Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2016 poz. 5316

Uchwała nr XXIV/154/2016 Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim

z dnia 31 sierpnia 2016r.

w sprawie zniesienia pomnika przyrody

Na podstawie art. 44 ust. 3, 3 a i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.
z 2015 r. poz. 1651 ze zmianami) i po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu Rada Miejska uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Znosi się pomnik przyrody w odniesieniu do drzewa określonego w :

1) §1 pkt 35 Wierzba biała odm. płacząca / Salix alba-vitellina / o obwodzie pnia 280 cm rośnie na działce nr 1231 w Grodzisku Wlkp. ul. 3 Maja

2) §1 pkt 46 Lipa szerokolistna / Tilia platyphylios / o obwodzie pnia 305 cm rośnie na działce nr 1499 w Grodzisku Wlkp. ul. Plac Powst. Wlkp. uchwały Nr V/34/95 Rady Miasta i Gminy w Grodzisku Wlkp z dnia 28.09.1995 r. w sprawie: Uznania drzew za pomniki przyrody.

2. Zniesienie pomnika przyrody, następuje z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, gdyż zły stan zdrowia drzew powoduje zagrożenie dla życia i mienia.

3. W stosunku do pomników przyrody nie zachodzą przesłanki określone w art.40 ust.2 ustawy o ochronie przyrody.

§ 2. Mapa określająca położenie drzew stanowi załącznik do uchwały.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Grodziska Wielkopolskiego.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Załącznik do Uchwały Nr XXIV/154/2016
Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim
z dnia 31 sierpnia 2016 r.
Zalacznik1.pdf


Uzasadnienie

do Uchwały Nr XXIV/154/ 2016

Rady Miejskiej w Grodzisku Wielkopolskim

z dnia 31 sierpnia 2016 r.

Zgodnie z art.44 ust.3, 3a i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody ( Dz.U. z 2015 r. poz. 1651 ze zmianami ) zniesienia formy ochrony przyrody dokonuje rada gminy w drodze uchwały po wcześniejszym uzgodnieniu projektu uchwały z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Zniesienie formy ochrony przyrody następuje w razie utraty wartości przyrodniczych, ze względu na które ustanowiono formę ochrony przyrody, lub w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego.

Drzewa wymienione w niniejszej uchwale zostały poddane ekspertyzie dendrologicznej, z której wynika, że:

-Wierzba płacząca w pniu liczne dziuple, widoczne pęknięcie, wypróchnienie w środku pnia, miejsce po wyciętym konarze porażone grzybami-hubą. Stan fitosanitarny zły lub bardzo zły. Pień został poddany badaniu tomografem dźwiękowym, które wykazało niewielkie fragmenty zdrowej tkanki. Wewnątrz jama o miąższości ok. 60-70 cm. Przy całkowitej średnicy pnia około 100 cm oraz umiejscowieniu ubytków przy samej krawędzi pnia istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo powstania wiatrołomu przy silniejszych porywach wiatru. Rekomendacja - do usunięcia ze względu na sąsiedztwo szkoły i duże zagrożenie przewróceniem.

-Lipa szerokolistna znaczne odchylenie pnia od budynku w kierunku chodnika ( widoczne pęknięcia ścian spowodowane prawdopodobnie naprężeniami ). Na wysokości powyżej 2 m widoczna dziupla po wyłamanym konarze. Od strony północnej widoczne owocniki grzybów na pniu. Pień został poddany badaniu tomografem dźwiękowym , które wykazało , na wysokości 145 cm znaczną jamę, otoczoną obszarem znacznie osłabionym. Głębokość ubytków i osłabienia struktury drewna sięga 80 cm przy całkowitej średnicy pnia (w najszerszym miejscu) wynoszącej 110 cm.

Rekomendacja - drzewo do usunięcia ze względu na duży ubytek oraz widoczne nazewnątrz patogeny.

Ponadto drzewo rośnie w pasie drogi i jest mocno pochylone w kierunku parkingusamochodowego, stwarzając zagrożenie bezpieczeństwa dla parkujących samochodów.

Z uwagi na lokalizację drzew nie zachodzą przesłanki określone w art.40 ust.2 ustawy o ochronie przyrody tj. "Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu".

Uwzględniając powyższe fakty podjęcie niniejszej uchwały przez Radę jest uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00