Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2020, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.40.2020.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.40.2020.2.AK

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 lutego 2020 r. (data wpływu 6 lutego 2020 r.), uzupełnionym 28 marca i 1 kwietnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 27 marca 2020 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4011.40.2020.1.AK wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 28 marca i 1 kwietnia 2020 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od dnia 15 września 2016 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest m.in. działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a jego dochód opodatkowany jest podatkiem na zasadach ogólnych.

Od grudnia 2017 r Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą () - dalej: Firma na podstawie zawartej umowy o współpracy. Na mocy przedmiotowej umowy Wnioskodawca wykonuje na rzecz Firmy usługi programowania w technologii NET. W tym miejscu wskazać trzeba, że w ramach ww. usług Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie na rzecz tej Firmy. Wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za działania i zaniechania w związku z poszczególnymi czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy, a zatem ponosi odpowiedzialność za wykonywanie usług i za ich rezultat wobec osób trzecich Wnioskodawca wykonuje powierzone mu obowiązki osobiście. Wnioskodawca świadczy usługi w miejscu i czasie dowolnie przez niego ustalonym.

W ramach wspomnianej umowy Wnioskodawca przenosi na Firmę całość autorskich praw majątkowych do utworu tj. wytworzonego programu komputerowego lub jego części. Wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych objęte jest wynagrodzeniem określonym w umowie za wykonanie usług Wnioskodawca uzyskuje więc dochód z przenoszenia autorskich praw majątkowych na rzecz Spółki. Autorskie prawa majątkowe do wytworzonych utworów przenoszone są na Firmę z dniem ich przekazania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00