Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rok 2010 nr 15 poz. 74
Wersja archiwalna od 2015-12-24 do 2016-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rok 2010 nr 15 poz. 74
Wersja archiwalna od 2015-12-24 do 2016-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE Nr 48
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 26 listopada 2010 r.

w sprawie utworzenia i nadania statutu instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centralny Ośrodek Informatyki”

(ostatnia zmiana: DUMSW. z 2015 r., poz. 28)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 1 i art. 26 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.

1. Tworzy się instytucję gospodarki budżetowej pod nazwą „Centralny Ośrodek Informatyki”, zwaną dalej „COI”.

2. Instytucja gospodarki budżetowej, o której mowa w ust. 1, może używać skrótu „COI” oraz wyróżniającego ją znaku graficznego.

3. COI może tworzyć wewnętrzne jednostki organizacyjne, w szczególności w formie oddziałów i wydziałów.

4. Za dzień rozpoczęcia działalności COI, uważa się dzień uzyskania przez COI osobowości prawnej.

5. COI prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.

1. [1] Organem wykonującym funkcje organu założycielskiego COI jest minister właściwy do spraw informatyzacji, zwany dalej „Ministrem”.

2. Minister sprawuje nadzór nad działalnością COI, w szczególności poprzez kontrolę i ocenę działalności COI.

3. Kontrola, o której mowa w ust. 2, jest prowadzona na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej (Dz. U. Nr 185, poz. 1092).

4. Ocena działalności COI opiera się w szczególności na monitorowaniu prawidłowości wykonywania statutowych zadań przez COI.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.

Zakres wyposażenia COI w mienie zostanie określony w odrębnej decyzji Ministra.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.

COI nadaje się statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działań Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835 i Nr 152, poz. 1020.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik do zarządzenia Nr 48 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 26 listopada 2010 r. (poz. 74)

STATUT
CENTRALNEGO OŚRODKA INFORMATYKI
[2]

§ 1.

1. Centralny Ośrodek Informatyki, zwany dalej „COI” jest instytucją gospodarki budżetowej, utworzoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na podstawie art. 23 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.1)).

2. COI działa, w szczególności na podstawie:

1) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;

2) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137);

3) innych niż wymieniona w pkt 2 ustaw, regulujących sposób funkcjonowania ewidencji lub rejestrów państwowych, w zakresie zadań realizowanych przez COI;

4) niniejszego statutu nadanego zarządzeniem Ministra.

3. Organem wykonującym funkcje organu założycielskiego COI jest minister właściwy do spraw informatyzacji, zwany dalej „Ministrem”.

4. Siedzibą COI jest miasto stołeczne Warszawa.

§ 2.

1. COI realizuje zadania w zakresie informatyzacji, telekomunikacji i teleinformatyki oraz zarządzania informacją.

2. Przedmiotem podstawowej działalności COI jest:

1) odpłatne wykonywanie usług na rzecz Ministra, pozwalających na sprawną realizację zadań publicznych wynikających z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, w zakresie prowadzenia centralnej ewidencji pojazdów, zwanej dalej „CEP” na podstawie art. 80a ust. 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz centralnej ewidencji kierowców zwanej dalej „CEK” na podstawie art. 100a ust. 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, obejmujące:

a) wykonywanie czynności materialno-technicznych związanych z udostępnianiem danych z CEP i CEK,

b) utrzymanie centrów komputerowych dla systemu informatycznego CEP i CEK i zasobów w nim eksploatowanych,

c) obsługa prawna i kancelaryjna na rzecz CEP i CEK w zakresie spraw związanych z przetwarzaniem tych zasobów,

d) świadczenie usług związanych z doradztwem i wsparciem eksperckim w zakresie utrzymania i rozwoju Systemu Informatycznego Centralnych Ewidencji Pojazdów i Kierowców zwanego dalej „Sl CEPiK”,

e) opiniowanie wniosków podmiotów ubiegających się o udostępnianie danych ze zbiorów CEP i CEK za pomocą urządzeń teletransmisji danych oraz weryfikacji spełnienia przez te podmioty warunków, o których mowa w art. 80c ust. 7 i art. 100c ust. 5 ustawy – Prawo o ruchu drogowym,

f) archiwizacja i brakowanie dokumentów związanych z CEP i CEK, ze szczególnym uwzględnieniem zrealizowanych wniosków o udostępnienie danych;

