Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2016 poz. 4980

Uchwała nr XXII/126/2016 Rady Gminy Szczytniki

z dnia 28 lipca 2016r.

w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 446), oraz art. 6r ust. 3, 3a, 3b, 3d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz. U.
z 2016 r., poz. 250), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu, Rada Gminy Szczytniki uchwala co następuje:

§ 1. Na terenie Gminy Szczytniki w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odbierane są :

1) zmieszane odpady komunalne - frakcja mokra

2) szkło, papier, metale, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe zebrane
w sposób selektywny - frakcja sucha;

3) popioły piecowe - zgromadzone w pojemnikach przystosowanych do gromadzenia popiołu stanowiących własność właściciela (bez ograniczeń);

4) odpady biodegradowalne;

5) odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, komunalne odpady niebezpieczne, zużyte opony, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki
i chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

§ 2. 1. Odpady komunalne odbierane będą z następującą częstotliwością:

a) odpady zmieszane:

- z zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej - 1 raz w miesiącu,

- z obszarów zabudowy wielorodzinnej - 2 razy w miesiącu;

b) papier i tektura - 1 raz w miesiącu;

c) tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe - 1 raz w miesiącu;

d) szkło - 1 raz w miesiącu;

e) bioodpady, w tym odpady zielone - w okresie od 01 kwietnia do 30 listopada - 2 razy
w miesiącu;

f) popioły i żużle z palenisk domowych - w okresie od października do kwietnia - 1 raz
w miesiącu;

g) przeterminowane leki - w wyznaczonych aptekach, ośrodkach zdrowia - w takiej częstotliwości, aby nie powodowało to przepełnienia przeznaczonych do tego pojemników,

h) odpady problematyczne (wielkogabarytowe, meble, zużyte opony, baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, chemikalia - 2 razy w roku;

i) odpady budowlane i rozbiórkowe - 1 raz w roku;

2. Odbieranie odpadów komunalnych, o których mowa w ust. 1 odbywać się będzie zgodnie
z harmonogramem ustalonym przez Gminę Szczytniki z podmiotem odbierającym odpady komunalne, z którym zostanie zawarta stosowna umowę. Harmonogram odbioru odpadów zostanie udostępniony właścicielom nieruchomości, od których mają one zostać odebrane.

§ 3. 1. Przeterminowane leki z gospodarstw domowych można przekazywać do przychodni
i aptek, uczestniczących w ich zbiórce, których adresy będą na bieżąco podawane do publicznej wiadomości mieszkańcom.

2. Odpady komunalne wielkogabarytowe odbierane będą raz na pół roku, zgodnie
z podanym do publicznej wiadomości harmonogramem odbioru ustalonym przez gminę
z właściwym podmiotem, z którym zostanie zawarta stosowna umowa.

3. Odpady budowlane i rozbiórkowe powstałe w wyniku prowadzenia drobnych robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do właściwego organu administracji (do 100 kg na gospodarstwo domowe), odbierane będą na indywidualne zamówienie złożone przez właściciela nieruchomości do podmiotu odbierającego odpady komunalne, z którym zostanie przez gminę zawarta stosowna umowa. Odpady odbierane będą raz na rok, zgodnie z podanym do publicznej wiadomości harmonogramem odbioru.

4. Zużyte przenośne baterie i przenośne akumulatory można przekazywać do placówek oświatowych, placówek handlowych i instytucji publicznych na terenie Związku,
z którymi współpracuje jako Operator ZUOK "Orli Staw". Wykaz miejsc obsługiwanych w powyższym zakresie dostępny jest na stronie http://www.orlistaw.pl/. Zużyte przenośne baterie
i przenośne akumulatory można przekazywać do punktów ich sprzedaży detalicznej, do punktów sprzedaży hurtowej a także przedsiębiorcom świadczącym usługi w zakresie ich wymiany.

5. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można przekazywać do punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, których adresy są podane do publicznej wiadomości mieszkańcom.

6. Popioły piecowe będą odbierane jako oddzielna frakcja raz w miesiącu zgodnie
z podanym do publicznej wiadomości harmonogramem odbioru w okresie od października do kwietnia.

§ 4. 1. Mobilny punkt zbierania odpadów komunalnych stanowiący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych świadczy usługi na rzecz zbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, odbierając w szczególności: komunalne odpady niebezpieczne, odpady budowlane i rozbiórkowe, odpady wielkogabarytowe, przeterminowane leki, przenośne baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, chemikalia, opony.

2. Częstotliwość, harmonogram i miejsca świadczenia usług przez mobilny punkt zbiórki odpadów komunalnych niebezpiecznych i problemowych będzie podany mieszkańcom do publicznej wiadomości.

§ 5. 1. Podmiot odbierający odpady komunalne odbierze wyłącznie te odpady, które są umieszczone w oznaczonych pojemnikach i workach.

2. Odpady zgromadzone obok pojemników i worków, o których mowa w ust. 1, a także umieszczone w pojemnikach i workach niespełniających wymogów, nie będą odbierane.

§ 6. 1. Zagospodarowanie odpadów komunalnych, o których mowa w § 1, odebranych od właścicieli i zarządców nieruchomości, realizowane będzie przez regionalną instalację mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" z siedzibą w Kaliszu, to jest przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Orlim Stawie.

2. W instalacji MBP, o której mowa w ust.1, przetworzone zostaną wszystkie odpady komunalne wytworzone na terenie Gminy Szczytniki, w tym doczyszczone i poddane dalszemu procesowi segregacji, odebrane selektywnie odpady opakowaniowe (frakcja sucha).

§ 7. Określa się następujący tryb i sposób zgłaszania przez właścicieli nieruchomości przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. :

1. Niewłaściwe świadczenie usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych należy składać w formie pisemnej z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy zgłaszającego ( dopuszcza się zgłoszenia za pomocą poczty elektronicznej).

2. Zgłoszenie powinno zawierać opis i datę niewłaściwego świadczenia usługi ( działania lub zaniechania) przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

3. Zgłoszenie należy wnieść na piśmie do siedziby Urzędu Gminy Szczytniki lub drogą elektroniczną na adres: sekretariat@szczytniki.ug.gov.pl, niezwłocznie po dniu zaistnienia zdarzenia polegającego na niewłaściwym świadczeniu usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, nie później jednak niż w terminie 7 dni od zaistnienia tego zdarzenia.

§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Szczytniki.

§ 9. Traci moc uchwała nr XXVII/ 152 /2012 Rady Gminy Szczytniki z dnia 21 grudnia 2012
w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów,
w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Przewodzniczący Rady


Bogdan Augustyniak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00