Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.03.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.141.2020.1.AC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.141.2020.1.AC

w zakresie skutków podatkowych zmiany umów spółek komandytowych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 31 stycznia 2020 r. (data wpływu 4 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zmiany umów spółek komandytowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zmiany umów spółek komandytowych.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
  • Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania:

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania jest komandytariuszem spółki komandytowej/spółek komandytowych, w ramach których prowadzi działalność gospodarczą na terytorium kraju.

Jest komandytariuszem Spółki M Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, w której to posiada obecnie 30% udziałów, a także komandytariuszem Spółki E Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, w której to posiada obecnie 33% udziałów.

Do Spółek zamierza przystąpić córka Zainteresowanego będącego stroną postępowania wnosząc swój wkład w wysokości 1000 zł i powiększając tym samym skład osobowy wspólników. Po przystąpieniu do Spółki nowego wspólnika dojdzie do zmiany udziałów (za zgodą wszystkich wspólników) w zyskach Spółki M w ten sposób, że Wnioskodawca będzie posiadał 1%, a córka pozostałe 29%, w zyskach Spółki E w ten sposób, że Wnioskodawca będzie posiadał 1%, a córka pozostałe 32%.

W ramach planowanej zmiany żaden z dotychczasowych wspólników spółki, w tym Zainteresowany będący stroną postępowania, nie wystąpi ze Spółek, ani nie zbędzie całości praw i obowiązków w Spółkach innemu podmiotowi. Z tytułu planowanej operacji żaden z dotychczasowych wspólników spółek komandytowych, w tym Zainteresowany będący stroną postępowania, nie uzyska jakiejkolwiek wypłaty ze spółek tytułem zwrotu wkładu, wypłaty z zysku, ani pod żadnym innym tytułem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00