Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2019, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.40.2019.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.40.2019.1.MK

Prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2019 r. (data wpływu 29 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Spółka nabywa bydło żywe od rolników ryczałtowych i w związku z tym wystawia faktury VAT RR. Sposób zapłaty określany jest każdorazowo na wystawianych fakturach. Zdarzają się przypadki, że Spółka wskutek braku środków na koncie lub też nieposiadania rachunku bankowego przez rolnika ryczałtowego albo z przyczyn niezależnych od Spółki, reguluje płatności wynikające z faktur RR w formie gotówkowej, bezpośrednio na ręce rolnika ryczałtowego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółka, ma prawo podwyższyć podatek naliczony o zryczałtowany zwrot podatku w miesiącu dokonania zapłaty, pomimo zapłaty należności po terminie w formie gotówkowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle opisanego stanu taktycznego Spółka będzie posiadała prawo do obniżenia podatku należnego o zryczałtowany zwrot podatku.

Jak stanowi art. 116 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycia tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy o VAT, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczaniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkami opisanymi w powołanym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00