Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2014 poz. 2238

Porozumienie Powiatu Gorzowskiego

z dnia 7 października 2014r.

w sprawie szczegółowych warunków przekazania i przejęcia Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy oraz prowadzenia inwestycji termomodernizacji w obiektach szkolnych

zawarte w dniu 07 października 2014 r. w Gorzowie Wielkopolskim na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zmianami), art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 5 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 595 ze zmianami) i art. 5 ust. 5b i ust. 5c ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami) pomiędzy:

Powiatem Gorzowskim, reprezentowanym przez Zarząd Powiatu Gorzowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. przy ul. Pankiewicza 5-7 w osobach:

1. Starosty Gorzowskiego - Józefa Kruczkowskiego

2. Członka Zarządu - Pawła Pisarka

przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu Gorzowskiego - Marka Szabata

zwanym dalej "Powiatem"

a

Gminą Witnica z siedzibą w Witnicy, przy ul. KRN 6, reprezentowaną przez:

1. Burmistrza - Andrzeja Zabłockiego

przy kontrasygnacie Skarbnika Miasta i Gminy Witnica - Agnieszki Chudziak,

zwaną dalej "Gminą",

o treści następującej:

Strony niniejszego porozumienia uznają, że termomodernizacja Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy oraz związane z tym przejęcie obowiązków organu prowadzącego przez Gminę Witnica od Powiatu Gorzowskiego jest wspólnym interesem Stron, służącym lokalnej społeczności.

Art.1. PRZEJĘCIE PRZEZ GMINĘ WITNICA OD POWIATU GORZOWSKIEGO ZADAŃ ORGANU PROWADZĄCEGO WOBEC ZESPOŁU SZKÓŁ

§ 1. 1. Z dniem 1 września 2015 r. Powiat, zgodnie z właściwymi przepisami Ustawy o samorządzie gminnym oraz o systemie oświaty, przekazuje Gminie, a Gmina przyjmuje do prowadzenia następujące szkoły: Liceum Ogólnokształcące, Zasadniczą Szkołę Zawodową, Technikum Informatyczne i Logistyczne, wszystkie wchodzące w skład Zespołu Szkół im. M. Kopernika, z siedzibą w Witnicy przy ul. Traugutta 1, zwane łącznie w dalszej części Porozumienia "Szkołą".

2. W związku z powyższym Powiat, podejmując właściwą uchwałę, w terminie nie późniejszym, niż 4 miesiące przed datą przejmowania Szkoły przez Gminę, dokona skutecznego rozwiązania Zespołu Szkół im. M. Kopernika tak, aby Gmina przejmowała wyłącznie trzy szkoły stanowiące części składowe Szkoły.

3. Gmina, w terminie nie późniejszym, niż 4 miesiące przed datą przejmowania Szkoły, podejmując właściwą uchwałę i wykonując prawa i obowiązki organu prowadzącego w stosunku do przejmowanej Szkoły, jednocześnie utworzy Zespół Szkół Samorządowych, w skład którego będą wchodzić: Liceum Ogólnokształcące, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Technikum Informatyczne i Logistyczne oraz Gimnazjum, dla którego aktualnie jest organem prowadzącym.

4. Warunkiem niezbędnym do podejmowania uchwał opisanych w ust. 2 i ust. 3 i rozpoczęcia konkretnych, określonych prawem czynności umożliwiających skuteczne przejęcie Szkoły od Powiatu przez Gminę jest podpisanie przez Zarząd Powiatu umowy z Lubuskim Urzędem Marszałkowskim na realizację inwestycji termomodernizacji, opisaną w art. 2 niniejszego Porozumienia oraz faktyczne - w rozumieniu prawa budowlanego - rozpoczęcie tej inwestycji przed dniem 31 grudnia 2014 r.

5. W związku z terminem przejmowania Szkoły, określonym na dzień 1 września 2015 r., Powiat ustali plan nowego naboru Szkoły na rok szkolny 2015/2016 w pisemnym uzgodnieniu z Gminą. W tym samym trybie Powiat zatwierdzi arkusz organizacyjny Szkoły na kolejny rok szkolny.

6. Powiat, podejmując właściwe uchwały oraz na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego sporządzonego wg stanu na ostatni dzień przed przejęciem, przekaże Gminie następujący majątek oraz dokumentację:

1) spis inwentaryzacyjny wyposażenia Szkoły oraz dokumentacji szkolnych sporządzonych przez komisję inwentaryzacyjną powołaną przez dyrektora Szkoły.

