Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2015 poz. 2684

Uchwała nr V/44/2015 Rady Gminy Żelazków

z dnia 30 marca 2015r.

w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Żelazków w 2015 roku

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z. Dz. U. z 2013r., poz. 594 ze zm.), oraz art.11 ust.1 i art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt ( tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 856 ze zmianami) Rada Gminy Żelazków uchwala, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Żelazków w 2015 roku w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Żelazków.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Załącznik do Uchwały Nr V/44/2015
Rady Gminy Żelazków
z dnia 30 marca 2015 r.

PROGRAM

OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI BEZDOMNYMI ORAZ ZAPOBIEGANIA BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT NA TERENIE GMINY ŻELAZKÓW

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Żelazków, zwany dalej Programem, określa cele i zadania służące zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie Gminy Żelazków oraz zapewnienie właściwej opieki bezdomnym zwierzętom domowym i gospodarskim oraz wolno żyjącym kotom przebywających w granicach administracyjnych Gminy

Rozdział 2.
Cel i zadania Programu

§ 2. 1 Celem Programu jest realizacja zadań własnych Gminy wynikających z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 856 ze zmianami) ,w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami, a także zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Żelazków oraz poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i porządku publicznego na terenie gminy Żelazków.

2. Zadania Programu:

1) Zapewnienie możliwości przyjęcia w schronisku bezdomnych zwierząt.

2) Odławianie bezdomnych zwierząt

3) Kontrolę populacji bezdomnych zwierząt poprzez obligatoryjną ich sterylizację albo kastrację.

4) Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt.

5) Usypianie ślepych miotów.

6) Opiekę nad wolno żyjącymi kotami, głównie poprzez ich dokarmianie.

7) Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich.

8) Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

3. Realizacja zadań Programu o których mowa w ust . 2 pkt 2 - 5 będzie powierzona podmiotowi określonemu w § 3.

Rozdział 3.
Formy przeciwdziałania bezdomności zwierząt

§ 3. Odławianie, transport, przyjmowanie i przetrzymywanie zwierząt bezdomnych z terenu Gminy Żelazków dokonywane będzie przez podmiot prowadzący schronisko dla zwierząt na podstawie zawartej umowy z Kaliskim Stowarzyszeniem Pomocy dla Zwierząt HELP Animals u. Asnyka 58/42, 62-800 Kalisz, a w przypadku zaistnienia potrzeby nagłej opieki lekarskiej zwierząt rannych przejmuje na zlecenie Gminy Żelazków, również zakład leczniczy tj. Przychodnia Małych Zwierząt z siedzibą w Kaliszu przy ul. Warszawskiej 63B, 62- 800 Kalisz.

2. Zgłoszenia nagłych przypadków potrzeby udzielania pomocy dla zwierząt przyjmowane są w Urzędzie Gminy Żelazków .

3. Poza godzinami funkcjonowania urzędu zgłoszenia przyjmowane będą pod numerem telefonu : 604591484

§ 4. Na terenie Gminy odławianie bezdomnych zwierząt jest stałe i realizowane poprzez:

1. Odławianie zwierząt bezdomnych, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka i niema możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką zwierzęta trwale dotąd pozostawały.

2. Mieszkańcy Gminy Żelazków dokonują zgłoszenia o konieczności dokonania wyłapania bezdomnych zwierząt odpowiedniemu miejscowo sołtysowi, który

1) dokonuje wstępnej oceny i decyduje o podjęciu działań zmierzających do wyłapania bezdomnych zwierząt.

2) w przypadku konieczności wyłapania bezdomnych zwierząt na określonym terenie dokonuje zgłoszenia do Urzędu Gminy Żelazków.

3) przed dokonaniem zgłoszenia bezdomnego zwierzęcia do odłowienia dokonuje wstępnej oceny, czy zwierzę nie posiada oznakowania umożliwiającego ustalenie tożsamości właściciela i czy nie stanowi własności mieszkańców danego sołectwa.

4) dokonując zgłoszenia ma obowiązek podać dokładne miejsce przebywania zwierzęcia, dane osoby dokonującej zgłoszenia, kontakt telefoniczny w przypadku konieczności konsultacji dla podmiotu dokonującego wyłapywanie zwierzęcia.

3. Gmina zgłasza telefonicznie podmiotowi o którym mowa w § 3 konieczności odłowienia zwierzęcia, po ustaleniu jego rzeczywistej bezdomności i precyzyjnym określeniu miejsca jego lokalizacji.

4. Uprawniony podmiot odławiający bezdomne zwierzęta, zobowiązany jest do wykonywania czynności odłowów w sposób sprawny i nie stwarzający zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

5. Odławianie zwierząt bezdomnych odbywać się będzie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia oraz który nie może zadawać im cierpienia.

