Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Straży Granicznej rok 2022 poz. 12
Wersja aktualna od 2022-03-04
Dziennik Urzędowy Komendy Głównej Straży Granicznej rok 2022 poz. 12
Wersja aktualna od 2022-03-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 10
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ

z dnia 16 lutego 2022 r.

w sprawie szkoleń w zakresie wykonywania działań minersko-pirotechnicznych w Straży Granicznej

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 6a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2021 poz.1486, 1728, 1898, 2191 i 2333) zarządza się, co następuje:

§ 1. Zarządzenie określa rodzaje, zasady realizowania i zakres szkoleń dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", do wykonywania działań minersko-pirotechnicznych, sposób uzyskiwania przez nich uprawnień w zakresie wykonywania takich działań oraz wzory dokumentów potwierdzających ukończone szkolenia i uzyskane uprawnienia.

§ 2. 1. Szkolenia dla funkcjonariuszy do wykonywania działań minersko-pirotechnicznych realizowane są w ramach doskonalenia zawodowego:

1) centralnego poprzez:

a) szkolenie specjalistyczne z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego,

b) szkolenie specjalistyczne z zakresu działań minersko-pirotechnicznych,

c) szkolenie specjalistyczne instruktorsko-metodyczne w zakresie działań minersko-pirotechnicznych,

d) kurs doskonalący minerów-pirotechników;

2) lokalnego poprzez szkolenie funkcjonariuszy wchodzących w skład Zespołów Minersko-Pirotechnicznych;

3) zewnętrznego poprzez udział funkcjonariuszy w przedsięwzięciach szkoleniowych organizowanych przez podmioty spoza Straży Granicznej, których celem jest doskonalenie lub nabywanie nowych umiejętności w zakresie realizacji bojowych działań minersko-pirotechnicznych.

2. Szkolenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, realizowane są na zasadach określonych w przepisach w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

§ 3. 1. Po ukończeniu szkolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1:

1) lit. a - funkcjonariusz nabywa uprawnienia i kwalifikacje do realizacji rozpoznania minersko-pirotechnicznego;

2) lit. b - funkcjonariusz nabywa uprawnienia i kwalifikacje do realizacji bojowych działań minersko-pirotechnicznych;

3) lit. c - funkcjonariusz nabywa uprawnienia i kwalifikacje instruktora minerstwa-pirotechniki.

2. Uczestnicząc w szkoleniu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. d, funkcjonariusz doskonali umiejętności nabyte podczas szkolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b.

3. Zakres tematyczny szkoleń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 1 do zarządzenia.

§ 4. 1. Na szkolenia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, mogą być kierowani funkcjonariusze w służbie stałej.

2. Skierowanie na szkolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1:

1) lit. b, może nastąpić po upływie co najmniej 12 miesięcy od ukończenia szkolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a;

2) lit c, może nastąpić po upływie co najmniej 12 miesięcy od ukończenia szkolenia, o którym mowa w § 2 w ust. 1 pkt 1 lit. b.

3. Na szkolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. d, mogą być kierowani funkcjonariusze, którzy ukończyli szkolenie wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b.

4. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek właściwego kierownika jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, Dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej, zwany dalej "Dyrektorem Zarządu Granicznego", może wyrazić zgodę na skierowanie na szkolenie funkcjonariusza:

1) w służbie przygotowawczej;

2) przed upływem terminów, o których mowa w ust. 2.

§ 5. 1. Na szkolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, kieruje funkcjonariuszy, zgodnie z przydzielonym limitem miejsc:

1) kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - w przypadku funkcjonariusza pełniącego służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej;

2) kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej - w przypadku funkcjonariusza pełniącego służbę w Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziale Straży Granicznej, ośrodku szkolenia Straży Granicznej i ośrodku Straży Granicznej.

2. Limit miejsc na szkolenia, o których mowa w ust. 1, ustala koordynator działań minersko-pirotechnicznych w Straży Granicznej w porozumieniu z komendantem ośrodka szkolenia Straży Granicznej, w którym prowadzone jest to szkolenie.

§ 6. 1. Funkcjonariusz, który ukończył szkolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b lub c, oprócz zaświadczenia, którego wzór określają odrębne przepisy, otrzymuje odpowiednio do ukończonego szkolenia legitymację minera-pirotechnika lub legitymację instruktora minerstwa-pirotechniki, których wzory określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

2. Ważność legitymacji instruktora minerstwa-pirotechniki potwierdza się podczas przedłużenia uprawnień, o którym mowa w § 7 ust. 2, poprzez umieszczenie daty ważności i odcisku pieczęci urzędowej ośrodka szkolenia Straży Granicznej.

3. W przypadku utraty legitymacji, o której mowa w ust. 1, funkcjonariusz niezwłocznie zawiadamia o tym pisemnie, drogą służbową, komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej, który wydał legitymację podając w szczególności datę i okoliczności utraty legitymacji oraz wnioskuje o wydanie nowej legitymacji.

§ 7. 1. Szkolenia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, prowadzą funkcjonariusze posiadający uprawnienia i kwalifikacje instruktora minerstwa-pirotechniki.

2. Funkcjonariusze, o których mowa w ust. 1, w celu zachowania ważności uprawnień instruktora minerstwa-pirotechniki, zobowiązani są do prowadzenia, co najmniej raz w ciągu kolejnych 36 miesięcy, zajęć podczas szkolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a lub b, organizowanego przez ośrodek szkolenia Straży Granicznej.

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Dyrektora Zarządu Granicznego, okres, o którym mowa w ust. 2, można przedłużyć o kolejne 12 miesięcy.

