Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2018, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.745.2018.1.AO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.745.2018.1.AO

w zakresie prawa do bezterminowego zwiększenia kwot podatku naliczonego po uregulowaniu faktur w stosunku do których skorygowano wcześniej kwotę podatku naliczonego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2018 r. (data wpływu 27 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do bezterminowego zwiększenia kwot podatku naliczonego po uregulowaniu faktur w stosunku do których skorygowano wcześniej kwotę podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do bezterminowego zwiększenia kwot podatku naliczonego po uregulowaniu faktur w stosunku do których skorygowano wcześniej kwotę podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką handlową w rozumieniu art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych oraz zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka świadczy usługi m.in. w zakresie robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, robót związanych z budową dróg i autostrad, wykonywania robót ogólnobudowlanych w zakresie obiektów mostowych.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółka nabywa od swoich kontrahentów usługi i towary, które zgodnie z przepisami ustawy o VAT, są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (dalej jako: podatek VAT). W sytuacji, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a jednocześnie spełnione zostają dodatkowe przesłanki przewidziane przez przepisy ustawy o VAT niezbędne do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, Spółka odlicza kwoty podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez kontrahentów. Zgodnie z przepisami o podatku VAT obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r., Spółka nabywa również usługi budowlane opodatkowane VAT w Spółce na zasadach odwrotnego obciążenia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 w powiązaniu z art. 17 ust. 1h ustawy o VAT.

W związku ze zrealizowanym dla jednego z klientów Spółki projektem budowlanym, w 2012 r. Spółka nabyła od kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT towary oraz usługi wykonane na terytorium Polski. Przedmiotowy projekt budowlany był realizowany w konsorcjum, w którym Spółka pełniła rolę lidera konsorcjum, natomiast wspomniany kontrahent Spółki był jednym z partnerów przedmiotowego konsorcjum (dalej jako: Konsorcjum). Obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu przedmiotowych dostaw towarów i usług powstał u kontrahenta Spółki (tj. u dostawcy na rzecz Spółki) w 2012 r. Spółka odliczyła kwoty podatku VAT naliczonego z faktur VAT wystawionych przez kontrahenta i dokumentujących zakup przedmiotowych towarów i usług w deklaracjach VAT-7 złożonych w 2012 r. za miesiące, w którym Spółka otrzymała przedmiotowe faktury zakupu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00