Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Rozwoju i Technologii rok 2023 poz. 8
Wersja aktualna od 2023-02-22
Dziennik Urzędowy Ministra Rozwoju i Technologii rok 2023 poz. 8
Wersja aktualna od 2023-02-22
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 8
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII1)

z dnia 17 lutego 2023 r.

w sprawie wykonywania w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przepisów ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:

§ 1. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii określa się szczegółowy sposób postępowania pracowników Ministerstwa Rozwoju i Technologii z podmiotami wykonującymi zawodową działalność lobbingową oraz z podmiotami wykonującymi bez wpisu do rejestru czynności z zakresu zawodowej działalności lobbingowej, w tym sposób dokumentowania podejmowanych kontaktów.

§ 2. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:

1) BIP - Biuletyn Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii funkcjonującej w obrębie wspólnej platformy rządowej gov.pl;

2) członek kierownictwa - Minister, sekretarz stanu, podsekretarz stanu w Ministerstwie, szef Gabinetu Politycznego Ministra, dyrektor generalny Ministerstwa;

3) Gabinet - Gabinet Polityczny Ministra Rozwoju i Technologii;

4) kierownik - dyrektor lub zastępca dyrektora komórki organizacyjnej;

5) Ministerstwo - Ministerstwo Rozwoju i Technologii;

6) Minister - Minister Rozwoju i Technologii;

7) projekt - opracowywany w Ministerstwie projekt ustawy lub projekt rozporządzenia;

8) serwis RPL - serwis Rządowy Proces Legislacyjny, zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji;

9) ustawa - ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa;

10) właściwa komórka organizacyjna - komórka organizacyjna Ministerstwa odpowiedzialna za opracowanie projektu;

11) zgłoszenie - zgłoszenie zainteresowania pracami nad projektem dokonane przez podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową.

§ 3. Kontakty podejmowane przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową mogą w szczególności dotyczyć przedkładania, w formie pisemnej lub ustnej, wystąpień zmierzających do wywarcia wpływu w procesie stanowienia prawa.

§ 4. 1. Zgłoszenie wniesione do Ministra jest przekazywane do właściwej komórki organizacyjnej.

2. Właściwa komórka organizacyjna:

1) rejestruje zgłoszenie we własnym zakresie zgodnie z ewidencją zgłoszeń, o której mowa w § 10;

2) weryfikuje zgłoszenie pod względem właściwości Ministra, a w przypadku jej niepotwierdzenia przekazuje sprawę do właściwego organu;

3) przyjmuje od podmiotu, który wniósł zgłoszenie, dokumenty wymagane zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy;

4) sprawdza, czy zgłoszenie oraz załączone do zgłoszenia dokumenty spełniają wymagania określone ustawą;

5) w razie stwierdzenia braków formalnych przygotowuje wystąpienie Ministra o uzupełnienie braków;

6) jeżeli nie stwierdzi braków formalnych, udostępnia informację o treści zgłoszenia nadzorującemu tę komórkę członkowi kierownictwa Ministerstwa;

7) przekazuje podmiotowi wykonującemu zawodową działalność lobbingową informację, że jest odpowiedzialna za opracowanie projektu;

8) niezwłocznie udostępnia zgłoszenie w BIP oraz w serwisie RPL za pośrednictwem pracowników Ministerstwa posiadających dostęp do bazy serwisu RPL.

3. W przypadku stwierdzenia, że podmiot wykonujący w Ministerstwie czynności wchodzące w zakres zawodowej działalności lobbingowej nie jest wpisany do rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową, kierownik właściwej komórki organizacyjnej przygotowuje stosowną informację, którą po podpisaniu przez Ministra, przekazuje do ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

4. Wystąpienia zawierające postulaty lub wnioski związane z prowadzeniem prac nad projektem, niespełniające wymagań, o których mowa w art. 7 ust. 2 i 4 ustawy, rozpatruje się w trybie określonym dla rozpatrywania petycji w rozumieniu ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870) albo wniosków w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 i 2185).

§ 5. 1. Kierownik właściwej komórki organizacyjnej wyznacza pracownika prowadzącego, odpowiedzialnego za koordynację kontaktów podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową z pracownikami tej komórki.

2. Pracownik prowadzący, po uzgodnieniu z kierownikiem właściwej komórki organizacyjnej:

1) zapewnia kontakt podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową z pracownikami właściwej komórki organizacyjnej odpowiedzialnymi za prace nad projektem albo uczestniczącymi w tych pracach;

2) sporządza dokumentację dotyczącą kontaktów podejmowanych przez podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową z pracownikami właściwej komórki organizacyjnej.

