Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2019, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.102.2019.1.JS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.102.2019.1.JS

określenie podstawy opodatkowania w związku z aportem Nieruchomości

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2019 r. (data wpływu 4 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania w związku z aportem Nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania w związku z aportem Nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca planuje zbycie na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) nieruchomości zabudowanej (dalej: Nieruchomość), której jest właścicielem. Zbycie zostanie dokonane poprzez wniesienie przez Wnioskodawcę przedmiotowej Nieruchomości w drodze wkładu niepieniężnego, w zamian za udziały w Spółce.

Wartość rynkowa udziałów wydanych na rzecz Wnioskodawcy będzie wyższa od ich wartości nominalnej. W takiej sytuacji, przedmiotowa nadwyżka (agio) zostanie ujęta pod pozycją kapitału zapasowego w bilansie Spółki.

Dla celów aportu dokonana została wycena Nieruchomości według jej wartości godziwej (wycena została przygotowana przez niezależny podmiot). W umowach przeniesienia przedmiotów aportu strony określą wartość przedmiotów aportu zgodnie ze sporządzoną wyceną.

Z uwagi na fakt, iż Nieruchomość wnoszona do Spółki nie będzie spełniać definicji przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego będzie podlegać opodatkowaniu VAT. W stosunku do dostawy nieruchomości nie znajdą zastosowania zwolnienia z opodatkowania VAT, o których mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, tym samym transakcja będzie opodatkowana VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00