2) odpłatne wykonywanie usług na rzecz Ministra, pozwalających na realizację zadań publicznych w zakresie prowadzenia ewidencji lub rejestrów państwowych, innych niż rejestry i ewidencje wymienione w pkt 1, w szczególności: Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego oraz innych rejestrów wchodzących w skład Systemu Rejestrów Państwowych;

3) odpłatne wykonywanie usług na rzecz Ministra z zakresu informatyzacji, telekomunikacji i teleinformatyki oraz zarządzania informacją, w szczególności w zakresie utrzymania, serwisu, budowy, rozwoju i eksploatacji systemów informatycznych i teleinformatycznych prowadzonych lub przewidzianych do prowadzenia przez Ministra, w tym systemu teleinformatycznego eDOK, oraz realizacja dostaw i robót budowlanych niezbędnych do wykonywania tych zadań na rzecz Ministra;

4) odpłatne wykonywanie usług na rzecz Ministra w zakresie promocji, edukacji, prac naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych związanych z realizacją zadań określonych w § 2 ust. 1;

5) odpłatne wykonywanie usług na rzecz innych podmiotów, w tym:

a) jednostek administracji publicznej w zakresie utrzymania, serwisu, budowy, rozwoju i eksploatacji systemów informatycznych i teleinformatycznych oraz realizacja niezbędnych dostaw, na podstawie odrębnych umów oraz usług promocji, edukacji i prac naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych, związanych z realizacją zadań określonych w § 2 ust. 1,

b) wykonywanie innych zadań z zakresu informatyki, telekomunikacji i teleinformatyki oraz zarządzania informacją na rzecz osób trzecich, na podstawie odrębnych umów oraz usług promocji, edukacji i prac naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych, związanych z realizacją zadań określonych w § 2 ust. 1.

3. Dla rozliczenia prawidłowości realizacji zadań, o których mowa w § 2 w ust. 2 w pkt 1–4, stosowane są mierzalne wskaźniki określające jakość ich realizacji, określone szczegółowo w umowach na realizację tych zadań.

4. COI prowadzi wyodrębniony rachunek ponoszonych kosztów oraz osiąganych przychodów w związku z realizacją usług, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1–4, zlecanych COI w ramach zamówień udzielanych w trybie art. 4 pkt 13 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późń. zm.).

5. Realizacja usług, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1–4, zlecanych COI w ramach zamówień udzielanych w trybie art. 4 pkt 13 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych jest poprzedzana przedstawieniem przez COI kalkulacji ceny ofertowej.

6. COI monitoruje rentowność umów w sprawie zamówień publicznych, o których mowa w ust. 4, i przedkłada Ministrowi raporty na temat ich rentowności:

1) w terminie do dnia 31 lipca – za pierwsze półrocze,

2) w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku – za pełny rok kalendarzowy.

7. W terminie do 90 dni od zakończenia realizacji usług, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1–4, zlecanych COI w ramach zamówień udzielanych w trybie art. 4 pkt 13 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, COI przedstawia Ministrowi informację o wysokości poniesionych kosztów oraz osiągniętych przychodów.

§ 3.

1. COI realizuje prace inne, niż działalność podstawowa, przy zachowaniu następujących zasad:

1) prowadzenie działalności innej niż podstawowa nie może wpływać negatywnie na realizację zadań podstawowych;

2) działalność inna niż podstawowa prowadzona jest na podstawie umów, określających każdorazowo przedmiot i warunki prowadzenia tej działalności;

3) przy zawieraniu umów, o których mowa w pkt 2, COI stosuje ceny umowne;

4) dla każdej z umów, o których mowa w pkt 2, COI prowadzi wyodrębniony rachunek kosztów ponoszonych w związku z realizacją tej umowy.

2. COI może prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe przy zachowaniu następujących zasad:

1) prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych nie może wpływać negatywnie na realizację zadań podstawowych;

2) COI prowadzi wyodrębniony rachunek kosztów ponoszonych w związku z realizacją badań naukowych lub prac rozwojowych.

