Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 3649

Uchwała nr 26.297.2014 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie

z dnia 28 października 2014r.

w sprawie orzeczenia nieważności w części Uchwały Nr LXII/667/2014 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 30 września 2014 r. w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej na sprawowanie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w żłobkach, klubach dziecięcych i przez dziennych opiekunów na terenie gminy Góry Kalwarii

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) w związku z art. 11 ust. 1 pkt 4 i art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 1113 z późn. zm.) - Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie uchwala, co następuje:

§ 1. Orzeka o nieważności § 4 ust. 2 i 3 Uchwały Nr LXII/667/2014 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 30 września 2014 r. w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej na sprawowanie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w żłobkach, klubach dziecięcych i przez dziennych opiekunów na terenie gminy Góry Kalwarii z powodu istotnego naruszenia prawa, tj. art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 1457) w związku z art. 251 ust. 1, art. 252 ust. 1, art. 60 pkt 1 i art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych(tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.)

§ 2. Od niniejszej uchwały przysługuje Miastu Góra Kalwaria skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia, za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie.


Uzasadnienie

W dniu 10 października 2014 r. do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie wpłynęła Uchwała Nr LXII/667/2014 Rady Miejskiej Góry Kalwarii z dnia 30 września 2014 r. w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej na sprawowanie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w żłobkach, klubach dziecięcych i przez dziennych opiekunów na terenie gminy Góry Kalwarii. Ww. uchwała podlega nadzorowi Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie na podstawie z art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

W podstawie prawnej uchwały Rada Miasta powołała:

- art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym, według którego do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy,

- art. 60 ust. 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, zgodnie z którym rada gminy w drodze uchwały określa wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej z budżetu, którą może otrzymać gmina, osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej prowadząca żłobek lub klub dziecięcy, lub zatrudniająca dziennych opiekunów.

W wyniku analizy przedmiotowej uchwały Kolegium Izby ustaliło, że w § 4 ust. 2 i 3 uchwały Rada postanowiła, że:

- organ dotujący ma prawo żądania wyjaśnień i dodatkowych informacji w zakresie złożonego przez podmiot prowadzący żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniający dziennego opiekuna rozliczenia dotacji celowej oraz korekty tego rozliczenia (ust. 2),

- poprawnie sporządzone roczne rozliczenie wykorzystania dotacji podlega zatwierdzeniu przez organ dotujący w terminie 14 dni od dnia wpływu rozliczenia (ust. 3).

W sprawie ma zastosowanie:

- art. 60 ust. 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,

- art. 60 pkt 1 i art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych, według których kwoty dotacji podlegające zwrotowi w przypadkach określonych w ustawie o finansach publicznych są środkami publicznymi stanowiącymi niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publiczno-prawnym budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Wójt, burmistrz i prezydent miasta jest organem pierwszej instancji właściwym do wydawania decyzji w odniesieniu do dotacji podlegających zwrotowi do budżetu jednostki samorządu terytorialnego na podstawie ustawy o finansach publicznych,

- art. 251 ust. 1 i art. 252 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, w myśl których dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego, wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu tej jednostki.

W ocenie Kolegium Izby z art. 60 ust. 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wynika, że określenie zasad rozliczania dotacji celowych, które mogą być udzielone przez organ wykonawczy gminy uprawnionym podmiotom należy do kompetencji rady gminy w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego. W związku z tym powyższe zasady powinny być jednakowe dla wszystkich podmiotów obowiązanych do rozliczenia dotacji celowej oraz znane tym podmiotom przed ubieganiem się o udzielenie dotacji. W tej sytuacji organ dotujący nie jest uprawniony do żądania wyjaśnień i dodatkowych informacji w zakresie złożonego rozliczenia dotacji celowej, ponieważ wykracza to poza delegację art. 60 ust. 2 ustawy.

Ponadto organ dotujący, w związku ze złożonym rozliczeniem dotacji celowej, winien ustalić czy dotacja została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem oraz pobrana należnie, a także pobrana w należnej wysokości (art. 251 ust. 1 i art. 252 ust. 1 ustawy o finansach publicznych). W przypadku ustalenia, że dotacja celowa nie została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem lub też została pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości, organ dotujący wydaje decyzję o zwrocie dotacji celowej do budżetu j.s.t. w trybie art. 60 pkt 1 i art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych.

W tej sytuacji zatwierdzenie dotacji przez organ dotujący pozostaje w sprzeczności z art. 251 ust. 1; art. 252 ust. 1; art. 60 pkt 1 i art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych, a tym samym wykracza poza delegację art. 60 ust. 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Mając powyższe na uwadze, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło jak w sentencji uchwały.

Przewodniczący Kolegium


Wojciech Tarnowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00