Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2019, sygn. 0113-KDIPT3.4011.284.2019.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.284.2019.1.KK

Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania za naniesienia roślinne i budowlane znajdujące się na działce na terenie rodzinnego ogrodu działkowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2019 r. (data wpływu 10 czerwca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania za naniesienia roślinne i budowlane znajdujące się na działce na terenie rodzinnego ogrodu działkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Decyzją Naczelnika Dzielnicy .z dnia 30 marca 1982 r., nr wywłaszczono na rzecz Państwa całą nieruchomość, która została przekazana Polskiemu Związkowi Działkowemu na czas nieokreślony. Następnie, dnia 23 marca 2003 r. ww. działka nr . została przepisana na Wnioskodawczynię za zezwoleniem Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego ,,X w ..(dalej również: ,,ROD). W tej dacie Wnioskodawczyni nie znała stanu prawnego nieruchomości. Wnioskodawczyni była przekonana, że działka należy do Związku Działkowców, a tym samym podlega pod Skarb Państwa. Jej zdaniem, błędem urzędników było niewpisanie w księdze wieczystej Skarbu Państwa właścicieli działki. Wojewoda.., decyzją z dnia 14 maja 2002 r., nr ......po rozpatrzeniu wniosku pani ....... stwierdził nieważność ww. decyzji Naczelnika Dzielnicy......, co skutkowało przywróceniem prawa własności poprzedniemu właścicielowi. Wyrok z dnia 26 maja 2013 r. nakazał Wnioskodawczyni wydanie nieruchomości w ..... przy ul. ..... działki nr ..... - poprzedniemu właścicielowi. Jednak na dzień przepisania działki rodzinnej na Wnioskodawczynię, właścicielem działki był Skarb Państwa. W dniu 26 lutego 2018 r. Urząd Miasta Dysponowania Mieniem, ul. w ., wydał decyzję nr . o przyznaniu i nakazie dla Wnioskodawczyni stosownego odszkodowania w kwocie 31 134 zł z tytułu naniesień budowalnych i roślinnych na przedmiotowej działce. Kwota przedmiotowego odszkodowania wpłynęła na konto Wnioskodawczyni w dniu 25 kwietnia 2018 r. Wysokość odszkodowania została ustalona na podstawie opinii uzyskanej od rzeczoznawcy majątkowego w formie operatu szacunkowego, który określił wartość rynkową prawa własności naniesień budowlanych i nasadzeń przedmiotowego ogródka działkowego. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta Miasta z dnia 10 sierpnia 2017 r. o powołaniu rzeczoznawcy majątkowego operat szacunkowy ww. działki został sporządzony przez Panią .. w dniu 2 listopada 2017 r. Kwota odszkodowania została zgłoszona przez Urząd Miasta .. do Pierwszego Urzędu Skarbowego, jako uzyskany przez Wnioskodawczynię przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni doręczono także PIT-11.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00