§ 4.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885 oraz z 2009 r. Nr 59, poz. 489) przedmiot działalności COI określa się następującymi kodami i odpowiadającymi im opisami przedmiotu działalności:

1) poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji – 18 PKD;

2) naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń – 33 PKD;

3) roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych – 41.2. PKD;

4) wykonywanie instalacji elektrycznych – 43.21.Z. PKD;

5) sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania – 46.51 .Z PKD;

6) sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń biurowych – 46.66.Z PKD;

7) sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń – 46.69.Z PKD;

8) sprzedaż detaliczna narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach – 47.4. PKD;

9) sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami – 47.9 PKD;

10) działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania – 58.29.Z. PKD;

11) telekomunikacja – 61 PKD;

12) działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana – 62 PKD;

13) działalność usługowa w zakresie informacji – 63 PKD;

14) działalność związana z obsługą rynku – 68. PKD;

15) działalność prawnicza – 69.10.Z PKD;

16) doradztwo związane z zarządzaniem – 70.2. PKD;

17) badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych –72.19.Z. PKD;

18) reklama, badanie rynku i opinii publicznej – 73. PKD;

19) pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 74. PKD;

20) wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery – 77.33.Z PKD;

21) dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim – 77.40.Z PKD;

22) działalność związana z administracyjną obsługą biura i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej – 82 PKD;

23) pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane – 85.59.B. PKD;

24) działalność wspomagająca edukację – 85.60.Z PKD;

25) działalność archiwów – 91.01.B PKD;

26) naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu (tele)komunikacyjnego – 95 PKD.

§ 5.

1. COI zostanie przyznana jednorazowa dotacja Ministra na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe, w wysokości 150 000 zł (sto pięćdziesiąt tysięcy złotych zero groszy).

2. COI nie zostały przekazane składniki majątkowe.

§ 6.

COI uzyskuje przychody:

1) z odpłatnego świadczenia usług świadczonych na rzecz Ministra;

2) z odpłatnego świadczenia usług świadczonych na rzecz podmiotów innych, niż wymieniony w pkt 1;

3) ze sprzedaży towarów i składników majątkowych, będących własnością COI;

4) z innych źródeł, w tym z tytułu oprocentowania środków COI zgromadzonych na rachunkach bankowych oraz odsetek i kar umownych naliczanych na podstawie podpisanych umów;

5) z jednorazowej dotacji na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe.

§ 7.

1. Pracami COI kieruje Dyrektor przy pomocy Zastępców.

2. Dyrektora COI powołuje i odwołuje Minister.

3. Zastępców Dyrektora powołuje i odwołuje Dyrektor COI.

§ 8.

1. Do zakresu działania Dyrektora COI należy w szczególności:

1) zarządzanie i kierowanie działalnością COI w szczególności poprzez:

a) realizowanie zadań kierownika jednostki sektora finansów publicznych, wynikających w szczególności z przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.2)),

b) wykonywanie zadań pracodawcy w stosunku do pracowników COI, w tym prowadzenie polityki kadrowej, ustalanie szczegółowej struktury etatowej COI, ustalanie zakresów działania poszczególnych komórek organizacyjnych i zakresów obowiązków pracowniczych oraz nadzór nad przestrzeganiem dyscypliny pracy,

c) wydawanie decyzji i wytycznych w sprawach związanych z zakresem działania COI,

d) powoływanie zespołów o charakterze stałym lub doraźnym w celu realizacji określonych zadań;

2) reprezentowanie COI wobec podmiotów zewnętrznych, w tym zawieranie umów i składanie oświadczeń woli w imieniu COI;

3) określanie zasad funkcjonowania COI poprzez:

a) nadawanie regulaminu organizacyjnego COI, określającego w szczególności zakresy działania poszczególnych jednostek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk oraz siedziby i zakresy działania oddziałów terenowych,

b) zatwierdzanie regulaminu pracy,

c) zatwierdzanie regulaminu wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w COI,

d) zatwierdzanie stosowanych zasad (polityki) rachunkowości,

e) opracowywanie lub zatwierdzanie innych dokumentów organizacyjnych COI.

