Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.272.2019.1.AMS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.272.2019.1.AMS

Uznanie dostawy za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 lipca 2019 r. (data wpływu 23 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania dostawy towaru z Włoch do Polski za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz wykazania przedmiotowej transakcji w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania dostawy towaru z Włoch do Polski za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz wykazania przedmiotowej transakcji w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca nabywa od firmy szwajcarskiej towar. Transport towaru odbywa się w następujący sposób: towar będzie transportowany do () Włoch (organizatorem tego transportu jest dostawca towaru - firma szwajcarska) tam następuje jego odprawa celna, a następnie towar będzie transportowany do siedziby Wnioskodawcy w Polsce (organizatorem tego transportu i koszty z nim związane ponosi Wnioskodawca).

Wnioskodawca jako podmiot niebędący rezydentem i niemający siedziby na terenie Włoch, w celu dokonania odprawy celnej () planuje przystąpić do rejestracji bezpośredniej podatnika dla celów podatku VAT we Włoszech odnośnie czynności wykonywanych na terenie Włoch, poprzez złożenie odpowiedniego formularza. Deklarację tę Wnioskodawca złoży przed rozpoczęciem wykonywania jakiejkolwiek czynności na terenie Włoch.

Wnioskodawca zamierza rozpoznać transakcję przemieszczenia towaru z Włoch do Polski jako nabycie wewnątrzwspólnotowe i określić dla tej sytuacji moment powstania obowiązku podatkowego na 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów do Wnioskodawcy. Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w tym przypadku, będzie wartość przyjęta do podstawy opodatkowania importu towarów, czyli cena za towar, ponieważ dodatkowe koszty, które zwiększyłyby wartość celną nie występują. W przypadku Wnioskodawcy podstawą opodatkowania będzie cena nabycia towaru zgodna z wystawioną przez dostawcę fakturą, ponieważ inne należności nie są pobierane przez dostawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00