2) dokumentację szkolną związaną z funkcjonowaniem szkoły na podstawie sporządzonego spisu inwentaryzacyjnego.

3) uwierzytelnioną za zgodność z oryginałem kserokopię zatwierdzonego przez Powiat arkusza określającego dla Szkoły organizację kolejnego roku szkolnego oraz plan naboru.

4) nieruchomości zlokalizowanych na działce nr 468/7, obręb: - 6 Witnica, w formie darowizny.

5) sprzęt, wyposażenie i pomoce naukowe stanowiące majątek Szkoły, niezbędne do realizacji zadania, na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego.

7. Stan zatrudnienia Szkoły wynikać będzie z arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny, zatwierdzonego przez Zarząd Powiatu, w pisemnym uzgodnieniu z Burmistrzem Witnicy.

§ 2. 1. Działalność Szkoły od dnia przejęcia, tj. od 1 września 2015 r., będzie finansowana przez Gminę ze środków własnych, z zastrzeżeniem otrzymywania dodatkowych środków finansowych od Powiatu, na warunkach ustalonych poniżej.

2. Licząc od dnia 1 września 2015 r., Powiat przekaże Gminie część oświatową subwencji ogólnej przysługującą na każdego ucznia liceum ogólnokształcącego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, obliczoną zgodnie z zasadami podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, w pełnej wysokości - aż do miesiąca, w którym Gmina będzie miała zagwarantowany wpływ przedmiotowej subwencji na swoje konto, co zostanie potwierdzone pisemnie. Przekazywanie opisanej wyżej subwencji odbywać się będzie do dnia 5-ego każdego kolejnego miesiąca, w którym przekazanie jest konieczne.

3. Powiat zobowiązuje się do dofinansowania zadania przejęcia Szkoły, o którym mowa w niniejszym Porozumieniu, w sposób uzgodniony i zaakceptowany, jako dodatkowy koszt Powiatu, w okresie od dnia przejęcia, tj. 1 września 2015 r., przez kolejnych 36 miesięcy, w następujący sposób:

1) Powiat określi różnicę pomiędzy wysokością części subwencji oświatowej ogólnej przysługującej Szkole za rok 2014 (na każdego ucznia liceum ogólnokształcącego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej, obliczoną zgodnie z zasadami podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, w pełnej wysokości), a zrealizowanym w roku 2014 budżetem Szkoły, w odniesieniu do faktycznie zrealizowanych wydatków - z wyłączeniem kosztów inwestycji szkolnych oraz projektów unijnych. W terminie do dnia 28 lutego 2015 r. Powiat przekaże Gminie informację w formie pisemnej, o rzeczywistej, wyliczonej wielkości określonej wyżej różnicy wraz z załączonym sprawozdaniem Rb 28s. Strony zgodnie postanawiają, że z tak obliczonej kwoty różnicy pomiędzy subwencją a zrealizowanym budżetem, ostateczna suma dofinansowania przez Powiat na rzecz Gminy do kosztów funkcjonowania Szkoły wynosić będzie 50%. Powiat zobowiązuje się przekazać Gminie co roku, przez kolejne trzy lata kwotę ustaloną powyżej, tj. w każdym roku tę samą ostateczną sumę dofinansowania ustaloną powyżej, płatną w czterech kwartalnych ratach, na dzień 2-gi miesiąca rozpoczynającego kolejny kwartał.

2) strony Porozumienia zgodnie ustalają, że w przypadku, gdyby ostateczna suma dofinansowania, wyliczona według zapisów pkt. 1 niniejszego ustępu, była mniejsza, niż kwota udziału Gminy (tj. wkładu własnego, faktycznie poniesionego przez Gminę na współfinansowanie inwestycji pn. "Termomodernizacja Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Witnicy", w tym kosztów niekwalifikowanych), którego wartość zostanie ostatecznie ustalona po skutecznie przeprowadzonym przetargu, w wyniku którego określony zostanie koszt przedmiotowej inwestycji i koszty poszczególnych stron projektu i wynikać będzie z umowy na realizację przedmiotowej inwestycji, zawartej przez Powiat z Lubuskim Urzędem Marszałkowskim - różnicę pomiędzy kwotą opisaną w pkt. 1 a wkładem własnym Gminy dopłaci Gminie Powiat, dopisując proporcjonalnie jej wartość do 12 rat kwartalnych.