6. Transport zwierząt odbywać się będzie przy użyciu specjalistycznego pojazdu.

7. Bezdomne zwierzęta po ich odłowieniu na terenie Gminy Żelazków będą niezwłocznie umieszczane w schronisku dla bezdomnych zwierząt, prowadzonym przez podmiot, z którym Gmina zawarła umowę w sprawie zapewnienia opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

8. Bezdomne zwierzęta mogą być kierowane do osób zdolnych zapewnić im należyte warunki bytowania i które wyrażają chęć przyjęcia pod opiekę bezpańskiego zwierzęcia. Przekazanie zwierzęcia do adopcji odbywa się nieodpłatnie bądź za zwrotem wydającemu podstawowych kosztów na podstawie dostarczonej faktury opieki medycznej nad zwierzęciem miedzy innymi za szczepienie przeciw wściekliźnie, odrobaczanie.

9. Gmina Żelazków nawiąże kontakt z osobami chętnymi, zdolnymi zapewnić należyte warunki bezdomnemu zwierzęciu oraz przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie opieki nad zwierzętami, do czasowego przetrzymywania zwierzęcia w sytuacji chwilowego przepełnienia schroniska lub innej przyczyny niezależnej od gminy. Gmina Żelazków pokryje koszty utrzymania zwierzęcia i ewentualną opiekę weterynaryjną . W zakresie tym gmina nawiąże współpracę z organizacjami społecznymi, których statutowym celem jest opieka nad zwierzętami.

10. W przypadku zwierząt , które pogryzły, pokąsały człowieka lub będzie podejrzane o wściekliznę lub inną chorobę zakaźną , po odłowieniu zostanie przekazane na obserwację weterynaryjną do miejsca wskazanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu, po zakończeniu obserwacji i wykluczeniu zachorowania zostanie umieszczone w schronisku.

§ 5. Sterylizacja albo kastracja zwierząt w schronisku

1. Obligatoryjna sterylizacja lub kastracja zwierząt bezdomnych zapobiegająca ich rozmnażaniu dokonywana będzie w schronisku dla zwierząt, przez podmiot o którym mowa w § 3 i na zasadach określonych w Regulaminie schroniska.

2. W przypadku bezpośredniej adopcji bezdomnego zwierzęcia przez mieszkańców gminy koszty kastracji lub sterylizacji pokrywa Gmina Żelazków.

3. Zabiegi sterylizacji albo kastracji mogą być prowadzone tylko przez lekarza weterynarii.

4. Zabiegom, o których mowa w ust. 1, nie podlegają:

1) zwierzęta w okresie 14 dni od umieszczenia ich w schronisku z uwagi na możliwość zgłoszenia się właściciela lub opiekuna;

2) zwierzęta, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów z uwagi na stan zdrowia lub wiek.

§ 6. Poszukiwanie właścicieli dla zwierząt przebywających w schronisku dla zwierząt

1. Zwierzę bezdomne może zostać oddane do adopcji osobom zainteresowanym i zdolnym zapewnić im należyte warunki bytowania m.in. poprzez promowanie akcji adopcji zwierząt na stronie internetowej Urzędu Gminy Żelazków, działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży

2. W przypadku ustalenia właściciela lub opiekuna zwierzęcia, które zostało odłowione i umieszczone w schronisku właściciel obowiązany jest zwrócić Gminie Żelazków poniesione przez nią koszty związane z jego odłowieniem, przewiezieniem i umieszczeniem zwierzęcia w schronisku, w tym koszty opieki weterynaryjnej do wysokości wydatków faktycznie poniesionych przez Gminę Żelazków.

3. W przypadku wskazanym w ust.1 właściciel lub opiekun zwierzęcia obowiązany jest odebrać zwierzę ze schroniska w ciągu 7 dni, po wcześniejszym uiszczeniu opłat.

§ 7. Usypianie ślepych miotów

Usypianie ślepych miotów wykonywane będzie w schronisku na podstawie umowy określającej zakres jej realizacji, w tym finansowanie.

§ 8. Opieka nad wolno żyjącymi kotami

1. W myśl art.21 ustawy zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić (wyjątkiem jest wyłapywanie w celu przeprowadzenia kastracji i sterylizacji), ani utrudniać im bytowania w danym miejscu.

2. Opieka nad wolno żyjącymi kotami na terenie gminy Żelazków realizowana będzie poprzez współpracę Gminy Żelazków z sołtysami oraz organizacjami społecznymi, których statutowym celem jest ochrona zwierząt.

3. Opieka nad wolno żyjącymi kotami, o której mowa w ust. 2 obejmie między innymi:

ustalenie miejsc, w których przebywają koty wolno żyjące,

dokarmianie kotów wolno żyjących - zakup i wydawanie karmy społecznym opiekunom (karmicielom kotów)wyłapywanie wolno żyjących kotów przez pracowników schroniska

- dostarczanie wyłapywanych kotów do wyznaczonego punktu weterynaryjnego , gdzie poddawane będą zabiegom sterylizacji i kastracji

- zapewnienie opieki po zabiegu bądź kastracji kotów przez okres niezbędny do rehabilitacji zwierzęcia,

- wypuszczenie po okresie rehabilitacji zwierząt po zabiegu do miejsc , z których zostały zabrane.

