Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości rok 2018 poz. 187
Wersja aktualna od 2024-01-20
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości rok 2018 poz. 187
Wersja aktualna od 2024-01-20
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 11 czerwca 2018 r.

w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości

(ostatnia zmiana: DUMS. z 2024 r., poz. 2)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 39 ust. 6 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. Ustala się regulamin organizacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowiący załącznik do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. 1. Dyrektorzy departamentów i biur Ministerstwa Sprawiedliwości przedłożą wewnętrzne regulaminy organizacyjne departamentów i biur do akceptacji właściwych członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości w terminie do dnia 30 czerwca 2018 r.

2. Do czasu zatwierdzenia przez Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości wewnętrznych regulaminów, o których mowa w ust. 1, dotychczasowe wewnętrzne regulaminy organizacyjne departamentów i biur Ministerstwa Sprawiedliwości zachowują moc w zakresie, w jakim nie są sprzeczne z regulaminem organizacyjnym, o którym mowa w § 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. Traci moc zarządzenie nr 59/15/BOF Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 54, z późn. zm.1)).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 11 czerwca 2018 r.

1) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Sprawiedl. z 2015 r. poz. 173, 222 i 267, z 2016 r. poz. 92, 120 i 211, z 2017 r. poz. 134 i 216 oraz z 2018 r. poz. 146.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik do zarządzenia nr 199/18/BDG Ministra Sprawiedliwości
z dnia 11 czerwca 2018 r. (poz. 187)

REGULAMIN ORGANIZACYJNY MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI [1]

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Regulamin organizacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości określa zakres zadań i tryb pracy komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości.

§ 2. Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości stanowią: Minister Sprawiedliwości, Sekretarze Stanu i Podsekretarze Stanu.

§ 3. 1. Zakresy czynności członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości określa odrębne zarządzenie Ministra Sprawiedliwości.

2. Osoby zastępujące Ministra Sprawiedliwości i pozostałych członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz zakres, w jakim zastępstwa są wykonywane, określają odrębne przepisy.

3. Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości wykonuje zadania określone w odrębnych przepisach.

4. Tryb wyznaczenia osoby zastępującej Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości i zakres zastępstwa określają odrębne przepisy.

§ 4. 1. W skład Ministerstwa Sprawiedliwości wchodzą: Gabinet Polityczny Ministra oraz komórki organizacyjne wymienione w statucie Ministerstwa Sprawiedliwości.

2. Ilekroć w regulaminie organizacyjnym jest mowa o komórce organizacyjnej, należy przez to rozumieć także Gabinet Polityczny Ministra.

3. Poszczególne komórki organizacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości oznacza się następującymi symbolami literowymi:

1) Gabinet Polityczny Ministra

- „GPM”;

2) Departament Budżetu i Efektywności Finansowej

- „DB”;

3) Departament Funduszu Sprawiedliwości

- „DFS”;

4) Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych

- „DIRS”;

5) Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych

- „DKO”;

6) Departament Legislacyjny Prawa Cywilnego

- „DLPC”;

7) Departament Legislacyjny Prawa Karnego

- „DLPK”;

7a) Departament Legislacyjny Ustroju Sądów

- „DLUS”;

8) Departament Nadzoru Administracyjnego

- „DNA”;

9) Departament Prawa Administracyjnego

- „DPA”;

9a) Departament Prawa Europejskiego

- „DPE”;

9b) Departament Prawa Gospodarczego

- „DPG”;

10) Departament Spraw Rodzinnych i Nieletnich

- „DSRiN”;

11) Departament Strategii i Funduszy Europejskich

- „DSF”;

12) Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka

- „DWMPC”;

13) Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji

- „DWOiP”;

14) Departament Zawodów Prawniczych

- „DZP”;

15) Biuro Administracyjne

- „BA”;

16) Biuro Cyberbezpieczeństwa

- „BC”;

17) Biuro Dyrektora Generalnego

- „BDG”;

18) Biuro Finansów

-„BF”;

19) Biuro Komunikacji i Promocji

- „BK”;

20) Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego

- „B-KRK”;

21) Biuro Ministra

- „BM”;

22) Biuro Bezpieczeństwa

-„BB”.

§ 5. 1. Każda komórka organizacyjna wykonuje zadania z powierzonego jej zakresu oraz koordynuje działania innych komórek organizacyjnych służące realizacji tych zadań.

2. Komórki organizacyjne są zobowiązane do ścisłego współdziałania przy wykonywaniu zadań, w szczególności poprzez dokonywanie uzgodnień, przedstawianie opinii, udostępnianie materiałów i informacji oraz prowadzenie wspólnych prac.

3. Wiodąca komórka organizacyjna jest zobowiązana do przekazania komórkom współdziałającym przy wykonywaniu zadania informacji o sposobie wykonania zadania, w tym w szczególności udostępnienia kopii ostatecznego stanowiska w sprawie.

4. Jeżeli realizacja zadania wymaga współdziałania komórek organizacyjnych, a ustalenie komórki wiodącej na podstawie przepisów § 12-33 nastręcza trudności, komórkę tę wyznacza właściwy członek kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości lub właściwi członkowie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości w porozumieniu, a w razie braku porozumienia - Minister Sprawiedliwości.

5. Spory kompetencyjne rozstrzyga wspólny przełożony osób pozostających w sporze.

6. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio do rozstrzygania w sprawach rozbieżności powstałych w toku dokonywania uzgodnień lub prowadzenia wspólnych prac.

7. Komórka organizacyjna występująca do Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego, Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego, Departamentu Legislacyjnego Ustroju Sądów, Departamentu Prawa Administracyjnego, Departamentu Prawa Europejskiego, Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich, Departamentu Prawa Gospodarczego albo Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich z wnioskiem o wyrażenie opinii dotyczącej stosowania prawa przedstawia własne stanowisko w sprawie.

8. Komórka organizacyjna przekazująca Biuru Finansów orzeczenie lub ugodę, stanowiące podstawę wypłaty odszkodowania, o którym mowa w art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz. U. z 2016 r. poz. 1169), jest obowiązana przekazać jednocześnie dokumenty, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 tej ustawy. Jeżeli ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania tych dokumentów ich jednoczesne przekazanie prowadziłoby do opóźnienia wypłaty odszkodowania, przekazuje się je niezwłocznie w terminie późniejszym, nie dłuższym niż 10 dni od przekazania orzeczenia lub ugody stanowiących podstawę wypłaty odszkodowania.

§ 6. Do zadań wykonywanych przez wszystkie komórki organizacyjne w zakresie ich właściwości należy w szczególności:

1) opracowywanie programów, analiz, opinii, informacji i innych materiałów - odpowiednio do zakresu zadań komórki organizacyjnej w całości albo w części, a także w formie ostatecznego dokumentu, projektu albo propozycji;

2) współpraca z innymi jednostkami organizacyjnymi, organami władzy publicznej i ich organami pomocniczymi, instytucjami naukowymi oraz partnerami społecznymi;

3) monitorowanie zmian w prawie wpływających na realizację zadań komórki organizacyjnej i podejmowanie działań służących dostosowaniu sposobu realizacji zadań do zmienionego stanu prawnego, w tym inicjowanie zmian organizacyjnych oraz prac nad projektami aktów wykonawczych;

4) uczestniczenie w pracach legislacyjnych na zasadach określonych w § 7;

5) uczestniczenie w inicjowaniu, przygotowywaniu i wdrażaniu zmian w wymiarze sprawiedliwości poprzez realizację projektów na zasadach określonych w odrębnym zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości, przy czym;

a) rolę inicjatora projektu pełni komórka organizacyjna, do zadań której należy obszar merytorycznych zmian będących przedmiotem projektu,

b) prace projektowe rozpoczynane są po uzyskaniu zgody właściwych członków Rady Portfela Projektów,

c) do Komitetu Sterującego Projektu i Zespołu Projektowego komórki organizacyjne delegują odpowiednie zasoby,

d) nadzór nad procesami realizowanymi za pomocą systemów informatycznych pełni komórka organizacyjna, do zadań której należy obszar merytorycznych zmian;

6) przygotowywanie projektów odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie, oświadczenia senatorskie, dezyderaty i opinie komisji sejmowych oraz interwencje posłów i senatorów;

7) załatwianie wystąpień podmiotów wykonujących działalność lobbingową w procesie stanowienia prawa, w sposób określony w odrębnym zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości;

8) uczestniczenie w pracach związanych ze sporządzeniem i wykonaniem planu finansowego Ministerstwa Sprawiedliwości;

9) wykonywanie zadań z zakresu kontroli zarządczej;

10) uczestniczenie w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego związanego z realizacją zadań komórki organizacyjnej;

11) sprawowanie zastępstwa procesowego Ministra Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Sprawiedliwości i Skarbu Państwa reprezentowanych przez Ministra Sprawiedliwości i Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości, a także przekazywanie co najmniej raz na kwartał aktualnych informacji o tych sprawach do Biura Finansów;

12) realizowanie wniosków i zaleceń pokontrolnych;

13) załatwianie skarg, wniosków i petycji;

14) udostępnianie informacji publicznej oraz informacji sektora publicznego, z zastrzeżeniem § 30 ust. 1 pkt 2;

14a) zamieszczanie i aktualizowanie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w portalu danych (dane.gov.pl);

15) wykonywanie zadań wynikających z przepisów o przetwarzaniu i ochronie danych osobowych;

16) wykonywanie zadań związanych z ochroną informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „zastrzeżone”, w sposób określony w instrukcji ustalonej na podstawie art. 43 ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 412, 650, 1000 i 1083);

17) wykonywanie zadań wynikających z ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 986 i 1475 oraz z 2018 r. poz. 650);

18) wykonywanie zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, przygotowań obronnych oraz obrony cywilnej;

19) wykonywanie zadań związanych z czynnościami kancelaryjnymi, przechowywaniem dokumentacji, obiegiem korespondencji i przekazywaniem akt do archiwum zakładowego w sposób określony w instrukcji kancelaryjnej Ministerstwa Sprawiedliwości.

§ 7. 1. Prace legislacyjne prowadzą Departament Legislacyjny Prawa Cywilnego, Departament Legislacyjny Prawa Karnego, Departament Legislacyjny Ustroju Sądów, Departament Prawa Administracyjnego, Departament Prawa Europejskiego, Departament Prawa Gospodarczego, Departament Spraw Rodzinnych i Nieletnich oraz Departament Strategii i Funduszy Europejskich, zgodnie z właściwością wynikającą z § 17 ust. 1 pkt 1, § 18 ust. 1 pkt 1, § 18a ust. 1 pkt 1, § 20 ust. 1 pkt 2, § 20a ust. 1 pkt 1, § 20b ust. 1 pkt 1, § 21 pkt 12 i § 22 pkt 17, chyba że przepis szczególny wskazuje inną komórkę organizacyjną.

