Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2020, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.519.2020.1.MH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.519.2020.1.MH

prawo do częściowego odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji pn. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie do częściowego odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji pn. .

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina (dalej: Gmina lub Wnioskodawca), położona w województwie, w powiecie, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, jest podstawową jednostką lokalnego samorządu terytorialnego, powołaną dla organizacji życia publicznego na swoim terytorium. Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

W świetle przepisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 713; dalej: ustawa o samorządzie gminnym) zadania własne Gminy obejmują m.in.:

  • sprawy ochrony środowiska i przyrody,
  • sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz.

Gmina jest właścicielem infrastruktury wodociągowej, która jest przez nią wykorzystywana do realizacji ustawowego zadania zbiorowego zaopatrzenia w wodę mieszkańców Gminy, przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy oraz innych podmiotów i instytucji. Działalność ta jest prowadzona przez Gminę samodzielnie (bezpośrednio), tj. bez pośrednictwa odrębnej jednostki organizacyjnej (np. zakładu budżetowego). Elementem infrastruktury wodociągowej są dwie stacje uzdatniania wody (tzw. hydrofornie) zlokalizowane w miejscowościach. Stacje te zużywają znaczne ilości energii elektrycznej. W celu zmniejszenia kosztów zużywanej energii elektrycznej Gmina zamierza zrealizować inwestycję polegającą na zamontowaniu na terenie wspomnianych stacji instalacji fotowoltaicznych. Produkowany przez ogniwa fotowoltaiczne prąd będzie w całości wykorzystywany na potrzeby funkcjonowania stacji uzdatniania wody. Oprócz montażu dwóch instalacji paneli fotowoltaicznych na ternie hydroforni w dwóch lokalizacjach (), Gmina planuje również zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu budynku Urzędu Gminy. Produkowany przez tę instalację prąd elektryczny będzie wykorzystywany przez Gminę wyłącznie na potrzeby funkcjonowania Urzędu Gminy. Nie planuje się sprzedaży ewentualnej nadwyżki wyprodukowanego prądu do odbiorców zewnętrznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00