Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.490.2019.1.JK3, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.490.2019.1.JK3

Możliwość skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko opieka naprzemienna.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2019 r. (data wpływu 9 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Za rok 2018 Wnioskodawca rozliczał podatek PIT indywidualnie. W dniu 19 marca 2018 r. Wnioskodawca rozwiódł się. Sąd zostawił wykonywanie władzy rodzicielskiej obydwojgu rodzicom z miejscem zamieszkania przy matce. Wnioskodawca wraz z byłą żoną mieszkają oddzielnie od 2017 roku. Pomimo zasądzonych alimentów na rzecz byłej żony, stosują wychowanie naprzemienne, w którym dzieci przebywają z Wnioskodawcą przez 3 dni w tygodniu, jak również przez miesiąc wakacji letnich oraz połowę ferii zimowych. Przebywanie u Wnioskodawcy oznacza, że mają swoje pokoje w mieszkaniu w którym śpią, mają swoje rzeczy, z których korzystają i uczestniczą w pełni w obowiązkach domowych. Czas Wnioskodawcy z dziećmi nie ogranicza się do sporadycznych kontaktów z dziećmi, a spędza z nimi dużą część w roku. Robi to odrębnie, w wyznaczonym czasie i miejscu niezależnym od drugiego rodzica bez udziału drugiego z rodziców opiekuje się dziećmi i zaspokaja ich życiowe potrzeby, tworząc im dom i warunki rozwoju w miejscu swojego zamieszkania. Drugi rodzic nie ingeruje w proces wychowywania ani w żaden sposób nie łoży na dziecko, kiedy są one pod opieką Wnioskodawcy. Wnioskodawca sam organizuje im czas kiedy są u niego, zawozi i odbiera ze szkoły, odrabia z nimi lekcje, zajmuje się ich utrzymaniem oraz wychowaniem, jeśli istnieje taka potrzeba to jeździ po lekarzach. W stosunku do Wnioskodawcy ani do dzieci w okresie podatkowym dotyczącym zapytania nie miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym), ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym oraz ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Wnioskodawca nie posiadał w tamtym okresie żadnej działalności w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00