Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2020, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.252.2020.2.AR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.252.2020.2.AR

Opodatkowanie dostawy nieruchomości gruntowej niezabudowanej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2020 r. (data wpływu 1 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 czerwca 2020 r. (data wpływu 19 czerwca 2020 r.) oraz pismem z dnia 16 lipca 2020 r. (data wpływu 17 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej niezabudowanej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości gruntowej niezabudowanej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 czerwca 2020 r. o złożenie wniosku na druku ORD-IN oraz pismem z dnia 16 lipca 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Z treści księgi wieczystej niezabudowanej nieruchomości gruntowej oraz wypisu z rejestru gruntów wynika, że nieruchomość ma charakter rolny (klasa RIVa). Od dnia zakupu, tj. od () sierpnia 2011 r., nieruchomość ta nie była przekształcana na cele nierolne.

Nieruchomość ta była jednak zakupiona przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i będącą czynnym podatnikiem VAT.

W chwili zakupu przedmiotowa nieruchomość nie została wprowadzona jako środek trwały do przedsiębiorstwa właściciela.

Zdaniem Wnioskodawcy, w omawianym przypadku zastosowanie znajdzie zwolnienie podatkowe od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, pomimo, że jest dokonywana przez przedsiębiorcę, który nabył ją w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, korzysta ze zwolnienia podatkowego, w związku z czym nie powstaje tutaj obowiązek zapłaty podatku VAT.

Doradcy podatkowi oraz księgowi interpretują powyższą regulację, jako niepozwalającą w opisanej sytuacji skorzystać ze zwolnienia podatkowego, w związku z czym, ich zdaniem, konieczne jest uiszczenie podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości gruntowej. Ich zdaniem status przedsiębiorcy, jako podatnika VAT przesądza o tym, że art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT nie ma zastosowania wobec takiego podmiotu, gdy sprzedaje on jakąkolwiek nieruchomość, która została nabyta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na to, że przedmiotowa nieruchomość ma charakter rolny (co wynika wprost nie tylko z treści księgi wieczystej takiej nieruchomości, ale także i aktualnego wypisu z rejestru gruntów). Czy teoretycznie w przypadku istnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przesądza to o braku możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego na podstawie zacytowanej regulacji ustawy o podatku VAT? Zdaniem Wnioskodawcy, charakter nieruchomości rolnej przemawia w każdym przypadku o tym, że jej sprzedaż (nawet w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) jest zwolniona z obowiązku uiszczenia podatku VAT od takiej transakcji. Treść wskazanego przepisu jest niejednolita i wymaga wydania wnioskowanej interpretacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00