Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2019, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.100.2019.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.100.2019.2.BK

w zakresie sposobu dokumentowania wierzytelności nieściągalnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 marca 2019 r. (data wpływu 11 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:

  • aby całą wierzytelność dotyczącą spółki cywilnej uznać za udokumentowaną co do nieściągalności w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a i art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wystarczy pozyskać orzeczenie o bezskuteczności egzekucji co do części tej wierzytelności i czy takie częściowe orzeczenie będzie uprawniało Spółkę do zarachowania całej wierzytelności jako straty jest nieprawidłowe,
  • na zasadzie analogii udokumentowanie nieściągalności wierzytelności w rozumieniu ww. przepisów może nastąpić w oparciu o dokumenty z oficjalnego rejestru słowackich spółek Finstat i czy pozyskanie takiego dokumentu będzie uprawniało Spółkę do zarachowania wierzytelności jako straty jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2019 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu dokumentowania wierzytelności nieściągalnych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również: Spółka) posiada nieściągalne wierzytelności, co do których aktualnie nie ma nadziei na zaspokojenie. Poczynione rozeznania nie pozostawiają wątpliwości, że kontrahenci Spółki są niewypłacalni. Jedyne co Spółce pozostaje to próba rachunkowej i podatkowej optymalizacji zaistniałej sytuacji. W związku z tym Spółka chciałaby te wierzytelności zarachować nie jako przychód - co ma miejsce w tej chwili - a jako koszt, zgodnie z uprawnieniem jakie w tej kwestii daje jej ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a). Problem jaki się pojawia to odpowiednie rozumienie pojęć wierzytelności i udokumentowane, którym posługuje się ustawa w art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) oraz w art. 16 ust. 2. Z jednej strony bowiem dla Wnioskodawcy wykładnia językowa jest względnie jasna, ale z drugiej strony jej wyniki są nie do pogodzenia z powszechnie przyjmowanym systemem wartości oraz naczelnymi zasadami prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00