1a. (uchylony)

2. Tryb prowadzenia prac legislacyjnych określa odrębne zarządzenie Ministra Sprawiedliwości.

3. (uchylony)

4. (uchylony)

5. (uchylony)

6. (uchylony)

7. Prace nad projektem wewnętrznego aktu prawnego Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzi komórka organizacyjna właściwa do spraw objętych projektowaną regulacją.

8. Projekt, o którym mowa w ust. 7, uzgadnia się z Biurem Dyrektora Generalnego, właściwą komórką organizacyjną, o której mowa w ust. 1, oraz komórkami organizacyjnymi, z których zakresem zadań wiąże się projektowana regulacja.

9. (uchylony)

10. Projekt wewnętrznego regulaminu organizacyjnego departamentu lub biura uzgadnia się z Biurem Dyrektora Generalnego.

§ 8. W zakresie wykonywania zadań rzecznika prasowego Ministra Sprawiedliwości osoba pełniąca tę funkcję podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości.

§ 9.1. W strukturze organizacyjnej departamentów i biur mogą zostać wyodrębnione wydziały, zespoły, inne wewnętrzne komórki organizacyjne określone w odrębnych przepisach oraz samodzielne stanowiska pracy.

2. Wewnętrzny regulamin organizacyjny departamentu lub biura określa:

1) strukturę organizacyjną departamentu lub biura;

2) podporządkowanie wewnętrznych komórek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk pracy;

3) szczegółowe zadania departamentu lub biura oraz ich podział pomiędzy wewnętrzne komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska pracy.

3. Wewnętrzny regulamin organizacyjny departamentu lub biura jest ustalany przez dyrektora departamentu lub biura i zatwierdzany - po uprzedniej akceptacji właściwego członka kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości - przez Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

4. Wewnętrzne regulaminy organizacyjne departamentów i biur są przekazywane do Biura Dyrektora Generalnego.

5. Wewnętrznych komórek organizacyjnych nie wyodrębnia się w Gabinecie Politycznym Ministra.

§ 10.1. Działalnością departamentu lub biura kieruje dyrektor departamentu lub biura, który odpowiada za prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa wykonywanie zadań podległej mu komórki organizacyjnej, w tym za przestrzeganie określonych przepisami prawa terminów załatwiania spraw.

2. Działalnością Gabinetu Politycznego Ministra kieruje Szef Gabinetu Politycznego Ministra.

3. Do Szefa Gabinetu Politycznego Ministra stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące dyrektora departamentu lub biura.

4. Zastępca dyrektora departamentu lub biura kieruje działalnością wewnętrznych komórek organizacyjnych w zakresie powierzonym mu przez dyrektora.

5. Zastępca dyrektora departamentu lub biura odpowiada za prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa wykonywanie zadań z powierzonego mu zakresu, w tym za przestrzeganie określonych przepisami prawa terminów załatwiania spraw.

6. W czasie nieobecności dyrektora departamentu lub biura zastępuje go wyznaczony przez niego w porozumieniu z właściwym członkiem kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości lub Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Sprawiedliwości zastępca dyrektora, a jeżeli w komórce organizacyjnej nie utworzono stanowiska zastępcy dyrektora lub zastępca dyrektora jest nieobecny - naczelnik wydziału albo inny pracownik, jeżeli w komórce organizacyjnej nie wyodrębniono wydziałów.

6a. W przypadku nieobsadzenia stanowiska dyrektora departamentu lub biura, komórką organizacyjną kieruje zastępca dyrektora wyznaczony przez właściwego członka kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości lub Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

6b. Właściwy członek kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości albo Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości w porozumieniu z właściwym członkiem kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości może powierzyć kierowanie komórką organizacyjną innemu pracownikowi niż wymieniony w ust. 6a.

7. Informację o osobach, o których mowa w ust. 6-6b, przekazuje się Dyrektorowi Generalnemu Ministerstwa Sprawiedliwości.

8. Działalnością wydziału kieruje naczelnik wydziału.

9. Naczelnik wydziału odpowiada za prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa wykonywanie zadań kierowanego przez niego wydziału, w tym za przestrzeganie określonych przepisami prawa terminów załatwiania spraw.

10. Kierowanie wydziałem może zostać powierzone zastępcy dyrektora albo pracownikowi zajmującemu stanowisko głównego specjalisty lub głównego wizytatora.

11. Do osoby, której powierzono kierowanie wydziałem, stosuje się przepisy dotyczące naczelnika wydziału.

12. Kierowanie inną niż wydział wewnętrzną komórką organizacyjną albo koordynowanie jej pracy może zostać powierzone pracownikowi zatrudnionemu w tej komórce.

13. Do osoby, której powierzono kierowanie inną niż wydział wewnętrzną komórką organizacyjną albo koordynowanie jej pracy, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące naczelnika wydziału.

§ 11. 1. Dokumenty i pisma, których podpisywanie jest zastrzeżone dla Ministra Sprawiedliwości lub pozostałych członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, określają odrębne przepisy.

2. Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości podpisuje dokumenty i pisma związane z wykonywaniem jego zadań określonych w odrębnych przepisach, w szczególności zawierające decyzje lub będące aktami kształtującymi prawa i obowiązki.

3. Dokumenty i pisma, inne niż określone w ust. 1 i 2, podpisuje dyrektor lub zastępca dyrektora właściwego departamentu lub biura albo upoważniony przez dyrektora naczelnik wydziału bądź inny pracownik.

4. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 3, pracownika zatrudnionego na stanowisku pracy wchodzącym w skład wydziału jest dopuszczalne wyłącznie w przypadkach szczególnie uzasadnionych koniecznością zapewnienia właściwej organizacji pracy.

5. Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, właściwy członek kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości albo Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości może upoważnić osoby wymienione w ust. 3 do podpisywania określonych kategorii dokumentów i pism, o których mowa w ust. 1 i 2.

6. W przypadku gdy przepisy prawa nakładają na Ministra Sprawiedliwości obowiązek uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, zapytanie o udzielenie informacji podpisuje osoba, o której mowa w ust. 3.

7. W zakresie niezbędnym do prawidłowego i zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa wykonywania powierzonych zadań, dyrektor departamentu albo biura lub jego zastępca rozpatruje oraz załatwia skargi, wnioski i petycje dotyczące zagadnień należących do właściwości kierowanej przez niego komórki organizacyjnej.

8. Z zastrzeżeniem ustępów poprzedzających, komórki organizacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości mogą występować do innych jednostek organizacyjnych, ministerstw, urzędów, organów, instytucji i organizacji o udostępnienie informacji, materiałów lub opinii niezbędnych do realizacji zadań.

Rozdział 2

Gabinet Polityczny Ministra

§ 12. Do zadań Gabinetu Politycznego Ministra należy prowadzenie powierzonych przez Ministra Sprawiedliwości spraw wynikających z jego funkcji politycznej, które dotyczą współdziałania Ministra Sprawiedliwości z organami władzy ustawodawczej, administracji rządowej i samorządowej, partii politycznych, związków zawodowych i organizacji społecznych.

Rozdział 3

Departament Budżetu i Efektywności Finansowej

§ 13. 1. Do zadań Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej należy:

1) zapewnienie obsługi Ministra Sprawiedliwości jako dysponenta właściwych części budżetu państwa, w szczególności:

a) opracowywanie projektów budżetów oraz budżetów właściwych części budżetowych w zakresie środków krajowych i europejskich w układzie tradycyjnym według szczegółowej klasyfikacji budżetowej i w układzie zadaniowym wraz z objaśnieniami oraz corocznej aktualizacji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w zakresie tych części budżetu,

b) sprawowanie nadzoru i kontroli nad całością gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych,

c) sprawowanie kontroli realizacji zadań finansowanych z budżetu państwa oraz kontroli wykonania dochodów budżetu państwa,

d) sporządzanie kwartalnych ocen dotyczących wykonywania zadań oraz dochodów i wydatków we właściwych częściach budżetu państwa,

e) prowadzenie ewidencji środków budżetu państwa dysponenta części budżetowej 37 Sprawiedliwość na zasadach określonych w odrębnym zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości,

f) prowadzenie spraw w zakresie umarzania, odraczania terminów spłaty i rozkładania na raty spłat całości lub części należności cywilnoprawnych;

2) planowanie i nadzorowanie inwestycji finansowanych z właściwych części budżetu państwa;

3) prowadzenie spraw dotyczących gospodarowania mieniem jednostek podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych, zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami;

4) prowadzenie spraw związanych z realizacją uprawnień Ministra Sprawiedliwości wynikających z badania i zatwierdzania sprawozdania finansowego oraz podziału zysków lub pokrycia strat właściwych instytucji gospodarki budżetowej oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;

5) (uchylony)

5a) opiniowanie spraw dotyczących dyrektorów sądów i ich zastępców;

6) ustalanie skutków finansowych projektowanych aktów normatywnych.

2. W strukturze Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej funkcjonuje główny księgowy resortu, którego uprawnienia i obowiązki określają odrębne przepisy.

Rozdział 4

Departament Funduszu Sprawiedliwości

§ 14. Do zadań Departamentu Funduszu Sprawiedliwości należy:

1) zapewnienie obsługi Ministra Sprawiedliwości jako dysponenta Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, o którym mowa w art. 43 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2018 r. poz. 652 i 1010), w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w szczególności przygotowanie projektu jego planu finansowego oraz merytoryczna kontrola sprawozdań z wykorzystywania dotacji;

2) podejmowanie działań mających na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem;

3) podejmowanie działań mających na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy postpenitencjarnej.

Rozdział 5

Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych

§ 15.1. Do zadań Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych należy:

1) prowadzenie spraw związanych z informatyzacją resortu sprawiedliwości;

2) prowadzenie spraw związanych z eksploatacją i rozwojem systemów informatycznych resortu sprawiedliwości;

3) wydawanie i rozpowszechnianie Monitora Sądowego i Gospodarczego;

4) świadczenie pomocy prawnej, w tym sprawowanie zastępstwa procesowego Ministra Sprawiedliwości, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Skarbu Państwa reprezentowanych przez Ministra Sprawiedliwości oraz przez Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie spraw, o których mowa w pkt 1-3.

5) (uchylony)

6) (uchylony)

2. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy:

1) opracowywanie kierunków rozwoju informatycznego, w tym dokonywanie analizy potrzeb, określanie priorytetów i przygotowywanie strategii;

2) udział w pracach legislacyjnych dotyczących informatyzacji, w tym prowadzenie spraw związanych z udziałem przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości w pracach Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji;

3) prowadzenie spraw związanych z zarządzaniem środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację zadań dotyczących informatyzacji;

4) opracowywanie projektów dotyczących tworzenia, doskonalenia i rozwoju systemów oraz innych rozwiązań informatycznych;

5) organizowanie, prowadzenie, nadzorowanie i koordynowanie prac związanych z realizacją projektów, o których mowa w pkt 4;

6) opiniowanie planowanych w jednostkach organizacyjnych resortu sprawiedliwości zamówień na dostawy sprzętu i oprogramowania oraz usługi informatyczne w celu zapewnienia standaryzacji stosowanych rozwiązań informatycznych, w szczególności z uwzględnieniem obowiązujących norm i wymagań;

7) współpraca z innymi organami i jednostkami organizacyjnymi w zakresie zapewnienia interoperacyjności funkcjonujących i projektowanych systemów i rozwiązań informatycznych.

3. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, należy:

1) zapewnienie prawidłowego funkcjonowania i obsługi:

a) urządzeń i systemów informatycznych wykorzystywanych w Ministerstwie Sprawiedliwości,

b) centralnych systemów informatycznych wykorzystywanych w resorcie sprawiedliwości - w tym sprawowanie nadzoru nad ich obsługą i eksploatacją;

1a) wykonywanie zadań związanych z realizacją obowiązków Ministra Sprawiedliwości wynikających z przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) w zakresie utrzymania i administrowania systemem teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe;

2) prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem uprawnień Ministra Sprawiedliwości dotyczących wyrażenia zgody, odmowy wyrażenia zgody oraz cofnięcia zgody na wielokrotne i nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych;

3) sprawowanie nadzoru nad eksploatacją i rozwojem systemu dozoru elektronicznego, o którym mowa w art. 43b § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy w zakresie technicznym oraz współpraca z departamentem odpowiedzialnym za nadzór merytoryczny i właściwymi jednostkami Służby Więziennej realizującymi zadania związane z eksploatacją i rozwojem systemu dozoru elektronicznego;

4) współpraca z Biurem Cyberbezpieczeństwa w realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa systemów informatycznych i baz danych, w szczególności ich ochrony przed nieuprawnionym dostępem, zniszczeniem oraz utratą danych, z zastrzeżeniem § 33 ust. 1 pkt 1 lit. c;

5) zapewnienie obsługi technicznej strony internetowej i intranetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, Biuletynu Informacji Publicznej i portalu danych (dane.gov.pl) oraz współdziałanie w tym zakresie z komórkami organizacyjnymi;

5a) aktualizowanie strony intranetowej Ministerstwa Sprawiedliwości poprzez zamieszczanie informacji przygotowanych przez komórki organizacyjne;

6) prowadzenie spraw związanych z zakupem sprzętu komputerowego i materiałów eksploatacyjnych oraz usług informatycznych i teleinformatycznych;

7) gospodarowanie sprzętem komputerowym oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi o charakterze informatycznym, pozostającymi w zarządzie Ministerstwa Sprawiedliwości.

4. W strukturze Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych funkcjonują wewnętrzne komórki organizacyjne: Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego, Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych oraz Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych, wykonujące zadania określone w odrębnych przepisach.

5. Wewnętrzne komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 4, mogą być łączone.

6. Pracownicy kierujący wewnętrznymi komórkami organizacyjnymi określonymi w ust. 4 lub powstałymi w wyniku połączenia tych komórek mogą być zatrudniani na stanowisku naczelnika wydziału.

Rozdział 6

Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych

§ 16. Do zadań Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych należy:

1) prowadzenie, w zakresie uprawnień przysługujących Ministrowi Sprawiedliwości, spraw osobowych:

a) sędziów sądów powszechnych i wojskowych,

b) sędziów w stanie spoczynku oraz członków ich rodzin pobierających uposażenie rodzinne,

c) referendarzy sądowych,

d) dyrektorów i zastępców dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi oraz Instytutu Ekspertyz Medycznych w Łodzi,

da) dyrektorów sądów i ich zastępców,

e) (uchylona)

f) asesorów sądowych;

2) prowadzenie spraw dotyczących delegowania sędziów i innych pracowników sądów do wykonywania obowiązków w innym sądzie, a także przenoszenia sędziów i referendarzy sądowych pomiędzy sądami;

3) prowadzenie spraw związanych z realizacją uprawnień i obowiązków Ministra Sprawiedliwości wynikających z przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej referendarzy sądowych i mianowanych urzędników państwowych zatrudnionych w sądach powszechnych;

4) prowadzenie spraw dotyczących delegowania sędziów, prokuratorów, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, asystentów prokuratorów, zawodowych kuratorów sądowych, urzędników sądów do Ministerstwa Sprawiedliwości lub innej jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanej;

5) prowadzenie spraw dotyczących wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe w Ministerstwie Sprawiedliwości;

6) prowadzenie spraw związanych z podnoszeniem kompetencji zawodowych sędziów i prokuratorów oraz innych pracowników sądów i prokuratury delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości;

7) prowadzenie spraw związanych z wnioskami sędziów o przyznanie pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, do których rozpatrzenia właściwy jest Minister Sprawiedliwości;

8) prowadzenie spraw związanych ze zgłaszaniem przez Ministra Sprawiedliwości sędziów do składu okręgowych i rejonowych komisji wyborczych;

9) (uchylony)

10) opracowywanie rozwiązań dotyczących organizacji i funkcjonowania sądów powszechnych, sądów wojskowych oraz izb morskich;

11) analizowanie rozmieszczenia i obciążenia pracą sędziów i innych pracowników sądownictwa w poszczególnych jednostkach organizacyjnych oraz opracowywanie rozwiązań służących racjonalnej etatyzacji i organizacji pracy;

12) prowadzenie spraw związanych z przydzielaniem wolnych stanowisk sędziowskich i asesorskich oraz wolnych stanowisk referendarza sądowego i asystenta sędziego, w tym przygotowywanie obwieszczeń o wolnych stanowiskach sędziowskich;

13) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości nadzoru nad Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury;

14) realizacja zadań Ministra Sprawiedliwości związanych z naborem na aplikacje prowadzone przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, nadzorem nad tymi aplikacjami oraz przeprowadzaniem egzaminów sędziowskich i prokuratorskich;

15) zatwierdzanie programów zajęć teoretycznych staży urzędniczych w sądach;

16) sprawowanie nadzoru merytorycznego nad podmiotami, których zadaniem jest zapewnienie poprawności i jakości danych kadrowych rejestrowanych w systemach centralnych;

17) sprawowanie nadzoru merytorycznego nad działaniem Systemu Losowego Przydziału Spraw;

18) wykonywanie zadań związanych z zawieraniem z samorządem adwokackim oraz z samorządem radcowskim porozumień w sprawie odbywania przez aplikantów adwokackich i aplikantów radcowskich szkolenia z zakresu działania sądownictwa powszechnego i prokuratury.

Rozdział 7

Departament Legislacyjny Prawa Cywilnego

§ 17.1. Do zadań Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego należy:

1) zapewnienie obsługi legislacyjnej i prawnej Ministra Sprawiedliwości, w szczególności w zakresie:

a) prawa cywilnego,

b) postępowania cywilnego,

c) (uchylona)

d) prawa pracy,

e) komorników sądowych,

f) (uchylona)

- z zastrzeżeniem § 18 ust. 1 pkt 1, § 18a ust. 1 pkt 1, § 20 ust. 1 pkt 2, § 20a ust. 1 pkt 1, § 20b ust. 1 pkt 1, § 21 pkt 12 i § 22 pkt 17;

2) organizowanie i koordynowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości przebiegu procesu legislacyjnego w zakresie spraw, o których mowa w pkt 1;

2a) prowadzenie wykazu prac legislacyjnych Ministra Sprawiedliwości w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

2b) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

3) (uchylony)

3a) (uchylony)

4) (uchylony)

5) (uchylony)

2. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy w szczególności:

1) organizowanie i prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących przygotowania, uzgodnienia lub zaopiniowania przez Ministra Sprawiedliwości projektów aktów normatywnych, projektów założeń projektu ustawy i innych projektów dokumentów rządowych;

2) koordynowanie współpracy komórek organizacyjnych na zasadach określonych w § 7, w tym tworzenie zespołów roboczych i organizowanie ich pracy;

3) monitorowanie i analizowanie:

a) rządowych projektów ustaw i przebiegu prac nad tymi projektami,

b) przebiegu prac nad projektami ustaw w Sejmie i Senacie,

c) wniosków, skarg i pytań prawnych kierowanych do Trybunału Konstytucyjnego, przebiegu postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz jego orzeczeń

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) (uchylona)

- w zakresie ich wpływu na akty prawne związane z zakresem działania Ministra Sprawiedliwości;

4) reprezentowanie Ministra Sprawiedliwości przed Trybunałem Konstytucyjnym;

5) wydawanie opinii o treści obowiązujących przepisów prawa dla naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz jednostek organizacyjnych resortu sprawiedliwości;

6) opiniowanie projektów wewnętrznych aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości albo Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości;

7) współpraca z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego oraz zapewnienie jej obsługi techniczno-organizacyjnej;

8) współpraca z Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 6 i 7.

3. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, należy w szczególności:

1) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, komitetów Rady Ministrów oraz innych organów państwowych i społecznych;

2) prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem projektów w wykazach prac Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów;

3) prowadzenie kalendarza prac legislacyjnych, monitorowanie ich przebiegu i egzekwowanie terminowego wykonywania czynności od komórek organizacyjnych, zespołów roboczych i osób, którym je powierzono;

4) koordynowanie inicjatyw legislacyjnych komórek organizacyjnych;

5) (uchylony)

4. (uchylony)

Rozdział 8

Departament Legislacyjny Prawa Karnego

§ 18. 1. Do zadań Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego należy:

1) zapewnienie obsługi legislacyjnej i prawnej Ministra Sprawiedliwości, w szczególności w zakresie:

a) prawa karnego materialnego i procesowego,

b) prowadzenia spraw związanych z realizacją uprawnień i obowiązków Ministra Sprawiedliwości dotyczących działalności prokuratury wynikających z ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2019 r. poz. 740 oraz z 2020 r. poz. 190 i 875),

c) europejskiego i międzynarodowego prawa karnego,

d) prawa publicznego,

e) (uchylona)

f) (uchylona)

g) Służby Więziennej,

h) kuratorów sądowych

- z zastrzeżeniem § 17 ust. 1 pkt 1, § 18a ust. 1 pkt 1, § 20 ust. 1 pkt 2, § 20a ust. 1 pkt 1, § 20b ust. 1 pkt 1, § 21 pkt 12 i § 22 pkt 17;

2) organizowanie i koordynowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości przebiegu procesu legislacyjnego w zakresie, o którym mowa w pkt 1, z zastrzeżeniem § 17 ust. 1 pkt 2, § 18a ust. 1 pkt 2, § 20 ust. 1 pkt 3, § 20a ust. 1 pkt 2, § 20b ust. 1 pkt 2, § 21 pkt 13 i § 22 pkt 18;

3) (uchylony)

4) prowadzenie wykazu prac legislacyjnych Ministra Sprawiedliwości w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

5) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

6) prowadzenie ewidencji i zbioru wewnętrznych aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości;

7) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych w Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości, w tym jego redagowanie.

2. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się odpowiednio § 17 ust. 2 pkt 1-6.

3. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy w szczególności:

1) współpraca z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Karnego oraz zapewnienie jej obsługi techniczno- organizacyjnej;

2) (uchylony)

3) (uchylony)

4) organizowanie i prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących przygotowania, uzgodnienia lub zaopiniowania przez Ministra Sprawiedliwości projektów aktów prawnych Unii Europejskiej w zakresie prawa karnego, w tym prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących wdrażania i wykonywania aktów prawnych Unii Europejskiej;

5) wykonywanie zadań wynikających z ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 127) w zakresie umów wielostronnych, które regulują wyłącznie sprawy z zakresu prawa karnego, z wyłączeniem umów dotyczących ochrony praw człowieka i umów dotyczących obrotu prawnego w sprawach karnych;

6) prowadzenie działań legislacyjnych wynikających ze współpracy z międzynarodowymi trybunałami karnymi;

7) współpraca z Komisją do spraw Międzynarodowego Prawa Humanitarnego;

8) współpraca z Radą Europy i Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w zakresie spraw dotyczących wymiaru sprawiedliwości obejmujących:

a) działalność prawotwórczą Rady Europy w dziedzinie prawa karnego oraz mechanizmów kontroli zwalczania korupcji,

b) wykonywanie zadań wynikających z Konwencji o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych, sporządzonej w Paryżu dnia 17 grudnia 1997 r.;

9) monitorowanie i analizowanie w zakresie europejskiego i międzynarodowego prawa karnego:

a) orzeczeń organów sądowych Unii Europejskiej,

b) projektów aktów prawnych Unii Europejskiej oraz przebiegu prac nad nimi,

c) projektów umów międzynarodowych oraz przebiegu prac nad nimi, w szczególności na forum innych niż Unia Europejska organizacji międzynarodowych

- w zakresie ich wpływu na akty prawne związane z zakresem działania Ministra Sprawiedliwości;

10) reprezentowanie Ministra Sprawiedliwości przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawach dotyczących zagadnień związanych z europejskim i międzynarodowym prawem karnym.

4. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, należy w szczególności:

1) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, komitetów Rady Ministrów oraz innych organów państwowych i społecznych;

2) prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem projektów w wykazach prac Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów;

3) prowadzenie kalendarza prac legislacyjnych, monitorowanie ich przebiegu i egzekwowanie terminowego wykonywania czynności od komórek organizacyjnych, zespołów roboczych i osób, którym je powierzono;

4) koordynowanie inicjatyw legislacyjnych komórek organizacyjnych;

5) (uchylony)

6) (uchylony)

7) (uchylony)

8) (uchylony)

Rozdział 8a

Departament Legislacyjny Ustroju Sądów

§ 18a. 1. Do zakresu zadań Departamentu Legislacyjnego Ustroju Sądów należy:

1) zapewnienie obsługi legislacyjnej i prawnej Ministra Sprawiedliwości w zakresie ustroju sądów powszechnych, wojskowych i administracyjnych, a także Sądu Najwyższego i postępowania sądowoadministracyjnego w zakresie reformy ustroju sądownictwa administracyjnego, z zastrzeżeniem § 17 ust. 1 pkt 1, § 18 ust. 1 pkt 1, § 20 ust. 1 pkt 2, § 20a ust. 1 pkt 1, § 20b ust. 1 pkt 1, § 21 pkt 12 i § 22 pkt 17;

2) organizowanie i koordynowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości przebiegu procesu legislacyjnego w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

3) prowadzenie wykazu prac legislacyjnych Ministra Sprawiedliwości w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

4) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

5) opracowywanie i realizowanie projektów służących usprawnieniu działalności sądownictwa.

2. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się odpowiednio § 17 ust. 2 pkt 1 6.

3. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy współpraca z Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 6 i 7.

4. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, należy w szczególności:

1) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, komitetów Rady Ministrów oraz innych organów państwowych i społecznych;

2) prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem projektów w wykazach prac Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów;

3) prowadzenie kalendarza prac legislacyjnych, monitorowanie ich przebiegu i egzekwowanie terminowego wykonywania czynności od komórek organizacyjnych, zespołów roboczych i osób, którym je powierzono;

4) koordynowanie inicjatyw legislacyjnych komórek organizacyjnych.

Rozdział 9

Departament Nadzoru Administracyjnego

§ 19. Do zadań Departamentu Nadzoru Administracyjnego należy:

1) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości:

a) zewnętrznego nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów powszechnych, polegającą na zapewnieniu właściwego toku wewnętrznego urzędowania sądów przy rozpoznawaniu spraw, z zastrzeżeniem § 21 pkt 1 i § 24 pkt 1,

b) nadzoru zwierzchniego nad sądami wojskowymi w zakresie organizacji i działalności administracyjnej, z zastrzeżeniem § 24 pkt 1,

c) nadzoru zwierzchniego nad przewodniczącymi i wiceprzewodniczącymi izb morskich oraz nad trybem postępowania przed izbami morskimi;

2) (uchylony)

2a) zapewnienie trwałości projektów współfinansowanych ze środków europejskich zrealizowanych przez departament;

3) prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem uprawnień Ministra Sprawiedliwości w postępowaniu o stwierdzenie nieważności orzeczenia wydanego wobec osoby represjonowanej za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego;

4) prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem uprawnień Ministra Sprawiedliwości w postępowaniu o wykreślenie z rejestru związku zawodowego, którego organ prowadzi działalność niezgodną z ustawą;

4a) prowadzenie spraw związanych z realizacją uprawnień i obowiązków Ministra Sprawiedliwości wynikających z przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej sędziów oraz asesorów sądowych;

5) prowadzenie postępowań odwoławczych od decyzji prezesów sądów okręgowych dotyczących potwierdzenia okresów osadzenia osób represjonowanych;

6) (uchylony)

7) (uchylony)

8) (uchylony)

8a) (uchylony)

8b) (uchylony)

9) (uchylony)

10) (uchylony)

11) (uchylony)

12) (uchylony)

13) (uchylony)

14) (uchylony)

Rozdział 10

Departament Prawa Administracyjnego

§ 20. 1. Do zadań Departamentu Prawa Administracyjnego należy:

1) obsługa merytoryczna, administracyjna i biurowa Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, o której mowa w ustawie z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa (Dz. U. z 2018 r. poz. 2267);

2) zapewnienie obsługi legislacyjnej i prawnej Ministra Sprawiedliwości dotyczącej:

a) postępowania administracyjnego, postępowania sądowoadministracyjnego, postępowania egzekucyjnego w administracji oraz reprywatyzacji nieruchomości,

b) prawa administracyjnego w zakresie:

- administracji publicznej w zakresie procedur administracyjnych,

- budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,

- gospodarowania mieniem państwowym,

- spraw wewnętrznych w zakresie obywatelstwa, ewidencji ludności, rejestracji stanu cywilnego

- z zastrzeżeniem § 17 ust. 1 pkt 1, § 18 ust. 1 pkt 1, § 18a ust. 1 pkt 1, § 20a ust. 1 pkt 1, § 20b ust. 1 pkt 1, § 21 pkt 12 i § 22 pkt 17;

3) organizowanie i koordynowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości przebiegu procesu legislacyjnego w zakresie, o którym mowa w pkt 2;

3a) prowadzenie wykazu prac legislacyjnych Ministra Sprawiedliwości w zakresie, o którym mowa w pkt 2;

3b) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w zakresie, o którym mowa w pkt 2;

4) (uchylony)

5) prowadzenie rejestru instytucji kultury, których organizatorem jest Minister Sprawiedliwości oraz elektronicznych ksiąg rejestrowych dla instytucji ujawnionych w rejestrze;

6) współpraca w zakresie zadań, o których mowa w pkt 5, z Departamentem Informatyzacji i Rejestrów Sądowych.

2. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się odpowiednio § 17 ust. 2 pkt 1 6.

3. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, należy współpraca z Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 6 i 7.

4. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 3, należy w szczególności:

1) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, komitetów Rady Ministrów oraz innych organów państwowych i społecznych;

2) prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem projektów w wykazach prac Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów.

3) prowadzenie kalendarza prac legislacyjnych, monitorowanie ich przebiegu i egzekwowanie terminowego wykonywania czynności od komórek organizacyjnych, zespołów roboczych i osób, którym je powierzono;

4) koordynowanie inicjatyw legislacyjnych komórek organizacyjnych.

Rozdział 10a

Departament Prawa Europejskiego

§ 20a. 1. Do zakresu zadań Departamentu Prawa Europejskiego należy:

1) zapewnienie obsługi legislacyjnej i prawnej Ministra Sprawiedliwości w zakresie europejskiego prawa cywilnego i europejskiego prawa gospodarczego, z zastrzeżeniem § 17 ust. 1 pkt 1, § 18 ust. 1 pkt 1, § 18a ust. 1 pkt 1, § 20 ust. 1 pkt 2, § 20b ust. 1 pkt 1, § 21 pkt 12 i § 22 pkt 17;

2) organizowanie i koordynowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości przebiegu procesu legislacyjnego w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

2a) prowadzenie wykazu prac legislacyjnych Ministra Sprawiedliwości w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

2b) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

3) koordynowanie zadań Ministra Sprawiedliwości związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej;

4) wypracowywanie stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach z zakresu działania Ministra Sprawiedliwości rozpoznawanych lub prowadzonych przez organy Unii Europejskiej, w tym organy sądowe dotyczących badania i przestrzegania zasady praworządności, w zakresie sądownictwa, ustroju sądów i statusu sędziów;

5) pełnienie zadań punktu kontaktowego do spraw praworządności, w zakresie wskazanym w pkt 4;

6) obsługa merytoryczna, administracyjna i biurowa czasopism utworzonych na podstawie:

a) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 stycznia 2019 r. w sprawie utworzenia czasopisma naukowego „Nieruchomości@” (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 4 i 227, z 2020 r. poz. 258 oraz z 2021 r. poz. 149),

b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 listopada 2021 r. w sprawie czasopisma naukowego „Kwartalnik Prawa Międzynarodowego” (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 247);

7) obsługa merytoryczna, administracyjna i biurowa kwartalnika „Probacja”.

2. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy w szczególności:

1) organizowanie i prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących przygotowania, uzgodnienia lub zaopiniowania przez Ministra Sprawiedliwości projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, w tym prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących wdrażania i wykonywania aktów prawnych Unii Europejskiej, z wyłączeniem umów dotyczących ochrony praw człowieka i umów dwustronnych dotyczących obrotu prawnego w sprawach cywilnych;

2) koordynowanie współpracy komórek organizacyjnych na zasadach określonych w § 7, w tym tworzenie zespołów roboczych i organizowanie ich pracy;

3) monitorowanie i analizowanie:

a) orzeczeń organów sądowych Unii Europejskiej,

b) projektów aktów prawnych Unii Europejskiej oraz przebiegu prac nad nimi,

c) projektów umów międzynarodowych oraz przebiegu prac nad nimi, w szczególności na forum innych niż Unia Europejska organizacji międzynarodowych

- w zakresie ich wpływu na akty prawne związane z zakresem działania Ministra Sprawiedliwości;

4) reprezentowanie Ministra Sprawiedliwości przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawach z zakresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, z wyłączeniem spraw związanych z ustrojem sądów, statusem sędziów, praworządnością oraz związanych z postępowaniami dotyczącymi tych zagadnień;

5) współpraca z Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 6 i 7;

6) współpraca z Haską Konferencją Prawa Prywatnego Międzynarodowego, Radą Europy i Organizacją Narodów Zjednoczonych.

3. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, należy w szczególności:

1) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Komitetu do Spraw Europejskich, komitetów Rady Ministrów oraz innych organów państwowych i społecznych;

2) prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem projektów w wykazach prac Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów oraz w planie pracy Komitetu do Spraw Europejskich;

3) prowadzenie kalendarza prac legislacyjnych, monitorowanie ich przebiegu i egzekwowanie terminowego wykonywania czynności od komórek organizacyjnych, zespołów roboczych i osób, którym je powierzono;

4) koordynowanie inicjatyw legislacyjnych komórek organizacyjnych.

4. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 3, należy w szczególności:

1) wypracowywanie stanowiska Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach z zakresu działania Ministra Sprawiedliwości rozpoznawanych lub prowadzonych przez organy Unii Europejskiej, w tym organy sądowe, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;

2) przygotowywanie kompilacji ostatecznych stanowisk z zakresu działań Ministra Sprawiedliwości w sprawach pozostających we właściwości więcej niż jednej komórki organizacyjnej, z których żadna nie jest komórką wiodącą;

3) przekazywanie do właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych korespondencji pochodzącej od organów Unii Europejskiej, a w zakresie obsługi punktu kontaktowego do spraw praworządności - przekazywanie korespondencji pochodzącej od organów Unii Europejskiej do punktu kontaktowego oraz korespondencji punktu kontaktowego do organów Unii Europejskiej.

Rozdział 10b

Departament Prawa Gospodarczego

§ 20b. 1. Do zadań Departamentu Prawa Gospodarczego należy:

1) zapewnienie obsługi legislacyjnej i prawnej Ministra Sprawiedliwości, w szczególności w zakresie:

a) prawa gospodarczego, w tym prawa zamówień publicznych oraz prawa ochrony konkurencji,

b) zawodów prawniczych,

c) doradców restrukturyzacyjnych,

d) biegłych sądowych i lekarzy sądowych,

e) rejestrów, w szczególności: Krajowego Rejestru Karnego, Krajowego Rejestru Sądowego, ksiąg wieczystych, Krajowego Rejestru Zadłużonych oraz rejestru zastawów

- z zastrzeżeniem § 17 ust. 1 pkt 1, § 18 ust. 1 pkt 1, § 18a ust. 1 pkt 1, § 20 ust. 1 pkt 2, § 20a ust. 1 pkt 1, § 21 pkt 12 i § 22 pkt 17;

2) organizowanie i koordynowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości przebiegu procesu legislacyjnego w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

3) prowadzenie wykazu prac legislacyjnych Ministra Sprawiedliwości w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

4) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w zakresie, o którym mowa w pkt 1;

5) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości, na podstawie rozdziału 3a ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 242 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 1080), nadzoru nad działalnością osób posiadających licencję doradcy restrukturyzacyjnego;

6) prowadzenie spraw związanych ze sprawowanym przez Ministra Sprawiedliwości nadzorem nad działalnością notariuszy i organami samorządu notarialnego;

7) badanie zgodności z prawem uchwał organów samorządu notarialnego z wyłączeniem uchwał dotyczących aplikacji notarialnej i egzaminu notarialnego;

8) prowadzenie spraw związanych z występowaniem przez Ministra Sprawiedliwości do organów samorządu notarialnego o podejmowanie uchwał w sprawach należących do właściwości tych organów, z wyłączeniem uchwał dotyczących aplikacji notarialnej i egzaminu notarialnego;

9) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości zewnętrznego nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów powszechnych w sprawach dotyczących wykonania orzeczeń sądowych i innych aktów prawnych w drodze egzekucji sądowej na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym;

10) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości nadzoru zwierzchniego nad działalnością komorników sądowych w sprawach egzekucyjnych, z zastrzeżeniem § 25 pkt 19;

11) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości służbowego nadzoru zwierzchniego nad działalnością komorników sądowych oraz samorządu komorniczego;

12) prowadzenie spraw związanych z realizacją uprawnień i obowiązków Ministra Sprawiedliwości w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej komorników sądowych oraz aplikantów i asesorów komorniczych;

13) prowadzenie spraw związanych z odwoływaniem, zawieszaniem w czynnościach oraz przenoszeniem komorników sądowych, a także przygotowywaniem obwieszczeń o wolnym stanowisku komornika sądowego.

2. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się odpowiednio § 17 ust. 2 pkt 1 7, z wyłączeniem zapewnienia obsługi techniczno-organizacyjnej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

3. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy współpraca z Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 6 i 7.

4. Do zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, należy w szczególności:

1) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, komitetów Rady Ministrów oraz innych organów państwowych i społecznych;

2) prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem projektów w wykazach prac Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów;

3) prowadzenie kalendarza prac legislacyjnych, monitorowanie ich przebiegu i egzekwowanie terminowego wykonywania czynności od komórek organizacyjnych, zespołów roboczych i osób, którym je powierzono;

4) koordynowanie inicjatyw legislacyjnych komórek organizacyjnych.

Rozdział 11

Departament Spraw Rodzinnych i Nieletnich

§ 21. Do zadań Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich należy:

1) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości zewnętrznego nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów powszechnych w sprawach rodzinnych i nieletnich;

2) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości nadzoru nad działalnością opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów;

3) opracowywanie rozwiązań dotyczących organizacji i funkcjonowania opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów;

4) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości zwierzchniego nadzoru oraz nadzoru pedagogicznego nad zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich;

5) opracowywanie rozwiązań dotyczących organizacji i funkcjonowania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich;

6) prowadzenie spraw związanych z kierowaniem oraz przenoszeniem nieletnich do zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich;

7) prowadzenie spraw związanych z awansem zawodowym nauczycieli zatrudnionych w zakładach dla nieletnich;

8) podejmowanie i koordynowanie realizacji zadań z zakresu działania Ministra Sprawiedliwości dotyczących przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności związanych z realizacją Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie;

9) opracowywanie założeń rozwiązań prawnych w zakresie prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich;

10) promowanie dobrych praktyk w zakresie współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości i sądów rodzinnych z organami państwa, samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi, służbami pomocniczymi oraz innymi instytucjami;

11) realizacja zadań z zakresu międzynarodowego dochodzenia alimentów i transgranicznych postępowań dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej;

12) zapewnienie obsługi legislacyjnej i prawnej Ministra Sprawiedliwości w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego, w tym europejskiego i międzynarodowego prawa rodzinnego, z zastrzeżeniem § 17 ust. 1 pkt 1, § 18 ust. 1 pkt 1, § 18a ust. 1 pkt 1, § 20 ust. 1 pkt 2, § 20a ust. 1 pkt 1, § 20b ust. 1 pkt 1 i § 22 pkt 17;

13) organizowanie i koordynowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości przebiegu procesu legislacyjnego w zakresie, o którym mowa w pkt 12;

14) prowadzenie wykazu prac legislacyjnych Ministra Sprawiedliwości w zakresie, o którym mowa w pkt 12;

15) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w zakresie, o którym mowa w pkt 12;

16) do zadań, o których mowa w pkt 12, stosuje się odpowiednio § 17 ust. 2 pkt 1-6;

17) do zadań, o których mowa w pkt 12, należy współpraca z Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 6 i 7;

18) do zadań, o których mowa w pkt 12, należy w szczególności:

a) organizowanie i prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących przygotowania, uzgodnienia lub zaopiniowania przez Ministra Sprawiedliwości projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, w tym prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących wdrażania i wykonywania aktów prawnych Unii Europejskiej, z wyłączeniem umów dotyczących ochrony praw człowieka i umów dwustronnych dotyczących obrotu prawnego w sprawach cywilnych,

b) koordynowanie współpracy komórek organizacyjnych na zasadach określonych w § 7, w tym tworzenie zespołów roboczych i organizowanie ich pracy,

c) monitorowanie i analizowanie w zakresie ich wpływu na akty prawne związane z zakresem działania Ministra Sprawiedliwości:

- orzeczeń organów sądowych Unii Europejskiej oraz przebiegu prac nad nimi,

- projektów aktów prawnych Unii Europejskiej oraz przebiegu prac nad nimi,

- projektów umów międzynarodowych oraz przebiegu prac nad nimi, w szczególności na forum innych niż Unia Europejska organizacji międzynarodowych,

d) współpraca z Haską Konferencją Prawa Prywatnego Międzynarodowego, Radą Europy i Organizacją Narodów Zjednoczonych;

19) do zadań, o których mowa w pkt 13, należy w szczególności:

a) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, komitetów Rady Ministrów oraz innych organów państwowych i społecznych,

b) prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem projektów w wykazach prac Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów,

c) prowadzenie kalendarza prac legislacyjnych, monitorowanie ich przebiegu i egzekwowanie terminowego wykonywania czynności od komórek organizacyjnych, zespołów roboczych i osób, którym je powierzono,

d) koordynowanie inicjatyw legislacyjnych komórek organizacyjnych.

