Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2019, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.319.2019.1.MSU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.319.2019.1.MSU

obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2019 r. (data wpływu 4 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. ..

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wydział . Politechniki . składa wniosek o dofinansowanie projektu pt. .. Celem projektu będzie wyselekcjonowanie szczepów bakterii Lactobacillus sp. o najlepszych właściwościach prozdrowotnych/ochronnych do konstrukcji innowacyjnego preparatu ekologicznego/probiotycznego przeznaczonego dla pszczół (dodawanego do pokarmu do dezynfekcji uli), który będzie można w następnej kolejności przetestować bezpośrednio na pszczołach miodnych, we współpracy z branżą pszczelarską.

Według danych Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej z 2018 r., w województwie .było . rodzin pszczelich. Od kilku lat obserwuje się wzmożenie niepokojącego zjawiska, tzw. zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej (Apis mellifera) na świecie, jak i w Polsce. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są choroby pszczół wywoływane przez różnego rodzaju mikroorganizmy, głównie przez roztocza Varroa destructor, bakterie Paenibacillus larvae, Melissococcus plutonius, grzyby Ascosphaera apis, Nosema sp. i Aspergillus sp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00