Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 5584

Uchwała nr 0007.61.2014 Rady Gminy Goleszów

z dnia 29 października 2014r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystywania

Na podstawie art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) Rada Gminy Goleszów uchwala, co następuje:

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Ustala się tryb udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznego przedszkola prowadzonego na terenie Gminy Goleszów oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystywania.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) niepublicznym przedszkolu - należy przez to rozumieć przedszkole niepubliczne działające na terenie Gminy Goleszów,

2) uczniu - należy przez to rozumieć wychowanka przedszkola,

3) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),

4) gminie lub organie dotującym - należy przez to rozumieć Gminę Goleszów,

5) organie prowadzącym - należy przez to rozumieć osoby fizyczne i prawne prowadzące placówki niepubliczne wpisane do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez Gminę Goleszów zgodnie z art. 82 ustawy.

Rozdział 2.
Podstawa obliczania dotacji

§ 3. Dotacja z budżetu gminy dla niepublicznego przedszkola przysługuje:

1) na każdego ucznia w wysokości 75 % ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących dla przedszkoli publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za żywienie, stanowiące dochody gminy oraz o kwotę dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań z zakresu wychowania przedszkolnego, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę,

2) na każdego ucznia objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w wysokości przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.

§ 4. 1. Podstawą obliczenia dotacji, o której mowa w § 2, są planowane wydatki bieżące zapisane w uchwale budżetowej gminy przyjętej na dany rok budżetowy.

2. W przypadku zmiany ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących przeznaczonych na funkcjonowanie przedszkoli publicznych zmianie ulega odpowiednio kwota dotacji udzielona w danym roku budżetowym dla niepublicznych przedszkoli. Korekty udzielonej dotacji dokonuje się według stanu na dzień 30 czerwca i 30 listopada, z wyrównaniem od 1 stycznia danego roku budżetowego. Kwota nadpłaty lub niedopłaty dotacji zostaje skorygowana w ramach części dotacji należnej w miesiącu, po którym korekta została dokonana.

§ 5. 1. Podstawę obliczenia dotacji na niepełnosprawnego ucznia stanowi metryczka subwencji oświatowej ustalona dla gminy w danym roku budżetowym wraz z określonym dla niej wskaźnikiem korygującym, ustalona na podstawie danych przekazanych do Systemu Informacji Oświatowej, według stanu na dzień 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

2. Do czasu otrzymania przez gminę metryczki subwencji oświatowej na dany rok budżetowy, dotacja na niepełnosprawnego ucznia będzie przekazywana w wysokości określonej w metryczce subwencji oświatowej na rok poprzedni.

3. Rozliczenie za okres przed otrzymaniem metryczki następuje w miesiącu następującym po jej otrzymaniu.

§ 6. 1. Dotacja przekazywana jest na faktyczną liczbę uczniów uczęszczających do niepublicznego przedszkola.

2. Zwiększenie dotacji dla niepublicznego przedszkola z tytułu zwiększenia liczby uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju w trakcie roku budżetowego może nastąpić wyłącznie w porozumieniu z gminą i po dokonaniu zmian w budżecie.

3. O wysokości dotacji udzielonej w danym roku budżetowym gmina powiadomi organ prowadzący niepubliczne przedszkole za pośrednictwem poczty elektronicznej lub na piśmie.

Rozdział 3.
Tryb udzielania dotacji

§ 7. 1. Wójt Gminy Goleszów udziela dotacji na wniosek organu prowadzącego niepubliczne przedszkole.

2. Wzór wniosku o udzielenie dotacji stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

3. Organ prowadzący, nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji przedkłada organowi dotującemu wniosek o którym mowa w ust. 2, zawierający w szczególności: nazwę, adres placówki i organu prowadzącego, dane osoby reprezentującej placówkę, rodzaj placówki, datę i numer zaświadczenia o wpisie placówki do ewidencji prowadzonej przez gminę, nazwę i numer rachunku bankowego placówki, na który ma być przekazywana dotacja, planowaną liczbę uczniów uczęszczających do placówki w okresie od stycznia do sierpnia oraz od września do grudnia, a także liczbę uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i opiniami o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

Rozdział 4.
Przekazywanie i rozliczanie dotacji

§ 8. 1. Organ prowadzący niepubliczne przedszkole w terminie do 10 dnia każdego miesiąca składa w Urzędzie Gminy Goleszów informację o faktycznej liczbie uczniów według stanu na pierwszy dzień miesiąca, na który dotacja jest udzielana, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały, z uwzględnieniem uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

2. W przypadku gdy do niepublicznego przedszkola został przyjęty uczeń spoza gminy, do informacji, o której mowa w ust. 1, należy dołączyć oświadczenie rodziców (opiekunów prawnych), potwierdzające miejsce zamieszkania ucznia z jego rodzicem (prawnym opiekunem).

