Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.386.2019.1.JŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.386.2019.1.JŻ

określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejsca opodatkowania nabywanych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2019 r. (data wpływu 2 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejsca opodatkowania nabywanych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejsca opodatkowania nabywanych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka (dalej Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką kapitałową prawa niemieckiego, zarejestrowaną w Polsce jako czynny podatnik VAT począwszy od 1 marca 2018 r. Spółka była również zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w przeszłości, jednakże ze względu na zakończenie poprzedniego etapu działalności gospodarczej w Polsce została wyrejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce z dniem 31 sierpnia 2016 r.

Spółka jest przedsiębiorstwem z branży energii słonecznej. Spółka zajmuje się dystrybucją ogniwami słonecznymi oraz panelami słonecznymi, a także zajmuje się wznoszeniem gotowych pod klucz farm fotowoltaicznych na całym świecie. Spółka była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce w przeszłości. W tamtym okresie model działalności Spółki wyglądał w ten sposób, że w procesie produkcji Spółka korzystała z usług firmy zewnętrznej, polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której przekazywała ogniwa słoneczne (w większości przypadków przewiezione z magazynu Spółki w Niemczech) oraz inne komponenty do produkcji paneli słonecznych (nabyte na terenie Polski, z innych krajów Unii Europejskiej lub z krajów trzecich). Podwykonawca wykonywał na otrzymanych komponentach usługę polegającą na przerabianiu ich na gotowe panele słoneczne. Niezwłocznie po wyprodukowaniu gotowe panele słoneczne były wysyłane do magazynu spółki w Niemczech. Dalsza dystrybucja gotowych paneli słonecznych (sprzedaż do podmiotów na terenie Niemiec, innych krajów UE lub krajów trzecich) następowała w większości przypadków właśnie z magazynu w Niemczech. Zdarzało się również, że panele słoneczne lub materiały związane z ich produkcją i przygotowaniem do sprzedaży były przez Spółkę sprzedawane bezpośrednio z magazynu podwykonawcy do podmiotów na terenie Polski (sprzedaż), do krajów Unii Europejskiej (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) lub do krajów trzecich (eksport). Niniejszy wniosek nie dotyczy jednak wyżej opisanej sytuacji. Powyższa sytuacja została tutaj opisana jedynie w celu kompleksowej prezentacji modelu działalności Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00