Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rok 2022 poz. 32
Wersja aktualna od 2022-10-28
Dziennik Urzędowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rok 2022 poz. 32
Wersja aktualna od 2022-10-28
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 61
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO

z dnia 12 października 2022 r.

w sprawie kontroli wewnętrznej z zakresu bezpieczeństwa i higieny służby oraz pracy i ochrony przeciwpożarowej

§ 1. Zarządzenie określa sposób i tryb kontroli wewnętrznej w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "kontrolą", przeprowadzanej w zakresie:

1) bezpieczeństwa i higieny służby oraz pracy przez Biuro Kadr Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW";

2) ochrony przeciwpożarowej przez Biuro Logistyki ABW.

§ 2. Kontrolę przeprowadza się w celu dokonania oceny działalności jednostek organizacyjnych ABW oraz funkcjonariuszy pełniących w nich służbę i pracowników w nich zatrudnionych, zwanych dalej "jednostkami kontrolowanymi", w szczególności pod względem:

1) przestrzegania przepisów działu dziesiątego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 i 1700) oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie;

2) przestrzegania przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2057) oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie;

3) przestrzegania przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 oraz z 2022 r. poz. 88, 1557, 1768, 1783 i 1846) oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie;

4) ustalenia prawidłowości i kompletności dokumentacji odzwierciedlających stan faktyczny w zakresie kontrolowanych zagadnień;

5) sformułowania wniosków i zaleceń pokontrolnych.

§ 3. 1. Kontrole przeprowadza się:

1) na podstawie rocznego planu kontroli;

2) doraźnie.

2. Roczny plan kontroli jest przedstawiany do akceptacji Szefowi ABW w terminie do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok, którego dotyczy plan kontroli.

3. Roczny plan kontroli wskazuje planowaną tematykę kontroli, jednostki kontrolowane, zakres i cel kontroli oraz przewidywane terminy, w których mają być przeprowadzone kontrole.

4. Dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę, w uzasadnionym przypadku, może zmienić termin przeprowadzenia kontroli, ustalony w rocznym planie kontroli.

5. W uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą Szefa ABW, dyrektorzy Biur mogą przeprowadzać kontrole, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nieprzewidziane w rocznym planie kontroli.

§ 4. 1. Kontrole, o których mowa w § 3 ust. 1, przeprowadza komisja powołana przez dyrektora Biura przeprowadzającego kontrolę.

2. W skład komisji wchodzą - jako członkowie - funkcjonariusze i pracownicy Biura, zwani dalej "kontrolerami", pisemnie upoważnieni przez dyrektora Biura przeprowadzającego kontrolę.

3. Dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę wyznacza spośród kontrolerów przewodniczącego komisji.

4. Przewodniczący komisji:

1) kieruje kontrolą, zapewniając jej przebieg zgodny z planem tej kontroli;

2) dokonuje podziału czynności kontrolnych pomiędzy kontrolerów, uwzględniając czynności kontrolne wykonywane osobiście;

3) kieruje i nadzoruje prace komisji przez czas trwania kontroli.

§ 5. 1. Nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kontroli, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę, przesyła kierownikowi jednostki kontrolowanej zawiadomienie o kontroli, zwane dalej "zawiadomieniem", sporządzone w postaci dokumentu elektronicznego, zarejestrowanego w systemie ESOD2, zawierające w szczególności:

1) oznaczenie jednostki kontrolowanej;

2) podstawę prawną przeprowadzenia kontroli;

3) zakres kontroli;

4) miejsce prowadzenia kontroli;

5) przewidywany termin kontroli.

2. Wraz z zawiadomieniem dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę przesyła kierownikowi jednostki kontrolowanej upoważnienie do przeprowadzenia kontroli, zwane dalej "upoważnieniem", sporządzone w postaci dokumentu elektronicznego, zarejestrowanego w systemie ESOD2, zawierające w szczególności:

1) numer i datę wystawienia upoważnienia;

2) stanowisko, imię, nazwisko i numer legitymacji służbowej lub pracowniczej przewodniczącego;

3) stanowisko, imię, nazwisko i numer legitymacji służbowej lub pracowniczej każdego kontrolera;

4) termin ważności upoważnienia;

5) informację o posiadaniu przez kontrolera ważnego poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "ściśle tajne".

