Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.3.2020.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.3.2020.1.DJ

Obowiązki płatnika.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2019 r. (data wpływu 3 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka zamierza prowadzić działalność z zakresu profesjonalnego dochodzenia odszkodowań na rzecz swoich klientów. Odszkodowania, których ma dotyczyć prowadzona działalność mają skupiać się głównie na ubezpieczeniach komunikacyjnych. Spółka będzie nabywać we własnym imieniu, na własny rachunek i na własne ryzyko (w większości przypadków) roszczenia wynikające z umów ubezpieczenia od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a także od osób prawnych. Nabycie takich wierzytelności ma być dokonywane na podstawie zawieranych umów cesji wierzytelności, na podstawie których cedent będzie przenosił na spółkę ogół praw wynikających z umowy ubezpieczenia. W zamian za to otrzyma od cesjonariusza (Spółki) zadośćuczynienie, stanowiące rekompensatę za powstałą szkodę.

Ze strony cedenta oferta jest całkiem korzystna, ponieważ nie musi we własnym zakresie dochodzić roszczeń, wynikających z zaistniałej szkody, a środki należne z zakładu ubezpieczeń (pomniejszone o wynagrodzenie należne cesjonariuszowi) otrzymuje bezpośrednio na rachunek bankowy zgodnie z terminem określonym w umowie (7-14 dni od daty podpisania umowy). Natomiast cesjonariusz już we własnym zakresie będzie dochodził należnych kwot od zakładu ubezpieczeń. Może również dochodzić do sytuacji, że Spółka od razu po dokonaniu zakupu wierzytelności będzie ją odsprzedawać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00