3) ustalona z uwzględnieniem kolejno zapisów pkt. 1 i 2, suma dofinansowania płatna będzie przez Powiat na konto Gminy w dwunastu kwartalnych, równych ratach, do dnia drugiego każdego miesiąca kalendarzowego rozpoczynającego nowy kwartał, zaczynając od 2 dnia stycznia 2016 r.

4. Gmina zobowiązuje się samodzielnie występować z wnioskiem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o przyznanie jej subwencji oświatowej, stanowiącej część subwencji ogólnej na przekazane jej przez Powiat zadanie, począwszy od terminu najbliższego okresu budżetowego, możliwego do wystąpienia z właściwym wnioskiem do MEN.

5. Wszelkie zobowiązania Szkoły wg stanu na ostatni dzień przed przejęciem, także wynikające z błędnie określonej subwencji oświatowej, danych wynikających z SIO lub innych rozliczeń z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Edukacji, są zobowiązaniami Powiatu.

§ 3. 1. Powiat w zakresie płatności poszczególnych rat, do wysokości kwoty określonej w § 2, zapisanej jako ostateczna suma dofinansowania, poddaje się egzekucji zgodnie z zapisami art. 777, § 1, pkt. 4 kodeksu postępowania cywilnego, co zostanie potwierdzone w formie aktu notarialnego, który po podpisaniu stanowi integralną część niniejszego Porozumienia.

2. Koszty sporządzenia aktu notarialnego pokrywa Gmina.

§ 4. 1. Strony zgodnie ustalają, że niniejsze Porozumienie traci moc obowiązującą w przypadku, gdy do dnia 31 grudnia 2014 r. nie zostanie podpisana umowa pomiędzy Powiatem a Lubuskim Urzędem Marszałkowskim w sprawie realizacji przez Powiat inwestycji pn. "Termomodernizacja Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Witnicy", opisanej w art. 2 niniejszego Porozumienia i nie zostaną rozpoczęte roboty budowlane - w rozumieniu właściwych przepisów prawa budowlanego.

2. Strony niniejszego Porozumienia zobowiązują się do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych czynności określonych właściwymi przepisami zmierzających do skutecznego przejęcia Szkoły od Powiatu przez Gminę i połączeniu jej z Gimnazjum im. Ludzi Pojednania w Witnicy, dla którego organem prowadzącym jest Gmina.

§ 5. 1. Gmina może wypowiedzieć nin. Porozumienie w przypadku, gdy w okresie trzech lat od przejęcia Szkoły nie zostanie zakończona inwestycja pn. "Termomodernizacja Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Witnicy", opisana w art. 2 nin. Porozumienia.

2. Wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 1 należy dokonać w terminie do końca lutego roku kalendarzowego, w którym Powiat miałby przejąć obowiązki organu prowadzącego. Strony porozumienia ustalają, że dniem przejęcia obowiązków organu prowadzącego będzie dzień rozpoczęcia roku szkolnego. W przypadku niedochowania terminu Powiat może odmówić przejęcia obowiązków organu prowadzącego.

Art.2. PROWADZENIE WSPÓLNEGO ZADANIA INWESTYCYJNEGO PRZEZ GMINĘ WITNICA I POWIAT GORZOWSKI W OBIEKTACH ZESPOŁU SZKÓŁ

§ 6. 1. Strony Porozumienia postanawiają zrealizować wspólny projekt, polegający na przygotowaniu do realizacji, a następnie - po uzyskaniu współfinansowania ze środków Unii Europejskiej - na realizacji inwestycji pod roboczą nazwą "Termomodernizacja Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Witnicy" (zwany dalej Projektem).

2. Inwestorem bezpośrednim i beneficjentem środków pozabudżetowych jest Powiat.

3. Inwestor bezpośredni zobowiązany jest do prowadzenia spraw związanych z realizacją całości projektu, polegającego na sporządzeniu dokumentacji technicznej, przetargowej, przeprowadzeniu procedur przetargowych oraz zawarcia i realizacji umów obejmujących prace przygotowawcze oraz prace inwestycyjne, w tym:

1) Etap I - przygotowanie wniosku i załączników do dokumentacji związanej
z pozyskaniem środków finansowych z funduszy UE,

2) Etap II - przygotowanie inwestycji,

3) Etap III - realizacja inwestycji,

4) Etap IV - rozliczenie.

