Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2020, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.311.2019.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.311.2019.1.MM

w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przechowania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 grudnia 2019 r. (data wpływu 24 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przechowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2019 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przechowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Matka Wnioskodawcy miała świadczenie rentowe z ZUS, które wpływało na jej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku X. Wnioskodawca wraz z matką mieszkali razem prowadząc wspólne gospodarstwo domowe. Gdy osobiste wizyty matki w banku stawały się uciążliwe z uwagi na wiek, matka Wnioskodawcy ustanowiła go pełnomocnikiem na zasadach ogólnych do swojego rachunku. Zgodnie z jej dyspozycjami Wnioskodawca wypłacał z ww. rachunku określone kwoty gotówki i przekazywał je matce. Gdy z czasem na rachunku zaczęły powstawać pewne oszczędności, matka Wnioskodawcy zdecydowała się na bardziej korzystną formę oszczędzania części pieniędzy na popularnym wówczas tzw. koncie oszczędnościowym. Oprocentowanie środków na takim koncie niewiele odbiegało od lokat standardowych, a dawało możliwość wpłat i wypłat pieniędzy bez utraty naliczonych odsetek. Podczas wizyty w banku Wnioskodawca dowiedział się, że jego pełnomocnictwo nie obejmuje możliwości otwarcia takiego konta na rzecz właścicielki rachunku. Konieczna jest wizyta właścicielki w banku, ewentualnie Wnioskodawca może otworzyć takie konto na własne nazwisko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00