Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.436.2020.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.436.2020.1.PS

W zakresie skutków podatkowych dotyczących wycofania składników majątkowych z działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2020 r. (data wpływu 9 lipca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 października 2020 r. (data wpływu 12 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących wycofania składników majątkowych z działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dotyczących wycofania składników majątkowych z działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej pod nazwą "M" spółka jawna (dalej zwana spółką) od 2 października 2001 roku (data wpisu do KRS). Wpis został dokonany na podstawie uchwały wspólników spółki cywilnej z dnia 23 sierpnia 2001 roku o przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną. Udział wspólników w zyskach i stratach spółki jest równy i wynosi po 50%. Spółka zajmuje się serwisem i naprawą artykułów gospodarstwa domowego oraz handlem częściami do AGD. Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Do opodatkowania dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca stosuje art. 30c ustawy (19% podatek liniowy). Na przestrzeni lat spółka gromadziła niewypłacony zysk, który wcześniej został opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych - każdy ze wspólników opodatkował swoją część zysku. Jednym ze składników majątku spółki jest lokal użytkowy położony w X. Lokal jest częścią budynku, który został wybudowany w 2005 roku i stanowił własność 4 osób fizycznych i spółki, spółka była współużytkownikiem wieczystym gruntu oraz uczestniczyła we współwłasności budynku w udziale wynoszącym 1/3 (jedna trzecia). W 2013 roku nastąpiło zniesienie współużytkowania wieczystego gruntu i współwłasności budynku oraz ustanowienia odrębnej własności lokali. W wyniku tego spółka nabyła prawo odrębnej własności lokalu użytkowego wraz z udziałem wynoszącym 2717/10000 w prawie współwłasności części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz w prawie użytkowania wieczystego działek gruntu pod budynkiem oznaczonych numerami 7 i 1. Ww. lokal użytkowy służył i służy spółce do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, lokal w 2019 roku został wyceniony przez rzeczoznawcę majątkowego. Wspólnicy spółki zamierzają podjąć uchwałę o wycofaniu ze spółki majątku o wartości dwukrotnie przekraczającej wartość lokalu w ten sposób, że jeden ze wspólników otrzyma środki pieniężne a drugi ze wspólników otrzyma własność lokalu - wycofanie majątku nastąpi bez obniżania udziału kapitałowego. Wnioskodawca otrzyma własność lokalu wraz z przynależnymi prawami, tj. udziałem w prawie współwłasności części wspólnych budynku i urządzeń oraz w prawie użytkowania wieczystego działek gruntu pod budynkiem. Wycofanie lokalu wraz z przynależnymi prawami będzie nieodpłatne, tj. na podstawie uchwały wspólników o wycofaniu majątku spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników. Drugi wspólnik otrzyma środki pieniężne z majątku spółki jawnej na podstawie uchwały wspólników o wycofaniu majątku spółki jawnej do majątku prywatnego. Przeniesienie własności lokalu na rzecz Wnioskodawcy odbędzie się na podstawie uchwały wspólników o wycofaniu majątku spółki jawnej do majątku prywatnego podjętej w formie aktu notarialnego (nie będzie to umowa darowizny). Ww. przeniesienie własności nie będzie dokonane tytułem wypłaty z zysku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00