Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.283.2019.1.EK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.283.2019.1.EK

uznanie świadczonej usługi najmu wraz z mediami za jedną niepodzielną usługę

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2019 r. (data wpływu 8 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania świadczonej usługi najmu wraz z mediami za jedną niepodzielną usługę jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania świadczonej usługi najmu wraz z mediami za jedną niepodzielną usługę. W dniu 14 maja 2019 r. do wniosku zostało doręczone pełnomocnictwo wraz z opłatą.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub R.) posiada status organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450 ze zm.; dalej: Ustawa o OPP), a jej przedmiotem działalności statutowej organizacji pożytku publicznego jest w szczególności najem i podnajem nieruchomości oraz wspomaganie techniczne (zarządzanie nieruchomościami) organizacji pozarządowych prowadzących działalność w sferze nauki, edukacji, oświaty i wychowania.

Przedmiotem działalności spółki wg Polskiej Klasyfikacji Działalności jest m.in. PKD 68.20.Z - wynajem i zarządzenie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Spółka wykonuje swoją działalność statutową odpłatnie w rozumieniu przepisów Działu II Rozdział 1 Ustawy o OPP, co w szczególności oznacza, że pobierane za usługi wynagrodzenie nie może być - i nie jest - wyższe od sumy kosztów poniesionych na ich świadczenie. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; dalej: Ustawy o VAT), a świadczone odpłatnie usługi podlegają opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1) wskazanej ustawy. W obecnej fazie rozwoju firmy, R. działa niemal wyłącznie na rzecz Stowarzyszenia (dalej: S.), świadcząc temu podmiotowi odpłatne usługi pożytku publicznego polegające na wynajmie zabudowanych nieruchomości na cele działalności oświatowej. Niektóre z tych nieruchomości stanowią własność R., a inne są przez tą ostatnią wynajęte lub wydzierżawione i adaptowane na potrzeby szkolnictwa (budynki szkół, przedszkoli, boiska, place zabaw, etc.). Spółka całościowo zarządza wynajmowanymi S. nieruchomościami, gdyż działalność pożytku publicznego R. względem S. ma na celu m.in. to, aby S. zajmował się wyłącznie edukacją i wychowaniem, a Spółka - zgodnie ze swoimi celami statutowymi - wszelkimi sprawami technicznymi. Budowanie tak ukształtowanej relacji zostało pomiędzy S. i R. wielokrotnie potwierdzone (i wprost sformułowane) w zawieranych umowach o świadczenie w/w usług. Umowy na wynajem w/w nieruchomości S. przewidują jedną, zryczałtowaną cenę czynszu i nie przewidują jakichkolwiek dodatkowych rozliczeń pomiędzy stronami, a w szczególności rozliczeń za usługi podmiotów trzecich zaopatrujących nieruchomości w prąd, ogrzewanie, wodę, itd. R. ponosi te koszty - jest nimi obciążany przez dostawców tych usług lub przez podmioty, od których sam wynajmuje nieruchomości. Odpłatność ponoszona przez S. na rzecz R. z tytułu w/w usług jest niższa, niż koszty ponoszone przez R. na ich świadczenie, co pozostaje w zgodzie z przepisami Ustawy o OPP regulującymi odpłatną działalność pożytku publicznego. Spółka nalicza podatek VAT od omawianego świadczenia (wskazanej ceny ryczałtowej) wg stawki podstawowej - 23%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00