Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2019, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.342.2019.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.342.2019.1.MK

Korekty wartości nabytego samochodu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2019 r. (data wpływu 18 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty wartości nabytego samochodu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty wartości nabytego samochodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W grudniu 2017 r. został zakupiony w Niemczech na firmę samochód osobowy. Ponieważ Firma była niedawno założona i zgłoszona do VAT i VAT UE, na dzień zakupu nie była widoczna w VIES. Sprzedawca wystawił fakturę z podatkiem VAT 19%. Od wartości brutto został naliczony i odliczony podatek VAT, zakup potraktowano jako WNT. Kolejny krok polegał na wystąpieniu do Urzędu skarbowego w Niemczech o zwrot niesłusznie naliczonego podatku VAT. Urząd niemiecki odmówił zwrotu informując, że faktura jest źle wystawiona, powinna być skorygowana przez Sprzedawcę. Po dwóch latach korespondencji ze Sprzedawcą i interwencji niemieckiego prawnika, Sprzedawca zwraca na konto kwotę niesłusznie naliczonego podatku VAT, ale nie chce skorygować faktury.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Na jakiej podstawie powinna zostać naliczona korekta wartości samochodu przez Firmę Wnioskodawcy, nie mając korekty od sprzedawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien skorygować wartość nabycia samochodu, a co za tym idzie deklarację VAT UE i deklarację VAT od momentu zakupu, pod warunkiem otrzymania od Sprzedawcy korekty faktury na nabycie samochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00