2. Dyrektor COI niezwłocznie przekazuje Ministrowi zatwierdzone plany rzeczowy i finansowy oraz informuje Ministra o treści regulaminów, o których mowa w pkt 3 lit. a i c, a także o ich zmianach.

3. Dyrektor COI przedkłada Ministrowi okresowe sprawozdania z działalności, w szczególności zawierające wartości osiągniętych wskaźników, o których mowa w § 2 ust. 3 i stopniu realizacji planów finansowych.

4. Dyrektor COI przedstawia Ministrowi, w terminach określonych w odrębnych przepisach, następujące sprawozdania okresowe:

1) z wykonania określonego w ustawie budżetowej planu finansowego instytucji gospodarki budżetowej;

2) o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych;

3) o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz gwarancji poręczeń;

4) z wykonania budżetu w układzie zadaniowym;

5) sprawozdanie finansowe w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

5. Poza sprawozdaniami, o których mowa w ust 4, Dyrektor COI przedkłada Ministrowi do dnia 31 marca każdego roku kalendarzowego, sprawozdanie z działalności za rok poprzedni, które zawiera w szczególności:

1) nazwę, formę prawną, siedzibę COI, wysokość funduszu instytucji gospodarki budżetowej, skład kierownictwa oraz informację o ewentualnych zmianach tych danych;

2) ogólną charakterystykę działalności i zasobów COI, osiąganych wyników finansowych oraz perspektyw rozwoju;

3) informacje na temat:

a) istotnych uwarunkowań prawnych wpływających na działalność COI,

b) głównych towarów i usług, które COI sprzedaje,

c) głównych zasobów warunkujących prowadzenie działalności;

4) informacje na temat zasobów ludzkich, w tym wielkości i struktury zatrudnienia (wykształcenie, wiek, płeć), wynagrodzeń oraz fluktuacji kadr;

5) informacje o wynikach kontroli prowadzonych przez organy uprawnione do kontroli, a także informacje o zakończonych ważnych postępowaniach administracyjnych i sądowych, w tym ich wyniku, oraz postępowaniach w toku;

6) informacje na temat usług świadczonych na rzecz Ministra oraz innych podmiotów.

6. Na żądanie Ministra Dyrektor COI przekazuje informacje dotyczące działalności COI, w tym także informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa COI.

§ 8a.

1. Dyrektor COI przedstawia Ministrowi do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe COI w terminie określonym w przepisach ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości wraz z propozycją podziału zysku lub pokrycia straty.

2. Kwota zysku przeznaczona do podziału nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych.

3. Minister zatwierdza sprawozdanie finansowe COI i określa podział zysku lub pokrycie straty COI, z uwzględnieniem pierwszeństwa pokrycia strat z lat ubiegłych. Minister nie jest związany propozycją Dyrektora COI w zakresie podziału zysku.

4. Zysk COI jest przeznaczany na:

1) rozwój i inwestycje związane z podstawową działalnością statutową, to jest na utrzymanie i rozwój rejestrów pozostających w kompetencjach Ministra;

2) fundusz instytucji gospodarki budżetowej;

3) pokrycie strat z lat ubiegłych.

§ 9.

1. W razie nieobecności Dyrektora pracą COI kieruje, upoważniony przez niego na piśmie, Zastępca Dyrektora.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 wszystkie uprawnienia i obowiązki Dyrektora wykonuje Zastępca Dyrektora kierujący pracami COI.

3. Dyrektor może upoważnić Zastępców Dyrektora i innych pracowników COI, do dokonywania czynności cywilnoprawnych i faktycznych w jego imieniu.

§ 10.

Zmiany w statucie dokonywane są na wniosek Dyrektora COI lub z inicjatywy Ministra.

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835 i Nr 152, poz. 1020.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278.

[1] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 grudnia 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie utworzenia i nadania statutu instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centralny Ośrodek Informatyki” (Dz.U.MSWiA. poz. 2). Zmiana weszła w życie 24 grudnia 2015 r.

[2] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 grudnia 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie utworzenia i nadania statutu instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centralny Ośrodek Informatyki” (Dz.U.MSWiA. poz. 2). Zmiana weszła w życie 24 grudnia 2015 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00