4. Dopuszcza się prowadzenie szkolenia, o którym mowa w ust. 1, w zakresie nie obejmującym technik neutralizacji określonych w przepisach dotyczących wykonywania działań minersko-pirotechnicznych, przez osoby inne niż instruktorzy minerstwa-pirotechniki, które posiadają odpowiednie dla tego szkolenia wiadomości lub doświadczenie.

§ 8. 1. Szkolenie z użyciem materiałów wybuchowych i środków inicjowania wybuchu wymaga zapewnienia zabezpieczenia medycznego.

2. O rodzaju zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 1, decyduje organizator tego szkolenia, uwzględniając warunki określone regulaminem obiektu, na którym jest ono realizowane.

3. Podczas szkoleń, o których mowa w ust. 1, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa określonych w przepisach dotyczących wykonywania działań minersko-pirotechnicznych.

§ 9. 1. Funkcjonariusze, którzy posiadają pisemne potwierdzenie ukończenia szkoleń z zakresu rozpoznania pirotechnicznego i działań minersko-pirotechnicznych lub neutralizacji materiałów wybuchowych i urządzeń wybuchowych, uzyskane w wyniku udziału w szkoleniach prowadzonych przez szkoły i ośrodki szkolenia organów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych innych niż ośrodki szkolenia Straży Granicznej oraz wykonują obowiązki służbowe w tym zakresie, uzyskują uprawnienia odpowiadające odpowiednim uprawnieniom, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-2.

2. Funkcjonariusze, którzy posiadają pisemne potwierdzenie ukończenia szkolenia instruktora minerstwa i pirotechniki prowadzonego przez szkoły i ośrodki szkolenia organów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych innych niż ośrodki szkolenia Straży Granicznej oraz wykonują obowiązki służbowe w tym zakresie, są kierowani, na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej na szkolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. c.

§ 10. 1. Zachowują ważność wydane na podstawie dotychczasowych przepisów:

1) zaświadczenia o ukończeniu szkolenia specjalistycznego z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego, działań minersko-pirotechnicznych, instruktorsko-metodycznego w zakresie działań minersko-pirotechnicznych;

2) legitymacje minera-pirotechnika.

2. Legitymacje instruktora minerstwa-pirotechniki zachowują ważność do czasu upływu terminu ważności uprawnień, o których mowa w § 6 ust. 2.

3. Funkcjonariuszowi posiadającemu legitymację instruktora minerstwa-pirotechniki wydaną na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 1, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej wydaje podczas przedłużenia uprawnień, o którym mowa w § 7 ust. 2 i 3, legitymację instruktora minerstwa-pirotechniki zgodnie z wzorem, określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia.

§ 11. Traci moc zarządzenie nr 75 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 13 października 2009 r. w sprawie szkolenia w zakresie działań minersko-pirotechnicznych oraz uzyskiwania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej uprawnień w tym zakresie (Dz. Urz. KGSG poz. 74, z 2012 r. poz. 14, z 2014 r. poz. 15 oraz z 2020 r. poz. 16).

§ 12. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Komendant Główny Straży Granicznej
w z
. gen. bryg. SG Jacek Bajger

Załączniki do zarządzenia nr 10
Komendanta Głównego Straży Granicznej
z dnia 16 lutego 2022 r.

Załącznik nr 1

Zakres tematyczny szkoleń dla funkcjonariuszy Zespołów Minersko-Pirotechnicznych

1

2

3

4

5

6

l.p.

Blok tematyczny

Temat/zagadnienie

R

N

Minimalne zabezpieczenie materiałowe/uwagi

1.

Wiadomości ogólne
z zakresu DM-P

Przegląd zdarzeń o charakterze terroryzmu bombowego

+

+

uzależnione od formy realizacji zajęć

Rozpoznawanie i identyfikacja MW i ŚI wybuch

+

+

Zasady bezpieczeństwa w DM-P

+

+

Sprzęt wykorzystywany w DM-P

+

+

Dokumentowanie DM-P

+

+

2.

Taktyka i techniki prowadzenia DM-P

DM-P z wykorzystaniem MW i ich prekursorów

Szkolenie poligonowe

-

+

5 kg na szkolenie poligonowe

DM-P z wykorzystaniem wyrzutników pirotechnicznych

-

+

2 kpl. na osobę
/amunicja i materiały eksploatacyjne

Prowadzenie DM-P

+

+


Doskonalenie interpretacji obrazów RTG pod kątem ujawniania zagrożenia

-

+


Ćwiczenia zgrywające DM-P

+

+


? Realizacja poszczególnych zagadnień uwarunkowana jest możliwościami jednostki organizacyjnej Straży Granicznej w zakresie wyposażenia w sprzęt do działań minersko-pirotechnicznych oraz posiadaną kadrę instruktorską.

? Określenie szczegółowych tematów w zakresie bloków tematycznych powinno uwzględniać lokalne uwarunkowania i potrzeby szkoleniowe.

? W procesie szkolenia z wykorzystaniem MW i ŚI należy dążyć do zapewnienia dostępu do różnego rodzaju MW i ŚI.

LEGENDA

DM-P - działania minersko-pirotechniczne (działania M-P),

R - dotyczy funkcjonariuszy posiadających uprawnienia z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego,

N - dotyczy funkcjonariuszy (minerów-pirotechników) posiadających uprawnienia z zakresu samodzielnego prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych (neutralizacji),

MW - materiał wybuchowy,

RTG - rentgenowskich,

ŚI - środki inicjujące.

Załącznik nr 2

WZÓR LEGITYMACJI MINERA-PIROTECHNIKA I INSTRUKTORA MINERSTWA-PIROTECHNIKI

1) legitymacji minera-pirotechnika:

2) legitymacji instruktora minerstwa-pirotechniki:

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00