Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.110.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.110.2019.1.AK

Możliwości opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2019 r. (data wpływu 15 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych .

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca utrzymuje się z dochodów z pracy etatowej. Dodatkowo uzyskuje dochody z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu oraz prokurenta w innych podmiotach. Przychody te są klasyfikowane jako przychody ze stosunku pracy, przychody z działalności wykonywanej osobiście oraz z tzw. innych źródeł. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychody osiągane z ww. źródeł pozwalają Wnioskodawcy na poczynienie oszczędności, które zamierza on zabezpieczyć przed utratą wartości, aby zachować je na lata kiedy jego aktywność zawodowa ulegnie zmniejszeniu, a także kiedy dzięki nim będzie mógł pomóc zaspokoić rosnące potrzeby dzieci i ich rodzin.

Ponieważ lokaty bankowe oferowane obecnie na rynku są częstokroć oprocentowane niżej niż wynosi wskaźnik inflacji, w szczególności po uwzględnieniu podatku dochodowego od uzyskiwanych odsetek, Wnioskodawca planuje za zaoszczędzone pieniądze nabyć lokale (użytkowe i mieszkalne) a następnie wynająć je i w ten sposób zabezpieczyć oszczędności od utraty wartości oraz osiągać zwrot z oszczędności wyższy niż z lokat bankowych. Jak dotąd z zaoszczędzonych pieniędzy Wnioskodawca nabył jeden lokal - apartament w atrakcyjnej miejscowości i wynajął go na lat 10 firmie zajmującej się oferowaniem wynajmu krótkoterminowego we własnym imieniu na swój rachunek. Wysokość oszczędności pozwoli Wnioskodawcy na zakup kolejnych lokali, ale w sumie nie więcej niż 5, w zależności od ich ceny. Nabyte lokale będą docelowo przeznaczone na zaspokojenie potrzeb samego Wnioskodawcy jak i jego rodziny, ewentualnie rodzin dzieci lub spadkobierców. Wnioskodawca planuje, że do momentu ostatecznego rozdysponowania lokali będą one oddane w najem długoterminowy, tj. na okresy powyżej 1 roku. Wnioskodawca planuje wynajmować lokale samodzielnie. Nie będzie zatrudniać firm czy osób do obsługi najmu. Wnioskodawca wskazuje, że najemców będzie poszukiwać na własną rękę poprzez ogłoszenia np. w Internecie. Wyszukiwaniu najemców nie będą towarzyszyć działania marketingowe wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia. Wnioskodawca zakłada, że będzie wynajmować lokale długoterminowo osobom fizycznym i firmom, w tym podmiotom, które następnie będą mogły lokale podnajmować także krótkoterminowo, ale już w ramach ich własnej działalności, prowadzonej we własnym imieniu i na własny rachunek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00