3. Dotacja jest przekazywana w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym, że część za miesiąc grudzień jest przekazywana w terminie do dnia 15 grudnia, na rachunek bankowy niepublicznego przedszkola wskazany przez organ prowadzący we wniosku o udzielenie dotacji, w wysokości ustalonej na podstawie informacji, o której mowa w ust. 1.

4. Dotacja nie podlega przekazaniu w sytuacji, gdy stracił ważność wpis do ewidencji placówek niepublicznych lub w przypadku, gdy organ prowadzący nie przekaże organowi dotującemu informacji o której mowa w ust. 1 lub nie przedłoży rozliczenia dotacji określonej w ust. 6.

5. Dotacje przeznaczone są na dofinansowanie realizacji zadań niepublicznego przedszkola w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej, na wydatki określone w art. 90 ust. 3d ustawy.

6. Organ prowadzący niepubliczne przedszkole przedkłada sprawozdanie roczne z wykorzystania dotacji w terminie do 15 stycznia następnego roku według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały.

7. Organ prowadzący niepubliczne przedszkole zobowiązany jest do prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej środków finansowych otrzymanych w ramach udzielonej dotacji, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 330 z późn. zm.).

8. Wszystkie dowody księgowe potwierdzające poniesione koszty z tytułu udzielonej dotacji (wystawione na niepubliczne przedszkole faktury, rachunki, listy płac, itp.) muszą zawierać opis: „Kwotę …………. (należy podać wartość) sfinansowano z dotacji otrzymanej z budżetu Gminy Goleszów ….”.

9. W rozliczeniu uwzględnia się wydatki poniesione w roku, którego dotyczy udzielona dotacja.

10. Dotacje w części nie wykorzystane do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu gminy w terminie do 31 stycznia roku następnego.

Rozdział 5.
Kontrola prawidłowości wykorzystywania dotacji

§ 9. 1. Kontrolę prawidłowości wykorzystania udzielonej dotacji przeprowadzają pracownicy Urzędu Gminy Goleszów na podstawie pisemnego upoważnienia Wójta Gminy Goleszów.

2. Zakres kontroli obejmuje:

1) sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym liczby uczniów wykazywanych w informacjach, o których mowa w § 8 ust. 1 uchwały,

2) sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym liczby orzeczeń i opinii, o których mowa w art. 71b ust. 3 ustawy.

3) sprawdzenie prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem określonym w § 8 ust. 5 uchwały.

3. Kontrolę przeprowadza się w siedzibie dotowanego niepublicznego przedszkola w oparciu o udostępnioną przez organ prowadzący dokumentację organizacyjną, finansową i dokumentację przebiegu nauczania.

4. Dokumentem upoważniającym do przeprowadzenia kontroli jest imienne upoważnienie zawierające: imię i nazwisko kontrolującego, nazwę i adres kontrolowanego niepublicznego przedszkola, nazwę i adres osoby prowadzącej niepubliczne przedszkole, termin ważności upoważnienia oraz zakres kontroli.

5. Kontrolujący mają prawo do sporządzenia niezbędnych do kontroli uwierzytelnionych kserokopii dokumentacji, odpisów i wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń opartych na dokumentach źródłowych.

6. Dyrektor/kierownik kontrolowanego niepublicznego przedszkola zobowiązany jest do zapewnienia kontrolującym warunków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli, w szczególności do niezwłocznego przedstawienia do kontroli żądanych dokumentów i materiałów.

7. Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.

8. Protokół kontroli zostaje doręczony organowi prowadzącemu niepubliczne przedszkole w terminie do 2 miesięcy od dnia zakończenia kontroli.

9. Organowi prowadzącemu niepubliczne przedszkole przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole kontroli. Zastrzeżenia należy zgłosić kontrolującemu na piśmie w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli.

10. W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 9 kontrolujący zobowiązany jest dokonać ich analizy i w miarę potrzeby, podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w wypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń, zmienić lub uzupełnić protokół kontroli.

§ 10. Jeżeli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że dotacja była pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości oraz gdy dotacja została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, dotacja ta podlega zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania dotacji.

Rozdział 6.
Postanowienia końcowe

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Goleszów.

§ 12. Traci moc uchwała Nr 87/2012 Rady Gminy Goleszów z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady


Kazimierz Wisełka


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 0007.61.2014
Rady Gminy Goleszów
z dnia 29 października 2014 r.
Zalacznik1.pdf


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr 0007.61.2014
Rady Gminy Goleszów
z dnia 29 października 2014 r.
Zalacznik2.pdf


Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr 0007.61.2014
Rady Gminy Goleszów
z dnia 29 października 2014 r.
Zalacznik3.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00