4. Szczegółowy zakres poszczególnych etapów opisany jest w § 7 niniejszego Porozumienia.

5. Szczegółowe terminy realizacji Projektu zostaną określone w umowach z wykonawcami zawartymi po przeprowadzeniu postępowań zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm. - zwaną dalej - PZP).

6. Strony porozumienia zobowiązują się do współpracy w celu jak najlepszego zrealizowania wspólnego Projektu.

§ 7. Zakres prac przy wykonywaniu wspólnego Projektu obejmuje wykonanie następujących działań:

1. Etap I - przygotowanie dokumentacji związanej z pozyskaniem środków finansowych
z funduszy UE, w tym:

1) przygotowanie wniosku o dofinansowanie Projektu;

2) przygotowanie załączników do wniosku aplikacyjnego;

2. Etap II - przygotowanie inwestycji:

1) przygotowanie dokumentacji przetargowej na opracowanie dokumentacji budowlanej (projekt techniczny i wykonawczy) Projektu;

2) przeprowadzenie procedur przetargowych na zakres opisany w punkcie 1;

3) zawarcie umów na zakres opisany w pkt. 2;

4) przygotowanie dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy zadania;

5) przygotowanie dokumentacji przetargowej na nadzór inwestorski zadania;

6) przeprowadzenie procedur przetargowych na zakresy opisane w pkt. 4 i 5;

7) zawarcie umów na zakresy opisane w pkt. 6;

3. Etap III - realizacja inwestycji:

1) wykonanie Projektu;

2) sprawdzenie i odbiór;

4. Etap IV - rozliczenia:

1) rozliczenie finansowe inwestycji;

2) rozliczenie finansowe Projektu;

3) monitorowanie Projektu w zakresie zgodnym z umową o dofinansowanie Projektu ze środków Unii Europejskiej.

5. Szczegółowe terminy realizacji projektu zostaną określone w umowach z wykonawcami zawartymi po przeprowadzeniu postępowań zgodnie z ustawą PZP.

§ 8. 1. Powiat oświadcza, że posiada środki finansowe zabezpieczające realizację Projektu.

2. Gmina oświadcza, że posiada środki finansowe zabezpieczające realizację Projektu.

3. Strony ustalają, że upoważnieni przedstawiciele Gminy będą uczestniczyli jako członkowie komisji przetargowych i odbiorowych, we wszystkich procedurach przetargowych i odbiorowych związanych z realizacją Projektu.

§ 9. 1. Za realizację i zarządzanie Projektem odpowiedzialny jest Powiat.

2. Powiat realizuje i nadzoruje planowane zakupy (usługi) roboty na zasadzie kontraktów ustalonych w dokumentacji Projektu skorygowanych w wyniku postępowań przetargowych.

3. W realizacji zadań wymienionych w § 7 uczestniczyć może wyznaczony przedstawiciel Gminy.

§ 10. 1. Powiat jest inwestorem bezpośrednim.

2. Koszt realizacji Projektu, wynikający z kosztorysu inwestorskiego, opracowanego przez Biuro Projektowe Joanna Styka-Lebioda w Gorzowie Wlkp. wynosi do 4.000.000,00 brutto (słownie: cztery miliony złotych i 00/100 brutto).

3. Strony niniejszego porozumienia zobowiązują się do współfinansowania Projektu
i zapewnienia w swoich budżetach środków finansowych niezbędnych do realizacji Projektu w wysokościach wynikających z inżynierii finansowej, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego Porozumienia.

4. Strony niniejszego porozumienia zobowiązują się do współfinansowania wydatków niekwalifikowanych oraz dodatkowych wynikających z realizowanego Projektu, w dwóch równych częściach, tj. po 50 % każda ze Stron.

5. Dla realizacji niniejszego porozumienia Powiat tworzy rachunek bankowy dotyczący niniejszej inwestycji, na który będą przekazywane wszelkie środki finansowe związane z realizacją Projektu.

6. Uprawnionym do zarządzania zgromadzonymi na koncie środkami finansowymi jest Powiat, który pod koniec roku kalendarzowego oraz na każdorazowe pisemne żądanie Gminy informuje o stanie konta.

