Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rok 2020 poz. 12
Wersja aktualna od 2020-05-20
Dziennik Urzędowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rok 2020 poz. 12
Wersja aktualna od 2020-05-20
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE Nr 17
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO

z dnia 18 maja 2020 r.

w sprawie grup udzielających wsparcia grupom realizacyjnym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

§ 1. Zarządzenie określa:

1) zadania wykonywane przez grupy udzielające wsparcia grupom realizacyjnym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwane dalej "grupami wsparcia";

2) wymagania dla członków i instruktorów grup wsparcia;

3) formy i tryb szkolenia członków i instruktorów grup wsparcia;

4) obowiązki:

a) członków i instruktorów grup wsparcia,

b) dyrektorów delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW", dyrektora Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW, zwanego dalej "COS ABW", oraz bezpośrednich przełożonych członków i instruktorów grup wsparcia, związane z działalnością szkoleniowo-treningową tych grup.

§ 2. 1. Grupy wsparcia, stosownie do przepisów zarządzenia Szefa ABW w sprawie sposobu funkcjonowania pionu postępowań karnych oraz trybu prowadzenia postępowań karnych w ABW, zwanego dalej "instrukcją śledczą", udzielają grupom realizacyjnym wsparcia, w formie asysty, w realizacji procesowej.

2. Grupy wsparcia w ramach udzielanego wsparcia, o którym mowa w ust. 1, podejmują działania umożliwiające przeprowadzenie czynności procesowych, zapewniające w szczególności:

1) dostęp do miejsca, w którym mają być wykonywane czynności procesowe,

2) porządek w miejscu przeprowadzania czynności procesowych,

3) osobiste bezpieczeństwo funkcjonariuszom ABW i uczestnikom czynności procesowych

- stosownie do instrukcji śledczej.

3. Grupy wsparcia mogą, w ramach zadań realizowanych przez właściwą delegaturę ABW, podejmować działania niezwiązane z zadaniami, o których mowa w ust. 1, do wykonania których jest niezbędne wyszkolenie członków tych grup.

§ 3. 1. Grupę wsparcia stanowią funkcjonariusze ABW z komórek organizacyjnych delegatury ABW spoza pionu postępowań karnych, o którym mowa w instrukcji śledczej, zwanego dalej "pionem postępowań karnych".

2. Członkiem grupy wsparcia może być funkcjonariusz ABW wymieniony w ust. 1, który:

1) ukończył szkolenie I stopnia z wynikiem pozytywnym, lub

2) pełnił przez okres co najmniej jednego roku służbę w Wydziale V Departamentu VI.

§ 4. Instruktorem grup wsparcia może być funkcjonariusz delegatury ABW w służbie stałej, który:

1) ukończył szkolenie instruktorów grup wsparcia, zwane dalej "szkoleniem II stopnia", lub

2) pełnił przez okres co najmniej trzech lat służbę w Wydziale V Departamentu VI, oraz:

a) ukończył kurs lub szkolenie w zakresie metodyki nauczania, lub

b) posiada uprawnienia instruktora sportu o specjalności strzelectwo sportowe oraz uprawnienia instruktora sportu lub rekreacji ruchowej o specjalności związanej ze sportami walki.

§ 5. 1. Dyrektor delegatury ABW sporządza imienne listy członków oraz instruktorów grup wsparcia.

2. Członkowie oraz instruktorzy grup wsparcia są obowiązani do potwierdzenia przyjęcia do wiadomości faktu umieszczenia ich na imiennych listach, o których mowa w ust. 1, własnoręcznym, czytelnym podpisem złożonym na tych listach.

3. Dyrektor delegatury ABW przekazuje dyrektorowi Biura Kadr ABW uwierzytelnioną kopię imiennych list, o których mowa w ust. 1, zawierających własnoręczne, czytelne podpisy członków oraz instruktorów grup wsparcia.

4. Dyrektor delegatury ABW jest obowiązany do aktualizowania imiennych list, o których mowa w ust. 1.

§ 6. 1. Szkolenie członków i instruktorów grup wsparcia odbywa się w ramach:

1) szkolenia I stopnia;

2) szkolenia II stopnia;

3) treningów:

a) członków grup wsparcia,

b) instruktorów grup wsparcia.

2. Szkolenia I stopnia oraz szkolenia II stopnia organizuje i prowadzi COS ABW.

3. Treningi:

1) członków grup wsparcia organizują dyrektorzy delegatur ABW;

2) instruktorów grup wsparcia organizuje i prowadzi COS ABW.

§ 7. 1. Szkolenie I stopnia ma na celu przygotowanie członków grup wsparcia do podejmowania działań, o których mowa w § 2 ust. 2, oraz ujednolicenie metod pracy, w tym form i technik wykorzystywanych w trakcie tych działań.

