Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.331.2020.2.ALN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.331.2020.2.ALN

Ewidencjonowanie sprzedaży Towarów. Wystawianie przez podmiot trzeci faktur w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy oraz dane na fakturze.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2020 r. (data wpływu 29 kwietnia 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2020 r. (data wpływu 24 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • ewidencjonowania sprzedaży Towarów Wnioskodawcy przez Partnerów na kasie powierzonej przez Wnioskodawcę.
  • możliwości wystawiania przez podmiot trzeci faktur w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy oraz danych jakie powinna zawierać faktura

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • ewidencjonowania sprzedaży Towarów Wnioskodawcy przez Partnerów na kasie powierzonej przez Wnioskodawcę.
  • możliwości wystawiania przez podmiot trzeci faktur w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy oraz danych jakie powinna zawierać faktura.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 czerwca 2020 r. (data wpływu 24 czerwca 2020 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy, pytania, stanowisko, pełnomocnictwo oraz opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

(ostatecznie doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca jest firmą handlową będącą wyłącznym dystrybutorem w Polsce marki, która obecnie jest jedną z marek na świecie. Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży konsumentom towarów. Głównym przedmiotem świadczenia jest profesjonalna sprzedaż oryginalnego obuwia, odzieży sportowej oraz akcesoriów sportowych, które to Towary zostały zgodnie z obowiązującym przepisami prawa wprowadzone na rynek polski. Towary sprzedawane są konsumentom zarówno w sprzedaży bezpośredniej (sieć firmowych sklepów stacjonarnych), jak również za pośrednictwem sklepu , gdzie nabyty przez konsumenta towar wysyłany jest na odległość. Dodatkowo Spółka swoje wyroby sprzedaje poprzez sieć współpracujących firm, tzw. Partnerów handlowych na podstawie zawartych z nimi umów. Wnioskodawca zawiera ze swoimi Partnerami handlowymi umowy o świadczenie usług w zakresie sprzedaży detalicznej na sprzedaż towarów marki w ich sklepach (stacjonarnych oraz internetowych). Zgodnie z takimi umowami Wnioskodawca umieszcza w sklepie Partnera swój: towar, drukarkę fiskalną, komputer oraz oprogramowanie (ruchomości te pozostają wyłączną własnością Wnioskodawcy). Towar do Partnerów dostarczany jest przesyłkami kurierskimi na koszt Wnioskodawcy (list przewozowy jako dokument potwierdzający przyjęcie towaru). Wnioskodawca towar dostarcza do Partnera na zasadzie przesunięcia międzymagazynowego - dokument załączony do przesyłki kurierskiej. W księgach Wnioskodawcy towar ten wykazany jest jako własność Wnioskodawcy. W chwili sprzedaży, Partner wystawia paragon na dostarczonej mu drukarce fiskalnej Wnioskodawcy i przekazuje go klientowi - oznacza to, że klient tak naprawdę kupuje towar w firmie, tj. u Wnioskodawcy. Na żądanie Kupującego Partner jest również obowiązany wystawić fakturę VAT, a paragon trwale dołączyć do kopii wystawionej faktury. Odpowiednio przy sprzedaży online Parter po zakupie, który jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu sklepu wystawia dla klienta e-fakturę, którą przesyła do klienta oraz do takiej samej e-faktury wystawia i dołącza paragon fiskalny. Czyli Partner handlowy sprzedawać będzie dostarczane przez Wnioskodawcę Towary w imieniu własnym, lecz na rachunek Wnioskodawcy i według cen detalicznych podanych przez Wnioskodawcę (wskazane na dokumencie). Partner zobowiązany jest do przekazywania na rachunek bankowy Wnioskodawcy w ustalonym dniu tygodnia sumy całości utargów z tygodnia poprzedniego. Całość utargów ze sprzedaży detalicznej Towarów dostarczonych przez Wnioskodawcę stanowi wyłączną własność Wnioskodawcy. Obowiązek rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu sprzedaży tych Towarów, zgodnie z umową, leży po stronie Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00