Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.41.2019.1.EN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.41.2019.1.EN

W analizowanej sprawie nie ma znaczenia fakt, że faktura jest wystawiana w tym samym momencie co paragon. W świetle powołanych przepisów nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że w sytuacji gdy paragon nie jest przekazywany nabywcy, a cały czas pozostaje w dokumentacji Wnioskodawcy to stanowi swojego rodzaju dokument wewnętrzny Wnioskodawcy. Paragon fiskalny jest dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży, który należy wydać nabywcy. Nabywca z kolei może żądać wystawienia faktury do otrzymanego paragonu. Z tym, że w sytuacji gdy nabywca dokona zakupu usługi hotelowej jako podatnik podatku VAT to Wnioskodawca będzie mógł wystawić fakturę tylko i wyłącznie do paragonu, który będzie zawierał numer NIP nabywcy. Wskazać jednak należy, że jeżeli w analizowanej sprawie w momencie zakupu nabywca (podatnik VAT) usługi hotelowej poinformuje Wnioskodawcę, że nabywa usługę jako podatnik VAT, to Wnioskodawca nie będzie miał w ogóle obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Bowiem sprzedaż na rzecz podatników podatku VAT należy udokumentować fakturą VAT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2019 r. (data wpływu 27 listopada 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 stycznia 2020 r. (data wpływu 12 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania sprzedaży usług hotelowych świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania sprzedaży usług hotelowych świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 12 stycznia 2020 r. o pełnomocnictwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00