Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.612.2020.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.612.2020.1.MD

Możliwość opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2020 r. (data wpływu 20 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz skorzystania z ulgi prorodzinnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz skorzystania z ulgi prorodzinnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W wyniku rozwodu orzeczonego przez Sąd (), w dniu 12 marca 2010 r., Wnioskodawczyni wychowuje syna (13 lat) z tego związku. W orzeczeniu sąd orzekł, że dziecko pozostaje każdorazowo przy matce podczas meldunku i jednocześnie przychylił się do postanowień umowy notarialnej (zawartej przed rozwodem o formie widzeń z dzieckiem, bez planu wychowawczego który nie był w owym czasie konieczny) i porozumienia między Wnioskodawczynią a ojcem syna odnośnie czasu dziecka spędzanego u Wnioskodawczyni, jako matki, i ojca. Wnioskodawczyni wraz z ojcem dziecka przyjęli model, że dziecko spędza 3 dni w tygodniu u ojca i 4 dni w tygodniu u matki, aby rozłożyć obowiązki rodzicielskie elastycznie do potrzeb dziecka i rodziców. Ojciec dziecka w późniejszym czasie założył nową rodzinę i ma dziecko z drugiego małżeństwa. Wnioskodawczyni, jako matka, nie pozostaje w żadnym związku. Z Urzędu Skarbowego () Wnioskodawczyni otrzymała pismo, że przekroczyła limit 56 000 zł dochodu, jako osoba indywidualnie rozliczająca się, ale urzędniczka zwróciła uwagę, że przy takim modelu wychowawczym powinna rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W interpretacji uzyskanej w placówce wyszło jednak, że Wnioskodawczyni może nie mieć takiego statusu, jeśli opieka nad małoletnim jest naprzemienna. Nie jest to jednak stwierdzone w akcie rozwodowym ani w umowie notarialnej, normującej widzenia dziecka z ojcem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00