Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.549.2019.3.PC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.549.2019.3.PC

W zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT transakcji wymiany udziałów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2019 r. (data wpływu 1 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT transakcji wymiany udziałów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT transakcji wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca posiada rezydencję podatkową w Polsce - Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest jednym z udziałowców polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: SpZoo). Poza Wnioskodawcą udziałowcami SpZoo są osoby fizyczne (5 udziałowców) i osoba prawna (polska spółka kapitałowa - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Wnioskodawca jest udziałowcem posiadającym 25% udziałów (praw głosów) SpZoo; ponadto, jeden udziałowiec posiada ponad 60% udziałów (praw głosów); pozostali udziałowcy są mniejszościowy - posiadają od 0,96% do 5% udziałów (praw głosów) SpZoo.

Wnioskodawca, wraz z pozostałymi udziałowcami SpZoo, zamierza przeprowadzić operację wymiany udziałów SpZoo na udziały spółki z siedzibą na terytorium innego państwa Unii Europejskiej (dalej: Spółka Zagraniczna) polegającą na wniesieniu całości udziałów/ praw głosów przysługujących im w SpZoo do Spółki Zagranicznej, w zamian za udziały Spółki Zagranicznej.

Nie jest jeszcze wybrana lokalizacja Spółki Zagranicznej: pierwotne założenie obejmowało przeprowadzenie wymiany udziałów ze spółką prawa brytyjskiego, ale ze względu na obecną niestabilność polityczną i niepewność co do dalszego pozostania Wlk. Brytanii w Unii Europejskiej rozważana jest inna lokalizacja w obrębie UE dla spółki nabywającej udziały SpZoo. Spółka Zagraniczna będzie jedną ze spółek wymienionych w Załączniku nr 3 do ustawy o PIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00