§ 9. Zapewnienie miejsca dla zwierząt gospodarskich we wskazanym gospodarstwie rolnym

W przypadku zaistnienia okoliczności zawartych z art. 6 ust. 1a przedmiotowej ustawy zwierzęta gospodarskie umieszczone będą w gospodarstwie rolnym położonym w miejscowości Zborów nr 50, 62-817 Żelazków. Decyzja o umieszczeniu zwierzęcia gospodarskiego we wskazanym gospodarstwie osoby fizycznej odbywać się będzie w formie zlecenia bez wynagrodzenia , ale ze zwrotem kosztów realizacji zlecenia (art. 735 i 742 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( tekst jednolity Dz.U. z 2014 poz. 121 ze zmianami), w tym doraźny zwrot kosztów weterynaryjnych, względnie zryczałtowany zwrot kosztów utrzymania przez określony czas.

§ 10. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt realizuje Gmina Żelazków poprzez umowę z lekarzem weterynarii Panem Michałem Wierzejskim właścicielem specjalistycznej Przychodni Małych Zwierząt z siedzibą przy ul. Warszawskiej 63B , 62 - 800 Kalisz poprzez:

1) zabraniu zwierzęcia poszkodowanego w wypadku drogowym do punktu weterynaryjnego, gdzie wykonane zostanie badanie, rozpoznanie, diagnoza i podjęcie leczenia,

2) przywróceniu ich środowisku naturalnemu, w przypadku zwierząt wolno żyjących, po zakończeniu leczenia,

3) zidentyfikowanie właściciela zwierzęcia w przypadku zwierząt gospodarskich oznakowanych.

Rozdział 4.
Dzikie zwierzęta w terenie zabudowanym

§ 11. 1. W przypadku pojawienia się w terenie zabudowanym zwierzęcia innego niż gospodarskie lub domowe, Gmina Żelazków, w porozumieniu z Policją, Powiatowym Lekarzem Weterynarii i właściwym miejscowo kołem łowieckim, a w razie konieczności - Strażą Pożarną, podejmuje kroki w celu umożliwieniu zwierzęciu powrót do miejsca naturalnego bytowania.

2. Jeśli zwierzę, o którym mowa w ust.1 nie jest w stanie samodzielnie wrócić do miejsca naturalnego bytowania, lekarz weterynarii poddaje zwierzę zabiegowi tymczasowego uśpienia w celu umożliwienia jego przewiezienia do naturalnego środowiska.

3. Jeśli zwierzę, o którym mowa w ust.1 zagraża bezpieczeństwu ludzi lub zwierząt domowych bądź gospodarskich, a nie ma możliwości dostarczenia zwierzęcia do miejsca naturalnego bytowania, zawiadamia się niezwłocznie dyżurującego lekarza weterynarii oraz łowczego właściwego miejscowo Koła Łowieckiego

Rozdział 5.
Finansowanie Programu

§ 12. Środki finansowe przeznaczone na realizację zadań wynikających z Programu, gmina przeznacza z budżetu środki w wysokości 58.000 zł, z czego:

1) na odławianie i zapewnienie schronienia bezdomnym zwierzętom - 50.000 ,00 zł

2) na opiekę weterynaryjną i sterylizację oraz kastrację bezdomnych zwierząt - 6000,00 zł

3) na pozostałe działania, przewidziane w Programie - 2000

Rozdział 6.
Edukacja mieszkańców

§ 13. Gmina w ramach współpracy może udzielić organizacjom społecznym, których statutowe działania przyczyniają się do ochrony zwierząt, pomocy w różnych formach, m.in. w postaci:

1) promocji podejmowanych działań przez te organizacje, np. za pomocą środków masowego przekazu,

2) udostępniania sal na spotkania otwarte organizowanych w celu podnoszenia świadomości mieszkańców Gminy w zakresie przedmiotowych tematów.


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz. U. z 2013r,poz. 856) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy.

Rada Gminy Żelazków działając na podstawie art. 11a ust. 1 aby wypełnić przedmiotowy obowiązek określa w drodze uchwały corocznie do dnia 31 marca

W związku z powyższym , podjecie przez Radę Gminy Żelazków przedmiotowej uchwały w celu realizacji nałożonych ustawa na gminę obowiązków w zakresie zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz zapobiegania tej bezdomności jest konieczne i uzasadnione.

Projekt niniejszej uchwały wraz z załącznikiem Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Żelazków w 2015 roku został zaopiniowany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu, organizacje społeczne, których celem działania jest ochrona zwierząt oraz przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, działających na obszarze Gminy Żelazków.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00