Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2019, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.588.2019.1.AKR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.588.2019.1.AKR

Wyłączenia od opodatkowania transakcji wniesienia aportem przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2019 r. (data wpływu 29 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wniesienia aportem do spółki osobowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wniesienia aportem do spółki osobowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług na terenie Polski, przedsiębiorcą, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest świadczenie usług związanych z budową dróg i autostrad oraz przygotowywanie terenów pod budowę.

Forma jednoosobowej działalności gospodarczej nie odpowiada już skali działalności i związanemu z nią ryzyku. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo współpracujących z Wnioskodawcą kontrahentów, pracowników, jak i o zabezpieczenie rodziny Wnioskodawcy w przypadku nagłych zdarzeń (śmierć lub choroba Wnioskodawcy uniemożliwiająca prowadzenie działalności gospodarczej). W związku z tym, Wnioskodawca planuje zmienić formę prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej poprzez stanie się wspólnikiem spółki komandytowej.

Spółka, do której Wnioskodawca planuje wnieść wkład niepieniężny w postaci aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa została już utworzona pod nazwą A (dalej Spółka). Na dzień złożenia wniosku, Spółkę tworzą dwie osoby. Spółka kapitałowa pod nazwą B pełniąca rolę komplementariusza oraz Wnioskodawca pełniący rolę komandytariusza. Spółka od momentu jej utworzenia nie prowadziła faktycznie działalności gospodarczej. Na moment wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki przez Wnioskodawcę planowane jest poszerzenie grona wspólników Spółki o ojca Wnioskodawcy, który także planuje przystąpić do Spółki i wnieść własne przedsiębiorstwo w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej jako wkład niepieniężny do Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00