Rozdział 12

Departament Strategii i Funduszy Europejskich

§ 22. Do zadań Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich należy:

1) opracowywanie strategii działań Ministerstwa Sprawiedliwości i koordynowanie jej realizacji;

2) organizowanie, koordynowanie, nadzorowanie i wykonywanie zadań z zakresu statystyki publicznej związanych z działalnością Ministra Sprawiedliwości, sądów powszechnych, sądów wojskowych oraz innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych, a także notariuszy i komorników sądowych;

3) wykonywanie zadań dotyczących zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej w dziale administracji rządowej sprawiedliwość, w tym w szczególności:

a) monitorowanie i ocena realizacji celów strategicznych i operacyjnych,

b) opracowywanie rozwiązań służących zapewnieniu adekwatnej informacji zarządczej, ze szczególnym uwzględnieniem pomiaru skuteczności i efektywności działania;

4) zarządzanie portfelem projektów służących realizacji celów strategicznych, w tym zapewnienie standardów zarządzania projektami oraz monitorowanie ich realizacji w Ministerstwie Sprawiedliwości;

5) współpraca z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi w zakresie realizacji celów strategicznych;

6) zapewnienie prawidłowości programowania projektów współfinansowanych ze środków pochodzących z funduszy europejskich i innych źródeł bezzwrotnej pomocy zagranicznej;

7) planowanie i monitorowanie wykorzystywania środków finansowych z budżetu Unii Europejskiej i innych źródeł zagranicznych;

8) wykonywanie zadań Operatora Programu „Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości / Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego, w zakresie określonym w Opisie Systemu Zarządzania i Kontroli;

9) wykonywanie zadań Operatora Programu w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 2021 w zakresie wskazanym dla Ministerstwa Sprawiedliwości w Memorandum of Understanding w sprawie wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021;

10) wykonywanie zadań Instytucji Pośredniczącej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w zakresie określonym w Opisie Funkcji i Procedur;

11) organizowanie i prowadzenie prac związanych z dokonywaniem w toku prac legislacyjnych oceny skutków regulacji, w tym z przygotowywaniem testów regulacyjnych;

12) analizowanie i opiniowanie wniosków o podjęcie prac legislacyjnych oraz projektów kierowanych do konsultacji publicznych, opiniowania lub uzgodnień międzyresortowych w zakresie skuteczności, efektywności i proporcjonalności proponowanych rozwiązań;

13) współdziałanie z Departamentem Legislacyjnym Prawa Cywilnego, Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego, Departamentem Legislacyjnym Ustroju Sądów, Departamentem Prawa Administracyjnego, Departamentem Prawa Europejskiego, Departamentem Spraw Rodzinnych i Nieletnich i Departamentem Prawa Gospodarczego w zakresie przedstawiania stanowiska Ministra Sprawiedliwości w toku prac legislacyjnych prowadzonych z udziałem Rządowego Centrum Legislacji oraz w komisjach sejmowych i senackich, w szczególności w sprawach, o których mowa w pkt 11 i 12;

13a) prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem uprawnień i obowiązków Ministra Sprawiedliwości wynikających z ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030 oraz z 2018 r. poz. 1467 i 2212), z zastrzeżeniem § 30 pkt 3;

13b) wykonywanie zadań z zakresu edukacji prawnej w ramach współpracy z instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi;

14) podejmowanie działań na rzecz upowszechniania i rozwoju alternatywnych sposobów rozstrzygania sporów, w szczególności mediacji;

15) prowadzenie postępowań odwoławczych od decyzji prezesów sądów okręgowych związanych z prowadzeniem wykazów mediatorów w sprawach nieletnich;

16) sprawowanie nadzoru merytorycznego nad funkcjonowaniem Akademii Wymiaru Sprawiedliwości;

17) zapewnienie obsługi legislacyjnej i prawnej Ministra Sprawiedliwości w zakresie Krajowego Rejestru Mediatorów;

18) organizowanie i koordynowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości przebiegu procesu legislacyjnego w zakresie, o którym mowa w pkt 17;

19) prowadzenie wykazu prac legislacyjnych Ministra Sprawiedliwości w zakresie, o którym mowa w pkt 17;

20) prowadzenie spraw związanych z ogłaszaniem aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w zakresie, o którym mowa w pkt 17;

21) do zadań, o których mowa w pkt 17, stosuje się odpowiednio § 17 ust. 2 pkt 1-6;

22) do zadań, o których mowa w pkt 17, należy współpraca z Departamentem Legislacyjnym Prawa Karnego przy wykonywaniu zadań, o których mowa w § 18 ust. 1 pkt 6 i 7;

23) do zadań, o których mowa w pkt 17, należy w szczególności:

a) organizowanie i prowadzenie prac legislacyjnych dotyczących przygotowania, uzgodnienia lub zaopiniowania przez Ministra Sprawiedliwości projektów aktów prawnych w zakresie Krajowego Rejestru Mediatorów,

b) koordynowanie współpracy komórek organizacyjnych na zasadach określonych w § 7, w tym tworzenie zespołów roboczych i organizowanie ich pracy,

c) monitorowanie i analizowanie w zakresie ich wpływu na Krajowy Rejestr Mediatorów rządowych projektów ustaw i przebiegu prac nad tymi projektami oraz przebiegu prac nad projektami ustaw w Sejmie i Senacie;

24) do zadań, o których mowa w pkt 18, należy w szczególności:

a) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, komitetów Rady Ministrów oraz innych organów państwowych i społecznych,

b) prowadzenie spraw związanych z umieszczaniem projektów w wykazach prac Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów,

c) prowadzenie kalendarza prac legislacyjnych, monitorowanie ich przebiegu i egzekwowanie terminowego wykonywania czynności od komórek organizacyjnych, zespołów roboczych i osób, którym je powierzono,

d) koordynowanie inicjatyw legislacyjnych komórek organizacyjnych.

Rozdział 13

Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka

§ 23. Do zadań Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka należy:

1) prowadzenie spraw związanych z zawieraniem dwustronnych umów międzynarodowych z zakresu obrotu prawnego w sprawach cywilnych i karnych;

2) wykonywanie czynności określonych w ustawie z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych w odniesieniu do projektów umów międzynarodowych, w przypadku których Minister Sprawiedliwości nie jest organem właściwym do prowadzenia negocjacji, w tym w odniesieniu do umów o stowarzyszenie krajów i terytorium zamorskich i zawieranych w ramach działań zewnętrznych Unii Europejskiej;

3) współpraca w zakresie obrotu prawnego z Mechanizmem Rezydualnym Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych;

4) wykonywanie zadań Ministra Sprawiedliwości w zakresie pierwszeństwa w wykonywaniu jurysdykcji karnej wynikających z art. 13 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 roku;

5) wykonywanie zadań organu centralnego z zakresu obrotu prawnego w sprawach cywilnych i karnych na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych, z zastrzeżeniem § 21 pkt 11;

6) wykonywanie zadań punktów kontaktowych europejskich sieci sądowych, z wyłączeniem spraw zastrzeżonych do właściwości innych departamentów;

7) udzielanie sądom polskim tekstów prawa obcego, wyjaśnień dotyczących obcej praktyki sądowej oraz informacji co do istnienia wzajemności w stosunkach z państwem obcym, a także udzielanie zagranicznym organom wymiaru sprawiedliwości informacji o treści prawa polskiego;

8) koordynowanie wykonywania przez Ministra Sprawiedliwości zadań w sprawach podnoszonych przez inwestorów zagranicznych, w ramach międzynarodowych mechanizmów rozstrzygania sporów inwestycyjnych, zarzutów naruszenia ich praw przez polski wymiar sprawiedliwości, w tym przygotowywanie analiz i stanowisk w odniesieniu do tych zarzutów, a także współpraca w tym zakresie z Prokuratorią Generalną Rzeczypospolitej Polskiej i innymi podmiotami;

9) prowadzenie spraw związanych z udzielaniem przez Ministra Sprawiedliwości konsulom Rzeczypospolitej Polskiej upoważnień do dokonywania czynności konsularnych;

10) podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia zgodnego z aktualnymi standardami międzynarodowymi poziomu ochrony praw człowieka w zakresie wymiaru sprawiedliwości, w tym upowszechnianie treści orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i decyzji innych międzynarodowych organów ochrony praw człowieka;

11) współpraca z Biurem Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do Spraw Postępowań przed Międzynarodowymi Organami Ochrony Praw Człowieka w zakresie spraw dotyczących zarzutów naruszenia praw człowieka przez polski wymiar sprawiedliwości, w tym w szczególności przygotowywanie analiz i stanowisk Ministra Sprawiedliwości w zakresie zarzutów dotyczących postępowań toczących się w sądach powszechnych podniesionych w skargach złożonych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka;

12) monitorowanie i analizowanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie ich wpływu na akty prawne związane z zakresem działania Ministra Sprawiedliwości, w tym opiniowanie projektów aktów prawnych;

13) prowadzenie spraw związanych z udziałem Ministra Sprawiedliwości w pracach organizacji i instytucji międzynarodowych dotyczących ochrony praw człowieka, w szczególności w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rady Europy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie;

14) prowadzenie spraw związanych z zawieraniem międzynarodowych umów wielostronnych w dziedzinie praw człowieka;

15) wykonywanie zadań w ramach bieżącej współpracy z międzynarodowymi oraz krajowymi organami i mechanizmami ochrony praw człowieka Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym współpraca z Europejską Komisją na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisją Wenecką);

16) przygotowywanie sprawozdań Rządu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczących realizacji umów międzynarodowych z zakresu praw człowieka i zaleceń międzynarodowych organów ochrony praw człowieka należących do zadań Ministra Sprawiedliwości, a także wkładów do sprawozdań przygotowywanych przez inne resorty w zakresie działania Ministra Sprawiedliwości, oraz udział w obronie sprawozdań w trakcie ich rozpatrywania przez właściwe organy międzynarodowe;

17) analizowanie i opiniowanie rozwoju międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości oraz inicjowanie działań legislacyjnych w celu dostosowania prawa krajowego do aktów prawa międzynarodowego;

18) inicjowanie w zakresie właściwości Ministra Sprawiedliwości lub proponowanie innym właściwym podmiotom działań szkoleniowych dotyczących ochrony praw człowieka dla sądów i innych organów władzy publicznej i instytucji;

19) współpraca z organizacjami międzynarodowymi w zakresie spraw dotyczących wymiaru sprawiedliwości, z wyłączeniem spraw zastrzeżonych dla innych komórek organizacyjnych.

Rozdział 14

Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji

§ 24. Do zadań Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji należy:

1) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości zewnętrznego nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną sądów powszechnych i wojskowych w zakresie wykonania orzeczeń karnych;

2) zapewnienie obsługi Ministra Sprawiedliwości w zakresie wykonywania czynności związanych z podległością Ministrowi Sprawiedliwości Służby Więziennej;

3) sprawowanie nadzoru merytorycznego nad funkcjonowaniem i rozwojem systemu dozoru elektronicznego, o którym mowa w art. 43b § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy, w tym monitorowanie wpływu zmian prawnych na jego działanie oraz inicjowanie działań w tym zakresie i definiowanie wymagań dla tego systemu istotnych dla prawidłowej realizacji zadań;

4) (uchylony)

5) wykonywanie zadań Ministra Sprawiedliwości związanych z europejskimi nakazami aresztowania;

6) wykonywanie zadań Ministra Sprawiedliwości związanych z wystąpieniami sądów polskich oraz sądów lub innych organów państw członkowskich Unii Europejskiej dotyczącymi przekazania wykonania kary pozbawienia wolności;

7) (uchylony)

8) (uchylony)

9) (uchylony)

10) (uchylony)

11) (uchylony)

12) (uchylony)

13) (uchylony)

14) (uchylony)

15) (uchylony)

16) prowadzenie spraw z zakresu sprawowanego przez Ministra Sprawiedliwości nadzoru administracyjnego i organizacyjnego nad kuratorską służbą sądową oraz zwierzchniego nadzoru nad ośrodkami kuratorskimi;

17) analizowanie rozmieszczenia i obciążenia pracą kuratorów zawodowych w poszczególnych okręgach sądowych oraz opracowywanie rozwiązań służących racjonalnej etatyzacji i organizacji pracy kuratorskiej służby sądowej;

18) prowadzenie, w zakresie uprawnień przysługujących Ministrowi Sprawiedliwości, spraw dotyczących przenoszenia kuratorów zawodowych na ich wniosek pomiędzy okręgami sądowymi i apelacjami sądowymi oraz przydzielania, wygaszania i przekształcania uwolnionych etatów kuratorów zawodowych;

19) prowadzenie postępowań odwoławczych od decyzji prezesów sądów okręgowych w sprawach dotyczących zawodowych kuratorów sądowych;

20) prowadzenie spraw związanych z realizacją uprawnień i obowiązków Ministra Sprawiedliwości w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej zawodowych kuratorów sądowych;

21) prowadzenie spraw związanych z udzielaniem przez Ministra Sprawiedliwości urlopu dla poratowania zdrowia kuratorom zawodowym;

22) zapewnienie obsługi prac Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.

