Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2019, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.418.2019.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.418.2019.1.AM

Przychody i koszty uzyskania przychodów związane ze sprzedażą wierzytelności własnych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2019 r. (data wpływu 1 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia wartości przychodów z tytułu zbycia wierzytelności własnych jest prawidłowe;
  • ustalenia kosztów uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą wierzytelności własnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą wierzytelności własnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka posiadała wierzytelność z tytułu sprzedaży towarów na kwotę 139 678,78 zł brutto. Dokonano przelewu tej wierzytelności na inny podmiot za cenę 139 678,78 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

W jaki sposób ustalić wartość przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów powstałych w związku ze sprzedażą wierzytelności własnej? Czy wyliczając wartość przychodów i kosztów uzyskania przychodów należy wziąć pod uwagę wartość brutto, czy netto zbywanej wierzytelności?

Stanowisko Wnioskodawcy.

  1. Przychód uzyskany w wyniku sprzedaży wierzytelności własnej stanowi odrębną kategorię przychodu od przychodu z tytułu pierwotnie zawartej transakcji (w związku z którą powstała ta wierzytelność). Wierzyciel w takiej sytuacji otrzymuje wynagrodzenie od podmiotu trzeciego za zbytą wierzytelność, które nie stanowi jednak kwoty tytułem spłaty wierzytelności przez pierwotnego dłużnika. W konsekwencji przychód z tytułu sprzedaży wierzytelności powinien zostać rozpoznany w wysokości odpowiadającej cenie zawartej w umowie sprzedaży wierzytelności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00