Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.21.2019.1.ICZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.21.2019.1.ICZ

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesione koszty eksploatacyjne dotyczące pojazdu specjalnego pomocy drogowej.

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 stycznia 2019 r. (data wpływu 17 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesione koszty eksploatacyjne dotyczące pojazdu specjalnego pomocy drogowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesione koszty eksploatacyjne dotyczące pojazdu specjalnego pomocy drogowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą w przeważającej części na świadczeniu usług pomocy drogowej czyli przewozu uszkodzonych pojazdów. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności zakupił w 2017 roku samochód ciężarowy Citroen Jumper o dopuszczalnej masie całkowitej 3300 kg i ładownością 1500 kg z kabiną z dwoma rzędami foteli, przystosowaną do przewozu 6 osób, który następnie został poddany modyfikacjom (zmiany konstrukcyjne) w celu przystosowania do pracy na drodze i przewozu uszkodzonych pojazdów aby mógł być wykorzystywany w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej czyli do przewozu samochodów oraz prowadzenia innych prac na drodze. W dniu 17 listopada 2017 r. w karcie pojazdu został dokonany wpis dotyczący zmiany konstrukcyjnych i parametrów technicznych pojazdu z samochodu ciężarowego uniwersalnego na samochód specjalny o przeznaczeniu pomoc drogowa. Tym samym w dowodzie rejestracyjnym pojazdu widnieje wpis w rubrykach: Rodzaj pojazdu: samochód specjalny oraz Przeznaczenie: pomoc drogowa o dopuszczalnej masie całkowitej 3300 kg, ładowność 1500 kg z kabiną przystosowaną do przewozu 6 osób. Przewóz osób ma miejsce wyłącznie w sytuacjach kiedy istnieje konieczność zabrania osób podróżujących uszkodzonym samochodem z miejsca zdarzenia (awarii samochodu bądź stłuczki) do warsztatu samochodowego. Opisany samochód jest wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej i nie jest wykorzystywany do celów prywatnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00