczałtu określona w ustawie nie obejmuje wszystkich wydatków związanych z wykorzystywaniem przez pracownika samochodu służbowego pracodawcy do celów prywatnych, w szczególności kosztów paliwa, a w konsekwencji Wnioskodawca jako płatnik podatku dochodowego stosownie do art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązany jest doliczyć do przychodów pracownika ze stosunku pracy wartość nieodpłatnego świadczenia, tj. wartość paliwa zakupionego przez Wnioskodawcę, a wykorzystywanego przez pracownika do celów prywatnych, ustaloną w oparciu o art. 12 ust. 3 ww. ustawy zgodnie z zasadami określonymi w art. 11 ust. 2-2b cytowanej ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2018 r., (data wpływu 23 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu ponoszonych wydatków na zakup paliwa do samochodów służbowych wykorzystywanych przez pracowników do celów prywatnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu ponoszonych wydatków na zakup paliwa do samochodów służbowych wykorzystywanych przez pracowników do celów prywatnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Głównym przedmiotem działalności Spółki S.A. (dalej jako Spółka, Wnioskodawca) jest działalność produkcyjna, usługowa i handlowa. Wnioskodawca pozyskuje na własność oraz w odpłatnym użytkowaniu samochody dla celów wykonywanej działalności gospodarczej. Samochody te przekazywane są pracownikom do używania zgodnie z funkcjonującą w firmie Polityką zarządzania flotą samochodową w Grupie Kapitałowej (Polityka Flotowa), która reguluje zasady przydzielania samochodów służbowych, zasady ich użytkowania, obowiązki użytkowników związane z zakupem i rozliczaniem paliwa, materiałów eksploatacyjnych oraz innych usług. Samochody będące w posiadaniu Spółki są przekazywane pracownikom w oparciu o zapisy Polityki Flotowej i służą realizacji celów służbowych pracowników. Polityka Flotowa przewiduje jednakże również możliwość korzystania z samochodów służbowych dla celów prywatnych przez pracowników, którym przyznano auta do indywidulanego użytku (użytkowane tylko przez jedną osobę). W takim przypadku Spółka określa wartość nieodpłatnego świadczenia w związku z korzystaniem z samochodu służbowego dla celów prywatnych przez uprawnionych pracowników na zasadach przewidzianych w art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako updof), tj. odpowiednio 250 zł dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 lub 400 zł dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3. Wartość nieodpłatnego świadczenia obliczona zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami updof doliczana jest następnie do przychodu pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00