2. Zakres tematyczny szkolenia I stopnia oraz katalog umiejętności i kryteriów oceny członka grupy wsparcia określa załącznik nr 1 do zarządzenia.

3. Szkolenie I stopnia może odbywać się również w ramach szkoleń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu szkolenia zawodowego funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz. U. z 2013 r. poz. 961 oraz z 2019 r. poz. 2246).

4. Po ukończeniu szkolenia I stopnia dyrektor COS ABW wydaje zaświadczenie o jego ukończeniu i przesyła je do dyrektora właściwej delegatury ABW, w celu włączenia do akt osobowych funkcjonariusza ABW.

§ 8. 1. Szkolenie II stopnia ma na celu przygotowanie funkcjonariusza delegatury ABW do przeprowadzania procesu szkolenia i treningów członków grup wsparcia w delegaturze ABW.

2. Zakres tematyczny szkolenia II stopnia oraz katalog umiejętności i kryteriów oceny instruktora grupy wsparcia określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 9. 1. Funkcjonariusz ABW spełniający warunki, o których mowa w § 4 pkt 2, i zainteresowany odbyciem szkolenia II stopnia składa raport do dyrektora delegatury ABW, w której pełni służbę.

2. O zgłoszeniu funkcjonariusza ABW na szkolenie II stopnia decyduje dyrektor delegatury ABW na podstawie raportu, o którym mowa w ust. 1.

3. Funkcjonariusz ABW jest kierowany na szkolenie II stopnia rozkazem personalnym wydanym na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, przekazanego przez dyrektora delegatury ABW do Biura Kadr ABW.

4. Ukończenie szkolenia II stopnia jest równoznaczne z uzyskaniem uprawnień instruktora grup wsparcia. Przepis § 7 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

§ 10. Treningi, o których mowa w § 6 ust. 3, są formą doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy ABW i stanowią kontynuację, rozszerzenie i ugruntowanie wiedzy oraz umiejętności nabytych przez członków oraz instruktorów grup wsparcia podczas odpowiednio szkoleń I stopnia i szkoleń II stopnia.

§ 11. 1. Dyrektor delegatury ABW odpowiada za przygotowanie programu szkolenia członków grupy wsparcia, zwanego dalej "programem szkolenia", oraz zapewnia właściwe zaplecze logistyczne.

2. Program szkolenia powinien odpowiadać potrzebom szkoleniowym delegatury ABW, a jego zakres tematyczny powinien uwzględniać treści programowe zawarte w załączniku nr 1 do zarządzenia, a w szczególności być ukierunkowany na utrzymanie i rozwój sprawności fizycznej oraz umiejętności wymaganych od członka grupy wsparcia.

3. Program szkolenia powinien zawierać w szczególności:

1) szczegółowy program treningów;

2) harmonogram planowanych treningów;

3) sposoby i tryb oceny poziomu wyszkolenia.

4. Program szkolenia wymaga zatwierdzenia przez dyrektora Biura Kadr ABW.

5. Zatwierdzony przez dyrektora Biura Kadr ABW program szkolenia dyrektor delegatury ABW przedkłada dyrektorowi COS ABW.

6. Do zmian w programie szkolenia przepisy ust. 4 i 5 stosuje się.

§ 12. 1. Treningi członków grupy wsparcia przeprowadza instruktor grup wsparcia lub inna osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia zajęć, po uzyskaniu zgody dyrektora delegatury ABW i pod nadzorem instruktora grup wsparcia.

2. Treningi członków grup wsparcia powinny odbywać się w wymiarze co najmniej 2 godzin dydaktycznych tygodniowo.

3. Treningi członków grupy wsparcia obejmujące zajęcia strzeleckie powinny odbywać się co najmniej raz w miesiącu kalendarzowym.

4. W treningach członków grup wsparcia mogą brać udział członkowie grup realizacyjnych.

§ 13. 1. Treningi instruktorów grup wsparcia powinny odpowiadać potrzebom szkoleniowym ABW, a ich zakres tematyczny powinien uwzględniać treści programowe zawarte w załączniku nr 2 do zarządzenia, a w szczególności być ukierunkowane na utrzymanie i rozwój sprawności fizycznej oraz umiejętności wymaganych od instruktora grup wsparcia.

2. Treningi instruktorów grup wsparcia powinny odbywać się co najmniej raz w roku kalendarzowym.

3. Dyrektor COS ABW, w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Kadr ABW, określa terminy treningów instruktorów grup wsparcia w rocznym harmonogramie szkoleń COS ABW, zwanym dalej "harmonogramem szkoleń".

§ 14. 1. Członkowie oraz instruktorzy grup wsparcia są obowiązani do uczestniczenia we właściwych treningach, o których mowa w § 6 ust. 3, realizowanych na podstawie odpowiednio programów szkoleń oraz harmonogramu szkoleń.

