Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.453.2020.1.AC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.453.2020.1.AC

Skutki podatkowe zbycia bądź umorzenia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SPZOO II)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2020 r. (data wpływu 3 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 maja 2020 r. (data wpływu 15 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia bądź umorzenia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SPZOO II) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 4 maja 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.276.2020.1.AC (doręczonym dnia 6 maja 2020 r.) wezwał Wnioskodawczynię na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 15 maja 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (data nadania 11 maja 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną polskim rezydentem podatkowym. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki komandytowej ponoszącym ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jest komandytariuszem spółki komandytowej (dalej: SPK). SPK prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży wózków dla dzieci i akcesoriów do nich. W skład majątku SPK wchodzą m.in. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zostały objęte przez poprzednika prawnego SPK, w wyniku przekształcenia którego SPK powstała w 2014 r. W skład majątku SPK wchodzą m.in. udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objęte w zamian za wkład pieniężny (dalej: Udziały SPZOO I). W celu objęcia Udziałów SPZOO I doszło do wniesienia wkładu pieniężnego. Zgodnie z przepisami poprzednik prawny SPK, ani SPK nie dokonały rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków na objęcie Udziałów SPZOO I w momencie ich nabycia. W skład majątku SPK wchodzą również udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości (dalej: Udziały SPZOO II). Udziały SPZOO II zostały objęte w związku z podjęciem uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i pokryte w drodze przeniesienia nieruchomości na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której kapitał zakładowy został podwyższony. Zgodnie z przepisami, poprzednik prawny SPK, ani SPK nie dokonały rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków na objęcie Udziałów SPZOO II w momencie ich nabycia. Zarówno SPZOO I, jak i SPZOO II nie prowadzą szerokiej działalności biznesowej wynajmując jedynie posiadane przez siebie aktywa trwałe do SPK. Wnioskodawczyni jest wspólnikiem SPK od 2015 r., zaś w 2018 r. zwiększyła swój udział w spółce nabywając ogół praw i obowiązków wspólnika po zmarłym mężu. Z uwagi na okoliczność, że Wnioskodawczyni jest osobą starszą, planuje zakończyć swoją aktywność biznesową. W celu zakończenia swojej aktywności biznesowej Wnioskodawczyni planuje wystąpić z SPK. W związku z wystąpieniem z SPK Wnioskodawczyni otrzyma wynagrodzenie m.in. w naturze w postaci Udziałów SPZOO I i Udziałów SPZOO II. Po wystąpieniu z SPK Wnioskodawczyni rozważa spieniężenie Udziałów SPZOO I i Udziałów SPZOO II. Wnioskodawczyni w celu spieniężenia Udziałów SPZOO I oraz Udziałów SPZOO II dokona ich zbycia na rzecz członków rodziny. W przypadku braku satysfakcjonującej oferty dotyczącej nabycia Udziałów SPZOO I, czy Udziałów SPZOO II Wnioskodawczyni rozważa dokonanie umorzenia wskazanych udziałów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00