§ 6. 1. Kontakt z podmiotem wykonującym zawodową działalność lobbingową jest podejmowany wyłącznie w siedzibie Ministerstwa i w obecności pracownika prowadzącego.

2. Pracownik prowadzący przekazuje pisma do Kancelarii Głównej w celu zarejestrowania w rejestrze przesyłek wpływających, a następnie udostępnia kierownikowi właściwej komórki organizacyjnej.

3. Właściwa komórka organizacyjna udziela odpowiedzi na wystąpienie podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową.

4. Z przebiegu każdego kontaktu z podmiotem wykonującym zawodową działalność lobbingową pracownik prowadzący sporządza notatkę. Notatka powinna zawierać co najmniej następujące informacje:

1) datę oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia kontaktu;

2) datę sporządzenia;

3) imię i nazwisko, stanowisko pracownika prowadzącego;

4) imiona i nazwiska, stanowiska osób uczestniczących w kontakcie ze strony Ministerstwa;

5) nazwę podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową oraz określenie podmiotu, na rzecz którego wykonuje działalność lobbingową;

6) imię i nazwisko oraz stanowisko osoby reprezentującej podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową;

7) szczegółowy opis kontaktu, w tym:

a) przedstawienie postulowanego rozwiązania prawnego wraz z argumentacją,

b) przedstawienie stanowiska i argumentów przedstawionych przez osoby reprezentujące Ministerstwo,

c) opis pism, dokumentów złożonych lub udostępnionych w trakcie kontaktu,

d) przedstawienie ewentualnych prób zachowań podejmowanych przez podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową, mogących wskazywać na zamiar korupcyjny oraz reakcje osób reprezentujących Ministerstwo na te próby.

5. Notatkę akceptują imiennie w niej wskazani pracownicy Ministerstwa, biorący udział w kontakcie, w tym pracownik prowadzący, a podpisuje kierownik właściwej komórki organizacyjnej. Pracownik prowadzący udostępnia notatkę każdej osobie uczestniczącej w kontakcie ze strony Ministerstwa.

§ 7. Kierownik właściwej komórki organizacyjnej informuje na bieżąco nadzorującego tę komórkę członka kierownictwa Ministerstwa o przebiegu kontaktów z podmiotem wykonującym zawodową działalność lobbingową, który zgłosił zainteresowanie pracami nad projektem oraz o treści pism i dokumentów otrzymanych lub udostępnionych w trakcie podjętych kontaktów z Ministerstwem.

§ 8. 1. Podmiotowi wykonującemu zawodową działalność lobbingową zapewnia się dostęp do Ministra, innych członków kierownictwa Ministerstwa lub do pracowników Gabinetu, w celu właściwego reprezentowania interesu podmiotu, na rzecz którego wykonuje zawodową działalność lobbingową.

2. Kierownik właściwej komórki organizacyjnej wyznacza pracownika prowadzącego, odpowiedzialnego za prowadzenie kontaktów podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową z Ministrem, innymi członkami kierownictwa Ministerstwa lub pracownikami Gabinetu.

3. Pracownikiem prowadzącym może być osoba, o której mowa w § 5.

4. Obowiązkiem pracownika prowadzącego, o którym mowa w ust. 2, jest:

1) zapewnienie i zorganizowanie, za każdorazową zgodą i pośrednictwem dyrektora Biura Ministra, podjęcia przez podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową kontaktów z Ministrem, innymi członkami kierownictwa Ministerstwa lub pracownikami Gabinetu;

2) dostarczanie, we współpracy z kierownikiem właściwej komórki organizacyjnej, Ministrowi, innym członkom kierownictwa Ministerstwa lub pracownikom Gabinetu, dokumentów i informacji niezbędnych do podjęcia kontaktu z podmiotem wykonującym zawodową działalność lobbingową;

3) wpisanie informacji o podjętym kontakcie do ewidencji zgłoszeń zainteresowania pracami nad projektami.

5. Każdy kontakt podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową z Ministrem, innym członkiem kierownictwa Ministerstwa lub pracownikiem Gabinetu jest podejmowany w obecności pracownika prowadzącego, o którym mowa w ust. 2.