2. Członkowie oraz instruktorzy grup wsparcia mogą uczestniczyć w zajęciach sprawnościowych prowadzonych na podstawie przepisów Szefa ABW w sprawie doskonalenia technik interwencji i utrzymania sprawności fizycznej w ABW.

3. Członkowie oraz instruktorzy grup wsparcia mogą uczestniczyć w innych treningach, niż określone w § 6 ust. 3, w szczególności w treningach strzeleckich - po uzgodnieniu z innymi jednostkami organizacyjnymi ABW, a także instytucjami, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 5.

§ 15. 1. Instruktor grup wsparcia jest obowiązany do:

1) opracowania programu szkolenia;

2) prowadzenia w delegaturze ABW treningów członków grupy wsparcia zgodnie z programem szkolenia;

3) uczestniczenia w specjalistycznych szkoleniach organizowanych przez COS ABW, podwyższających kwalifikacje zawodowe;

4) przedkładania dyrektorowi delegatury ABW:

a) konspektu każdego rodzaju treningu członków grupy wsparcia na dany rok kalendarzowy,

b) danych dotyczących frekwencji podczas treningów członków grup wsparcia,

c) informacji o stopniu realizacji programu szkolenia,

d) informacji o trudnościach organizacyjnych i programowych w trakcie realizacji programu szkolenia;

5) współpracy z osobami i instytucjami, których odpowiednio umiejętności i doświadczenie oraz baza treningowa mogą zostać wykorzystane do podnoszenia poziomu wyszkolenia członków grup wsparcia - po uzyskaniu pisemnej zgody dyrektora delegatury ABW;

6) opracowania sprawozdania, o którym mowa w § 17.

2. W przypadku stwierdzenia przez dyrektora delegatury ABW niewywiązywania się instruktora grupy wsparcia z obowiązków, o których mowa w ust. 1, dyrektor ten, z własnej inicjatywy lub na wniosek dyrektora COS ABW, wykreśla funkcjonariusza ABW z listy instruktorów grup wsparcia, o której mowa w § 5 ust. 1, informując o tym dyrektora Biura Kadr ABW.

§ 16. 1. Bezpośredni przełożeni umożliwiają członkom oraz instruktorom grup wsparcia:

1) podejmowanie działań, o których mowa w § 2 ust. 2,

2) udział we właściwych treningach oraz zajęciach sprawnościowych wymienionych w § 14.

2. Bezpośredni przełożony przydzielając obowiązki służbowe:

1) członkowi grupy wsparcia jest obowiązany uwzględnić czas wykorzystywany przez niego na udział we właściwych treningach oraz w zajęciach sprawnościowych wymienionych w § 14;

2) instruktorowi grup wsparcia jest obowiązany uwzględnić czas wykorzystywany przez niego na realizację obowiązków wymienionych w § 15 ust. 1 oraz udział we właściwych treningach i zajęciach sprawnościowych, o których mowa w § 14.

§ 17. 1. Dyrektor delegatury ABW jest obowiązany do przedłożenia dyrektorowi COS ABW, w terminie do dnia 10 stycznia każdego roku kalendarzowego, sprawozdania z przeprowadzonych treningów członków grup wsparcia za poprzedni rok kalendarzowy.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności:

1) aktualny wykaz szkolonych członków grup wsparcia;

2) wskazanie czasu i miejsca przeprowadzenia treningów;

3) listę obecności członków grup wsparcia uczestniczących w treningach;

4) poziom wyszkolenia członków grup wsparcia;

5) informacje o trudnościach organizacyjnych i programowych wymagających poprawy;

6) inne informacje istotne dla oceny realizacji programu szkolenia.

§ 18. 1. Dyrektor COS ABW sprawuje nadzór nad terminową i prawidłową realizacją treningów:

1) członków grup wsparcia, zgodnie z zatwierdzonymi planami treningów grup wsparcia;

2) instruktorów grup wsparcia, zgodnie z harmonogramem szkoleń.

2. Dyrektor COS ABW przedstawia dyrektorowi Biura Kadr ABW, w terminie do dnia 30 stycznia każdego roku kalendarzowego, sprawozdanie z przeprowadzonych w poprzednim roku kalendarzowym treningów, o których mowa w ust. 1.

§ 19. Uprawnienia instruktorów grup realizacyjnych ABW wydane na podstawie przepisów dotychczasowych stają się uprawnieniami instruktorów grup wsparcia, o których mowa w niniejszym zarządzeniu.

§ 20. Traci moc zarządzenie nr 58 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie szkoleń członków oraz instruktorów grup realizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zmienione zarządzeniem nr 32 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 27 sierpnia 2014 r., zarządzeniem nr 27 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 6 sierpnia 2015 r. oraz zarządzeniem nr 122 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 16 października 2018 r.

§ 21. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 20 maja 2020 r.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
płk Krzysztof Wacławe
k

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00