3. Upoważnienie dotyczące kontroli, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, przesyłane jest w dniu poprzedzającym rozpoczęcie tej kontroli.

4. W przypadku konieczności przedłużenia czasu trwania kontroli określonego w zawiadomieniu, dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę, informuje o tym kierownika jednostki kontrolowanej pismem, sporządzonym w postaci dokumentu elektronicznego, zarejestrowanego w systemie ESOD2.

5. W przypadku kontroli dotyczącej więcej niż jednej jednostki kontrolowanej, dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę, przed jej rozpoczęciem, przekazuje odrębnie wszystkim kierownikom jednostek kontrolowanych zawiadomienie.

§ 6. 1. Kontrolę przeprowadza się w siedzibie jednostki kontrolowanej oraz w innych miejscach, w których jednostka kontrolowana wykonuje czynności służbowe, a także w miejscach, w których realizują zadania służbowe funkcjonariusze i pracownicy jednostki kontrolowanej.

2. Czynności kontrolne mogą być wykonywane w obecności kierownika jednostki kontrolowanej albo funkcjonariusza lub pracownika przez niego wyznaczonego.

3. Kontrolę przeprowadza się w godzinach pełnienia przez funkcjonariuszy służby w jednostce kontrolowanej.

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można przeprowadzić czynności kontrolne, po wcześniejszym uzyskaniu zgody kierownika jednostki kontrolowanej, poza godzinami pełnienia służby w tej jednostce.

§ 7. Kierownik jednostki kontrolowanej albo funkcjonariusz lub pracownik przez niego wyznaczony jest obowiązany, w zakresie kontroli, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 3, umożliwić kontrolerowi dokonanie czynności kontrolnych, w szczególności:

1) umożliwić wstęp na teren jednostki kontrolowanej;

2) udostępnić obiekty i miejsca oraz urządzenia i inne składniki majątkowe będące przedmiotem kontroli;

3) udostępnić dokumenty i zapewnić wgląd w dokumentację i prowadzone ewidencje niezbędne do przeprowadzenia kontroli;

4) umożliwić sporządzenie kopii dokumentów wskazanych przez kontrolera (w przypadku dokumentów zawierających informacje niejawne - po uzyskaniu zgody osób do tego upoważnionych) oraz dokumentowanie czynności kontrolnych w formie uzgodnionej z kierownikiem jednostki kontrolowanej, w szczególności poprzez filmowanie i fotografowanie oraz dokonywanie nagrań dźwiękowych, jeżeli film, fotografia lub nagranie mogą stanowić dowód lub przyczynić się do utrwalenia dowodu w sprawie objętej zakresem kontroli;

5) zapewnić warunki do przeprowadzenia kontroli, w tym poprzez udostępnienie samodzielnego pomieszczenia, miejsca do przechowywania dokumentów oraz stanowiska komputerowego z dostępem do sieci ABWAN;

6) na żądnie kontrolera udzielić wyczerpujących informacji i wyjaśnień, w tym pisemnych;

7) udostępnić środki łączności, a także inne konieczne środki techniczne, jakimi dysponuje jednostka kontrolowana, w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności kontrolnych.

§ 8. Kierownik jednostki kontrolowanej albo podległy mu funkcjonariusz lub pracownik wezwany przez kontrolera do udzielenia wyjaśnień może odmówić ich złożenia jedynie w przypadku, gdy wyjaśnienia mogą dotyczyć faktów i okoliczności, których ujawnienie mogłoby narazić go na odpowiedzialność karną lub dyscyplinarną albo porządkową. Odmowę udzielenia wyjaśnień kontroler odnotowuje w protokole kontroli, załączając oświadczenie wezwanego o odmowie udzielenia wyjaśnień.