23) (uchylony)

Rozdział 15

Departament Zawodów Prawniczych

§ 25. 1. Do zadań Departamentu Zawodów Prawniczych należy:

1) prowadzenie spraw związanych ze sprawowanym przez Ministra Sprawiedliwości nadzorem nad działalnością samorządu adwokackiego i samorządu radców prawnych;

2) badanie zgodności z prawem uchwał organów samorządu adwokackiego i samorządu radców prawnych;

2a) badanie zgodności z prawem uchwał organów samorządu notarialnego w zakresie dotyczącym aplikacji notarialnej i egzaminu notarialnego;

3) prowadzenie spraw związanych z występowaniem przez Ministra Sprawiedliwości do organów samorządu adwokackiego i samorządu radców prawnych o podejmowanie uchwał w sprawach należących do właściwości tych organów;

3a) prowadzenie spraw związanych z występowaniem przez Ministra Sprawiedliwości do organów samorządu notarialnego o podejmowanie uchwał w sprawach dotyczących aplikacji notarialnej i egzaminu notarialnego;

4) prowadzenie spraw związanych z realizacją uprawnień i obowiązków Ministra Sprawiedliwości w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów, radców prawnych, prawników zagranicznych, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, notariuszy, zastępców notarialnych, aplikantów notarialnych, biegłych rewidentów i doradców podatkowych;

5) realizacja zadań Ministra Sprawiedliwości związanych z przeprowadzaniem egzaminów adwokackich, radcowskich, notarialnych i komorniczych, testów umiejętności dla kandydatów ubiegających się o wpis na listę adwokatów albo listę radców prawnych, egzaminów dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego oraz egzaminów na tłumacza przysięgłego;

6) realizacja zadań Ministra Sprawiedliwości związanych z przeprowadzaniem egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, a także z odbywaniem tych aplikacji;

6a) badanie zgodności z prawem uchwał samorządu komorniczego w przedmiocie wpisu na listę aplikantów komorniczych oraz realizacja zadań Ministra Sprawiedliwości w zakresie wyrażenia sprzeciwu od wpisu na listę aplikantów komorniczych;

7) udostępnianie okręgowym radom adwokackim i radom okręgowych izb radców prawnych tekstów właściwego prawa obcego dotyczącego zawodów prawniczych oraz informacji o stosowaniu przez państwo obce zasady wzajemności w zakresie uprawnienia prawników zagranicznych do wykonywania stałej praktyki;

8) prowadzenie spraw związanych z powoływaniem i odwoływaniem notariuszy, zmianami siedzib kancelarii notarialnych oraz realizacja zadań Ministra Sprawiedliwości związanych z wydawaniem zaświadczeń o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego;

9) prowadzenie spraw związanych z realizacją uprawnień i obowiązków Ministra Sprawiedliwości dotyczących tłumaczy przysięgłych;

10) prowadzenie postępowań w przedmiocie przyznania oraz cofnięcia licencji doradcy restrukturyzacyjnego, a także zawieszenia praw wynikających z licencji doradcy restrukturyzacyjnego;

10a) prowadzenie postępowań w przedmiocie przyznania tytułu kwalifi kowanego doradcy restrukturyzacyjnego;

11) (uchylony)

12) prowadzenie postępowań w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego lub do sprawowania funkcji syndyka;

13) kontrolowanie prawidłowości wykonywania przez prezesów sądów okręgowych nadzoru nad biegłymi sądowymi, w tym prowadzenie postępowań odwoławczych od decyzji prezesów sądów okręgowych w sprawach dotyczących biegłych sądowych;

14) opracowywanie rozwiązań dotyczących biegłych sądowych;

15) realizacja zadań Ministra Sprawiedliwości dotyczących rzeczników patentowych;

16) opracowywanie rozwiązań służących zwiększeniu dostępności profesjonalnej pomocy prawnej świadczonej przez przedstawicieli poszczególnych zawodów;

17) (uchylony)

18) koordynowanie wykonywania zadań wynikających z ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji;

19) prowadzenie spraw związanych z powoływaniem komorników sądowych.

2. (uchylony)

3. (uchylony)

Rozdział 16

Biuro Administracyjne

§ 26. Do zadań Biura Administracyjnego należy:

1) prowadzenie spraw związanych z ewidencją i gospodarowaniem rzeczowymi składnikami majątkowymi pozostającymi w zarządzie Ministerstwa Sprawiedliwości, z zastrzeżeniem § 15 ust. 3 pkt 7;

2) administrowanie nieruchomościami pozostającymi w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości;

3) planowanie i realizacja zadań inwestycyjno-remontowych dotyczących nieruchomości pozostających w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości;

4) prowadzenie spraw związanych z zakupem sprzętu, wyposażenia i materiałów biurowych oraz usług z zakresu obsługi administracyjno-gospodarczej;

5) zapewnienie obsługi oraz prowadzenie rozliczeń w zakresie zakwaterowania, transportu, poligrafii, łączności telefonicznej oraz gromadzenia i udostępniania zbiorów bibliotecznych Ministerstwa Sprawiedliwości;

6) prowadzenie spraw związanych z zamawianiem i przekazywaniem do zniszczenia pieczęci urzędowych Ministra Sprawiedliwości, Ministerstwa Sprawiedliwości, sądów, prokuratury, notariuszy i komorników sądowych oraz pieczęci tłumaczy przysięgłych;

7) zapewnienie obsługi techniczno-organizacyjnej Międzyresortowej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Ministrze Sprawiedliwości.

Rozdział 17

Biuro Cyberbezpieczeństwa

§ 27. Do zadań Biura Cyberbezpieczeństwa należy:

1) wykonywanie zadań zapewniających prawidłowe funkcjonowanie systemu ochrony cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz jednostkach podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych, w tym wykrywanie i przeciwdziałanie zagrożeniom cyberbezpieczeństwa;

1a) współpraca z instytucją gospodarki budżetowej „Centrum Cyberbezpieczeństwa”, w tym zlecanie opracowywania projektów związanych z ochroną cyberbezpieczeństwa oraz projektów informatycznych zapewniających prawidłowe funkcjonowanie Ministerstwa Sprawiedliwości oraz jednostek podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych;

2) monitorowanie i analiza stanu bezpieczeństwa informacji w cyberprzestrzeni Ministerstwa Sprawiedliwości.

Rozdział 18

Biuro Dyrektora Generalnego

§ 28. 1. Do zadań Biura Dyrektora Generalnego należy:

1) koordynowanie realizacji zadań związanych ze sporządzaniem i aktualizacją opisów stanowisk pracy, wartościowaniem stanowisk pracy, naborem, przeprowadzaniem ocen okresowych oraz odpowiedzialnością dyscyplinarną członków korpusu służby cywilnej w Ministerstwie Sprawiedliwości;

2) prowadzenie spraw osobowych:

a) osób zajmujących w Ministerstwie Sprawiedliwości kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem sędziów powołanych na stanowisko Podsekretarza Stanu,

b) członków korpusu służby cywilnej,

c) pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi,

d) pracowników zatrudnionych w Gabinecie Politycznym Ministra,

e) osób delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości, z zastrzeżeniem § 16 pkt 2, 4 i 5;

3) realizacja polityki dotyczącej wynagrodzeń osobowych, nagród, premii i dodatkowych wynagrodzeń rocznych;

4) prowadzenie spraw związanych z administrowaniem środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz organizowanie działalności socjalnej finansowanej ze środków funduszu;

5) sporządzanie analiz i ocen stanu zatrudnienia w Ministerstwie Sprawiedliwości;

6) analizowanie potrzeb szkoleniowych i realizowanie procesu doskonalenia zawodowego pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz zarządzanie środkami finansowymi przeznaczonymi na ten cel;

7) koordynowanie spraw związanych z praktykami studenckimi i stażami zawodowymi;

8) prowadzenie spraw związanych z organizacją Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym opracowywanie projektów statutu, regulaminu organizacyjnego, instrukcji kancelaryjnej i regulaminu pracy Ministerstwa Sprawiedliwości, a także opiniowanie projektów wewnętrznych regulaminów organizacyjnych departamentów i biur;

9) prowadzenie ewidencji i zbioru wewnętrznych regulaminów organizacyjnych departamentów i biur Ministerstwa Sprawiedliwości;

10) opiniowanie projektów wewnętrznych aktów prawnych Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz prowadzenie ich ewidencji i zbioru;

11) prowadzenie rejestrów upoważnień i pełnomocnictw Ministra Sprawiedliwości i Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości;

12) wykonywanie zadań dotyczących zapewnienia funkcjonowania kontroli zarządczej w Ministerstwie Sprawiedliwości;

13) prowadzenie ewidencji organów pomocniczych i innych podmiotów funkcjonujących w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz tych, w których uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości;

14) zapewnienie obsługi kancelaryjnej Ministerstwa Sprawiedliwości przez wyodrębnioną w strukturze biura kancelarię główną, w zakresie ustalonym w instrukcji kancelaryjnej;

15) prowadzenie archiwum zakładowego, w tym sekcji archiwum akt niejawnych.

