Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2019, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.60.2019.1.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.60.2019.1.PR

Określenie podstawy opodatkowania z tytułu przemieszczenia na terytorium kraju towaru należącego do Wnioskodawcy, który został uprzednio zaimportowany na terytorium państwa członkowskiego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2019 r. (data wpływu 7 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu przemieszczenia na terytorium kraju towaru należącego do Wnioskodawcy, który został uprzednio zaimportowany na terytorium państwa członkowskiego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu przemieszczenia na terytorium kraju towaru należącego do Wnioskodawcy, który został uprzednio zaimportowany na terytorium państwa członkowskiego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym do transakcji unijnych. Dokonuje on zakupu samochodów na terytorium Szwajcarii. Samochody kupowane są z zamiarem ich dalszej odsprzedaży. Sprzedawca szwajcarski wystawia rachunek w walucie CHF. Za samochody Wnioskodawca płaci przelewem. Odprawa celna samochodu jest dokonywana w Niemczech w imieniu Wnioskodawcy przez przedstawiciela fiskalnego zarejestrowanego jako podatnik VAT UE na terytorium Niemiec. Samochód obejmowany jest procedurą celną dopuszczenia do obrotu, ewentualne należności celne w Niemczech Wnioskodawca opłaca za pośrednictwem przedstawiciela fiskalnego. Import samochodu ze Szwajcarii do Niemiec jest zwolniony z niemieckiego podatku VAT. Następnie samochód dostarczany jest na terytorium Polski. Często koszty transportu samochodu zawarte są już w cenie zakupu i Wnioskodawca nie ponosi ich dodatkowo. Może się zdarzyć również, że za transport Wnioskodawca płaci innej niż sprzedawca samochodu firmie, wtedy otrzymuje od firmy realizującej transport rachunek. W związku z przemieszczeniem towarów z terytorium Niemiec na terytorium Polski Wnioskodawca rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy samochodu do Polski. W Polsce Wnioskodawca opłaca od zakupionego samochodu akcyzę. Jeśli Wnioskodawca decyduje się na rejestrację samochodu przed jego sprzedażą składa on VAT-23 wraz z wszystkimi dokumentami zakupu, potwierdzeniem wpłaty akcyzy i niemieckimi dokumentami celnymi, wpłaca należny podatek, a następnie rozlicza go odpowiednio w deklaracji VAT-7. Jeżeli Wnioskodawca nie rejestruje samochodu, oblicza podstawę opodatkowania i rozlicza VAT od WNT w deklaracji VAT-7.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00