6. Przepisy § 6 ust. 2-5 stosuje się odpowiednio.

§ 9. Dokumenty wymienione w § 6 ust. 2 i 5 właściwa komórka organizacyjna niezwłocznie udostępnia w BIP oraz w serwisie RPL za pośrednictwem pracowników Ministerstwa posiadających dostęp do logowania do serwisu RPL.

§ 10. 1.Właściwa komórka organizacyjna prowadzi ewidencję zgłoszeń zainteresowania pracami nad projektami odrębnie dla każdego projektu i przechowuje ją w aktach sprawy.

2. Ewidencja zgłoszeń obejmuje:

1) dane podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową, wymagane przepisami art. 7 ust. 4 pkt 1-3 ustawy, który zgłosił zainteresowanie pracami nad projektami;

2) datę wpływu zgłoszenia do Ministerstwa;

3) zaświadczenie albo oświadczenie ubiegającego się o dostęp do Ministerstwa podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową o wpisie do rejestru, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, wraz z pisemnym oświadczeniem zawierającym wskazanie podmiotu, na rzecz którego wykonuje zawodową działalność lobbingową;

4) pisma i dokumenty podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową w sprawie zapewnienia dostępu do Ministerstwa w celu prowadzenia działalności lobbingowej;

5) wyciąg albo oświadczenie o wpisie do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczące osoby prawnej, na rzecz której występuje podmiot dokonujący zgłoszenia;

6) informacje o zainteresowaniu podmiotu wykonującego zawodową działalność lobbingową podjęciem kontaktu z pracownikiem komórki organizacyjnej Ministerstwa, Ministrem, innymi członkami kierownictwa Ministerstwa oraz pracownikami Gabinetu oraz o podjętych kontaktach;

7) zwięzły opis sposobu załatwienia sprawy, w tym sposobu uwzględnienia propozycji albo przyczyn nieuwzględnienia propozycji zawartych w zgłoszeniu.

3. Wzór ewidencji zgłoszeń stanowi załącznik do zarządzenia.

§ 11. 1. Komórki organizacyjne Ministerstwa, do końca stycznia każdego roku, przekazują informację do Biura Ministra o działaniach podejmowanych wobec Ministra w roku poprzednim przez podmioty wykonujące zawodową działalność lobbingową w zakresie dotyczącym prac nad projektami z uwzględnieniem wymogów określonych w art. 18 ust. 2 ustawy.

2. Biuro Ministra na podstawie otrzymanych informacji przygotowuje do końca lutego każdego roku informację zbiorczą i przekazuje ją do dyrektora generalnego.

3. Po podpisaniu informacji przez dyrektora generalnego Biuro Ministra publikuje ją niezwłocznie w BIP.

§ 12. Traci moc zarządzenie nr 24 Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 31 marca 2021 r. w sprawie wykonywania w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. Urz. Min. Roz. Pr. i Tech. poz. 25).

§ 13. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER ROZWOJU I TECHNOLOGII
WALDEMAR BUDA


1) Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 838).

Załącznik do zarządzenia Ministra Rozwoju i Technologii
0z dnia 17 lutego 2023 r. (poz. 8)

l.p.

Data wpływu zgłoszenia do Ministerstwa

Sprawa, w której podjęto zawodową działalność lobbingową (ZDL)

Dane podmiotu wykonującego ZDL, wymagane przepisami art. 7 ust. 4 pkt 1-3 ustawy, który zgłosił zainteresowanie pracami nad projektami

Zaświadczenie / oświadczenie o wpisie do rejestru podmiotów wykonujących ZDL

Podmiot, na rzecz którego wykonywana jest ZDL, w tym nr KRS

Pisma i dokumenty podmiotu wykonującego ZDL w sprawie zapewnienia dostępu do Ministerstwa w celu prowadzenia działalności lobbingowej

Braki formalne

Data uzupełnienia braków formalnych

Zainteresowanie podmiotu wykonującego ZDL podjęciem kontaktu z Ministrem, innymi członkami kierownictwa, pracownikiem Gabinetu lub komórki organizacyjnej, oraz o podjętych kontaktach

Zwięzły opis sposobu załatwienia sprawy, w tym sposobu uwzględnienia propozycji albo przyczyn nieuwzględnienia propozycji zawartych w zgłoszeniu

Określenie form podjętej ZDL, wraz ze wskazaniem, czy polegała ona na wspieraniu określonych projektów, czy też na występowaniu przeciwko tym projektom

Określenie wpływu, jaki wywarł podmiot wykonujący ZDL w procesie stanowienia prawa w danej sprawie
















































































































































Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00