7. Powiat zobowiązuje się wykorzystać środki finansowe zgromadzone na rachunku bankowym wyodrębnionym dla niniejszej inwestycji, zgodnie z celami, na które je przeznaczono.

8. Gmina przekaże Powiatowi środki finansowe w wysokości oraz w terminach wynikających z realizacji kontraktów zgodnie z Arkuszem wydatków wynikających z zawartych umów.

9. Gmina zobowiązana jest przekazać środki finansowe, o których mowa w ust. 8. w ciągu 14 dni kalendarzowych po otrzymaniu noty obciążeniowej na wskazany rachunek bankowy wyodrębniony dla realizacji wspólnego Projektu, wynikający z ust. 5.

10. Powiat wystawia noty obciążeniowe niezwłocznie po wystawieniu faktur przez wykonawców kontraktów, załączając kserokopię faktur oraz potwierdzenie wykonanych robót, dostaw bądź usług.

11. Gmina zobowiązuje się do zapłaty ustawowych odsetek za opóźnienie w przekazaniu środków finansowych, o których mowa w ust. 9.

12. Strony porozumienia partycypują w kosztach przygotowania dokumentacji projektowej, wniosku aplikacyjnego i załączników do niego (studium wykonalności, ocena oddziaływania na środowisko etc.) od dnia podpisania niniejszego Porozumienia.

13. W przypadku nie wywiązania się z podjętych przez którąkolwiek ze stron uzgodnień finansowych, strona druga ma prawo do rozstrzygnięcia niniejszej kwestii polubownie,
a w razie braku porozumienia, na drodze sądowej.

§ 11. 1. Powiat zobowiązuje się zapewnić trwałość Projektu przez okres wynikający z podpisanej umowy o dofinansowanie Projektu ze środków Unii Europejskiej z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadku zaprzestania działalności Szkoły lub zmiany funkcji obiektu, konsekwencje prawne, organizacyjne, finansowe obciążają organ bezpośrednio prowadzący Szkołę.

§ 12. 1. W sytuacji wystąpienia nieprawidłowości z tytułu wdrażania inwestycji przez Powiat i otrzymania decyzji od Instytucji Zarządzającej, nakazującej zwrot dotacji wraz z odsetkami, koszty te obciążają Powiat.

2. Po wyłonieniu, w drodze przetargu, Generalnego Wykonawcy inwestycji, określonej w § 1 ust.1 Porozumienia, strony dokonają zmiany wartości planowanego dofinansowania do rzeczywistej wartości inwestycji, przy zachowaniu maksymalnego udziału Gminy w dofinansowaniu wkładu własnego beneficjenta, tj. łącznie 50%.

3. W przypadku nie wywiązania się przez Gminę z postanowień określonych w § 1, ust. 1 Gmina zobowiązuje się zwrócić całość poniesionych przez Powiat kosztów, związanych z realizacją Projektu określonego w § 6 oraz kosztami funkcjonowania Szkoły w okresie trwałości projektu, w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy subwencją oświatową a faktycznie zrealizowanym budżetem Szkoły w tym okresie.

4. Gmina w zakresie płatności określonych w pkt. 3, poddaje się egzekucji zgodnie z zapisami art. 777, § 1, pkt. 4 kodeksu postępowania cywilnego, co zostanie potwierdzone w formie aktu notarialnego, który po podpisaniu stanowi integralną część niniejszego Porozumienia.

5. Koszty sporządzenia aktu notarialnego pokrywa Powiat.

Art.3. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 13. Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

§ 14. Porozumienie sporządzono w formie aktu notarialnego, w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, po dwa dla każdej ze stron.

§ 15. 1. Zmiany niniejszego Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Porozumieniem mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego i ustawy o systemie oświaty.

3. Wszelkie spory wynikłe ze stosowania niniejszego porozumienia rozpatruje sąd powszechny właściwy według siedziby Powiatu Gorzowskiego.

4. Zawarte porozumienie jest załącznikiem do uchwały Rady Powiatu Gorzowskiego.

5. Wszystkie załączniki do niniejszego porozumienia stanowią jego integralną część.

Starosta Gorzowski


Józef Kruczkowski


Członek Zarządu Powiatu Gorzowskiego


Paweł Pisarek


Skarbnik Powiatu Gorzowskiego


Marek Szabat

Burmistrz Gminy Witnica


Andrzej Zabłocki


Skarbnik Gminy Witnica


Agnieszka Chudziak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00