2. W strukturze Biura Dyrektora Generalnego funkcjonuje wewnętrzna komórka organizacyjna wykonująca zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także podejmująca działania na rzecz kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w jednostkach organizacyjnych resortu sprawiedliwości. W zakresie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy komórka ta podlega bezpośrednio Dyrektorowi Generalnemu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Rozdział 19

Biuro Finansów

§ 29. 1. Do zadań Biura Finansów należy:

1) wykonywanie zadań dysponenta trzeciego stopnia środków budżetowych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz prowadzenie rachunkowości Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym:

a) sporządzanie projektu planu finansowego Ministerstwa Sprawiedliwości,

b) sporządzanie planu finansowego Ministerstwa Sprawiedliwości po ogłoszeniu ustawy budżetowej na dany rok,

c) potwierdzanie zgodności operacji gospodarczych z planem finansowym Ministerstwa Sprawiedliwości,

d) wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi,

e) prowadzenie ewidencji księgowej zdarzeń gospodarczych w zakresie dochodów i wydatków budżetowych,

f) dokonywanie kontroli dowodów księgowych pod względem formalnym i rachunkowym,

g) prowadzenie obsługi kasowej Ministerstwa Sprawiedliwości,

h) sporządzanie dokumentacji płacowej,

i) prowadzenie rejestru zawartych umów, z których wynikają zobowiązania finansowe Ministerstwa Sprawiedliwości,

j) rozliczanie kosztów krajowych i zagranicznych wyjazdów służbowych,

k) sporządzanie sprawozdań budżetowych;

2) przygotowywanie projektów wniosków Ministra Sprawiedliwości, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa;

3) opracowywanie planu zamówień publicznych;

4) prowadzenie spraw związanych z postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego, w tym sprawowanie zastępstwa procesowego Ministra Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Sprawiedliwości i Skarbu Państwa reprezentowanych przez Ministra Sprawiedliwości oraz przez Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości, w sprawach odwołań i skarg wnoszonych w toku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, z wyłączeniem § 15 ust. 1 pkt 4;

5) sprawowanie zastępstwa procesowego:

a) Ministra Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Sprawiedliwości i Skarbu Państwa reprezentowanych przez Ministra Sprawiedliwości w sprawach toczących się przed sądami powszechnymi i Sądem Najwyższym, z wyłączeniem spraw, w których zgodnie z § 6 pkt 11 zastępstwo procesowe jest sprawowane przez inne komórki organizacyjne, w szczególności spraw dotyczących postępowań administracyjnych prowadzonych w tych komórkach oraz spraw, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 4,

b) Ministerstwa Sprawiedliwości i Skarbu Państwa reprezentowanych przez Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości, z wyłączeniem spraw, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 4;

6) udzielanie, po uprzednim uzgodnieniu, wsparcia w zakresie zastępstwa procesowego komórce organizacyjnej, o której mowa w § 15, w szczególnie uzasadnionych przypadkach i po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości;

7) prowadzenie ewidencji spraw sądowych - na podstawie kwartalnych informacji przekazywanych przez komórki organizacyjne, w których zastępstwo procesowe jest sprawowane zgodnie z § 6 pkt 11;

8) opiniowanie projektów umów cywilnoprawnych zawieranych w imieniu Skarbu Państwa - Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym dotyczących zamówień publicznych udzielanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie zgodności z obowiązującym prawem oraz zabezpieczenia interesu prawnego Skarbu Państwa, a także wydawanie opinii prawnych w pozostałych sprawach dotyczących zasad funkcjonowania i organizacji pracy urzędu na potrzeby komórek organizacyjnych nie posiadających własnej obsługi prawnej.

2. W strukturze Biura Finansów funkcjonuje główny księgowy Ministerstwa Sprawiedliwości, którego uprawnienia i obowiązki określają odrębne przepisy.

Rozdział 20

Biuro Komunikacji i Promocji

§ 30. 1. Do zadań Biura Komunikacji i Promocji należy:

1) organizowanie i koordynowanie działalności informacyjnej i promocyjnej;

2) koordynowanie udostępniania informacji publicznej na wniosek oraz informacji sektora publicznego na wniosek o ponowne wykorzystywanie, w tym akceptowanie projektów odpowiedzi przygotowanych przez komórki organizacyjne, a także obsługa Biuletynu Informacji Publicznej;

2a) wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach wskazanych w pkt 2, rozpatrywanie odwołań od decyzji jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości, a także reprezentowanie Ministra Sprawiedliwości przed sądami administracyjnymi w tych sprawach;

3) organizowanie działalności promocyjnej w zakresie edukacji prawnej dzieci i młodzieży;

4) wykonywanie zadań związanych z kontaktami członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami dyplomatycznymi innych państw i organizacji międzynarodowych;

5) ewidencjonowanie wniosków o nadanie orderów, odznaczeń państwowych i medali Ministra Sprawiedliwości, a także koordynowanie załatwiania spraw w tym zakresie;

6) koordynowanie udzielania odpowiedzi na interpelacje, zapytania poselskie i oświadczenia senatorskie;

7) rozpatrywanie wniosków o przyznanie patronatu lub patronatu honorowego Ministra Sprawiedliwości oraz wniosków o udział w komitecie honorowym.

2. Zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 2a, nie obejmują spraw prowadzonych przez Departament Prawa Administracyjnego.

Rozdział 21

Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego

§ 31.1. Do zadań Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego należy:

1) wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem Krajowego Rejestru Karnego, określonych w ustawie z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 678, z późn. zm.2)),

2) wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 405) - i wydanych na ich podstawie przepisach wykonawczych oraz w ustawach odrębnych.

2. W zakresie realizacji zadań dotyczących wymiany informacji z rejestrów karnych z organami innych państw Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego wykonuje postanowienia odpowiednich umów międzynarodowych, a także prowadzi projekty międzynarodowe służące opracowaniu nowych rozwiązań w tym zakresie oraz uczestniczy w takich projektach prowadzonych przez organy Unii Europejskiej i innych państw.

3. Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego sprawuje nadzór nad punktami informacyjnymi Krajowego Rejestru Karnego.

Rozdział 22

Biuro Ministra

§ 32.1. Do zadań Biura Ministra należy:

1) prowadzenie spraw dotyczących współdziałania Ministra Sprawiedliwości z organami władzy ustawodawczej, administracji rządowej i samorządowej, z wyłączeniem spraw powierzonych Gabinetowi Politycznemu Ministra;

2) (uchylony)

3) ewidencjonowanie interwencji posłów i senatorów, wystąpień posłów do Parlamentu Europejskiego, dezyderatów komisji sejmowych oraz opinii i innych wystąpień komisji sejmowych i senackich, a także koordynowanie ich załatwiania;

4) koordynowanie załatwiania wystąpień podmiotów wykonujących działalność lobbingową w procesie stanowienia prawa;

4a) zapewnienie koordynacji prac legislacyjnych w zakresie określonym w odrębnym zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości;

5) zapewnienie obsługi posiedzeń kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz organizowanie pracy sekretariatów członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości i Szefa Gabinetu Politycznego Ministra;

6) opracowywanie projektu zarządzenia Ministra Sprawiedliwości określającego zakresy czynności członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości;

7) (uchylony)

8) (uchylony)

9) przeprowadzanie kontroli działalności Ministerstwa Sprawiedliwości, jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych oraz podmiotów, którym udzielono dotacji celowych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także wykonywanie innych działań wynikających z przepisów dotyczących kontroli w administracji rządowej;

10) wykonywanie zadań kontrolnych operatora w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego;

11) wykonywanie zadań kontrolnych Instytucji Pośredniczącej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w zakresie określonym w Opisie Funkcji i Procedur;

12) koordynowanie kontroli prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym monitorowanie realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych przez komórki organizacyjne;

13) współpraca z komórkami organizacyjnymi w zakresie działań kontrolnych prowadzonych w jednostkach podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych;

14) opiniowanie projektów wewnętrznych aktów prawnych Ministra Sprawiedliwości albo Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych;

15) koordynowanie załatwiania skarg, wniosków i petycji, ich ewidencjonowanie oraz rozpatrywanie w zakresie nienależącym do właściwości innych komórek organizacyjnych;

16) prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem przez Ministra Sprawiedliwości uprawnień właściwego ministra w stosunku do fundacji;

17) koordynowanie zadań nadzorczych Ministra Sprawiedliwości poprzez współpracę z komórkami organizacyjnymi w zakresie zagwarantowania efektywnej wymiany informacji między komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za poszczególne obszary nadzoru;

18) sprawowanie nadzoru nad Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla innych komórek organizacyjnych;

19) wykonywanie innych zadań powierzonych przez Ministra Sprawiedliwości.

2. W strukturze Biura Ministra funkcjonuje niezależna i wyodrębniona komórka audytu wewnętrznego, do której zakresu zadań należy prowadzenie audytu wewnętrznego w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz prowadzenie spraw związanych z wykonywaniem zadań określonych w art. 291 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 oraz z 2018 r. poz. 62 i 1000). Kierownik komórki audytu wewnętrznego podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości, a w zakresie spraw związanych z organizacją pracy i zatrudnieniem - Dyrektorowi Generalnemu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Rozdział 23

Biuro Bezpieczeństwa

§ 33. 1. Do zadań Biura Bezpieczeństwa należy:

1) zapewnienie ochrony informacji niejawnych przetwarzanych w Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym w szczególności:

a) opracowywanie planu ochrony informacji niejawnych i nadzorowanie jego realizacji,

b) prowadzenie kontroli przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz kontroli ewidencji, materiałów i obiegu dokumentów niejawnych,

c) zapewnienie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych służących do przetwarzania informacji niejawnych;

2) prowadzenie kancelarii tajnej Ministerstwa Sprawiedliwości;

3) przeprowadzanie postępowań sprawdzających;

4) szkolenie pracowników w zakresie ochrony informacji niejawnych;

5) wykonywanie zadań dotyczących ochrony danych osobowych;

6) koordynowanie działań związanych z zapobieganiem korupcji, w tym działań prewencyjnych i edukacyjnych, a także wykonywanie zadań związanych z wypracowywaniem i monitorowaniem wdrażania rozwiązań antykorupcyjnych oraz gromadzeniem i przetwarzaniem informacji dotyczących zagrożeń korupcyjnych;

7) prowadzenie spraw związanych z oświadczeniami o stanie majątkowym składanymi na podstawie odrębnych przepisów przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dyrektorów sądów i ich zastępców;

8) zapewnienie ochrony fizycznej obiektów Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym kontrola ruchu osobowego w tych obiektach;

9) prowadzenie spraw związanych z zapewnieniem ochrony przeciwpożarowej w Ministerstwie Sprawiedliwości;

10) wykonywanie zadań Ministra Sprawiedliwości z obszaru zarządzania kryzysowego, określonych w ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 209 i 1566) i wydawanych na jej podstawie przepisach wykonawczych oraz ustawach odrębnych;

11) monitorowanie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w sądach powszechnych i przedstawianie propozycji kompleksowych rozwiązań w tym zakresie;

12) wykonywanie zadań Ministra Sprawiedliwości z obszaru obronności państwa, określonych w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1430 i 2217 oraz z 2018 r. poz. 138 i 398) i wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych oraz w ustawach odrębnych;

13) realizacja zadań związanych z zarządzaniem systemem zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz koordynacja zadań związanych z realizacją polityki bezpieczeństwa informacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

2. W strukturze Biura Bezpieczeństwa funkcjonuje pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych, który realizuje zadania określone w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych. Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości.

3. W strukturze Biura Bezpieczeństwa funkcjonuje inspektor ochrony danych, który realizuje zadania określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1) i ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. poz. 1000). Inspektor ochrony danych podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2017 r. poz. 1475 oraz z 2018 r. poz. 106, 138, 398, 431 i 730.

[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 stycznia 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz.Urz.MS. poz. 2). Zmiana weszła w życie 20 stycznia 2024 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00