Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.288.2019.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.288.2019.1.KS

Sposób ustalenia wartości początkowej środka trwałego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 11 czerwca 2019 r., identyfikator poświadczenia przedłożenia .) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie, sprzedaży i kupnie nieruchomości. Obecnie wraz z żoną jest posiadaczem mieszkania, w którym mieszkają i chcą je w ramach działalności wynajmować i amortyzować. Mieszkanie zostało nabyte w dniu 9 lipca 2010 r. za cenę 158 500 zł. Lokal znajduje się w prestiżowej dzielnicy miasta w odległości około 500 m od ścisłego centrum miasta. Nabyte mieszkanie ma 68 m2, nadawało się do kapitalnego remontu i taki kompleksowy remont został w nim przeprowadzony. Remont obejmował całościową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę drzwi pokojowych z ościeżnicami, wymianę wszystkich instalacji, równanie ścian i wylanie nowych podłóg, montaż kuchni na wymiar z pełnym sprzętem AGD, zabudowę szafy na wymiar, zakup wyposażenia pokoi itp.

Ponieważ w przeszłości Wnioskodawca nie zamierzał tego mieszkania amortyzować, ani nie stosował żadnych ulg budowlanych związanych z remontem ww. mieszkania, to nie gromadził faktur, ani za materiały budowlane, ani za przeprowadzone prace remontowe i zakupione wyposażenie. W międzyczasie wspólnota ze składek mieszkańców ogrodziła podwórze, zamontowała bramę otwieraną na pilota, wydzieliła miejsca parkingowe dla mieszkańców, wykonała kompleksowy remont dachu, wymieniła piony wodnokanalizacyjne oraz wykonała remont klatki schodowej. W wyniku przeprowadzonego remontu i zmiany cen, jakie nastąpiły w ciągu 9 lat od nabycia, wartość nieruchomości jest obecnie znacznie wyższa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00