§ 9. Kontroler w szczególności ma prawo do:

1) poruszania się po terenie jednostki kontrolowanej, po uprzednim uzgodnieniu tego faktu z kierownikiem tej jednostki;

2) wstępu do obiektów i pomieszczeń jednostki kontrolowanej;

3) badania dokumentów i ewidencji;

4) dokonywania wizji lokalnej i oględzin;

5) żądania złożenia, w wyznaczonym terminie, ustnych lub pisemnych wyjaśnień od kierownika jednostki kontrolowanej oraz podległych mu funkcjonariuszy i pracowników;

6) zasięgania opinii biegłych i osób posiadających wiedzę specjalistyczną;

7) zbierania i zabezpieczenia, w sposób uzgodniony z kierownikiem jednostki kontrolowanej, dokumentów lub innych materiałów, mających znaczenie dowodowe dla wyników kontroli;

8) wnioskowania, jeżeli jest to niezbędne, o wydanie przez kierownika jednostki kontrolowanej określonych poleceń funkcjonariuszom lub pracownikom tej jednostki.

§ 10. Jeżeli przedmiotem kontroli z zakresu ochrony przeciwpożarowej są zadania nałożone na dyrektora Biura Logistyki ABW przez Szefa ABW, o których mowa w § 3 pkt 1-9 zarządzenia nr 73 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 15 listopada 2011 r. w sprawie organizacji ochrony przeciwpożarowej w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zmienionego zarządzeniem nr 122 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 16 października 2018 r. oraz zarządzeniem nr 14 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 16 marca 2022 r., kontroler ma prawo do:

1) poruszania się po terenie jednostki kontrolowanej, po uprzednim uzgodnieniu tego faktu z kierownikiem tej jednostki;

2) wstępu do obiektów i pomieszczeń jednostki kontrolowanej;

3) badania dokumentów i ewidencji;

4) dokonywania wizji lokalnej i oględzin;

5) zasięgania opinii biegłych i osób posiadających wiedzę specjalistyczną;

6) zbierania i zabezpieczania, w sposób uzgodniony z dyrektorem Biura Logistyki ABW, dokumentów lub innych materiałów, mających znaczenie dowodowe dla wyników kontroli;

7) wnioskowania, jeżeli jest to niezbędne, o wydanie przez kierownika jednostki kontrolowanej określonych poleceń funkcjonariuszom lub pracownikom tej jednostki.

§ 11. 1. Kontroler obowiązany jest do:

1) rzetelnego i obiektywnego wykonywania swoich zadań;

2) obiektywnego ustalania stanu faktycznego;

3) ustalania przyczyn powstałych uchybień i nieprawidłowości, w przypadku ich stwierdzenia;

4) wykonywania czynności kontrolnych w sposób w jak najmniejszym stopniu zakłócający służbę i pracę w kontrolowanej jednostce;

5) przyjmowania od funkcjonariuszy i pracowników ustnych i pisemnych wyjaśnień w zakresie spraw objętych kontrolą.

2. Kontroler ustala stan faktyczny na podstawie dowodów zebranych w toku kontroli, w szczególności zgromadzonych dokumentów, przeprowadzonych oględzin lub zebranych pisemnych wyjaśnień i oświadczeń funkcjonariuszy i pracowników kontrolowanej jednostki.

§ 12. 1. Na pisemny wniosek dyrektora Biura przeprowadzającego kontrolę, kierownicy jednostek organizacyjnych ABW, które nie podlegają kontroli, są obowiązani do przekazania informacji i materiałów będących w ich dyspozycji, mających znaczenie dla prowadzonej kontroli.

2. Na wniosek przewodniczącego komisji funkcjonariusze i pracownicy jednostek organizacyjnych ABW, o których mowa w ust. 1, są obowiązani do udzielenia wyczerpujących informacji i wyjaśnień, w tym pisemnych, mających znaczenie dla prowadzonej kontroli, z zastrzeżeniem § 8.

3. Pisemne wyjaśnienia, o których mowa w ust. 2, przesyłane są niezwłocznie dyrektorowi Biura przeprowadzającego kontrolę, za pośrednictwem właściwego kierownika jednostki organizacyjnej ABW, o której mowa w ust. 1.

§ 13. 1. Po zakończeniu kontroli, komisja zapoznaje kierownika jednostki kontrolowanej z ustaleniami i omawia z nim wynik kontroli.

2. W terminie 21 dni roboczych od dnia zakończenia kontroli komisja sporządza protokół z przebiegu kontroli, zwany dalej "protokołem".

3. Protokół sporządza się w jednym egzemplarzu, który po podpisaniu przez kierownika jednostki kontrolowanej zostaje włączony do akt kontroli.

4. Podpisany przez kierownika jednostki kontrolowanej protokół podlega odwzorowaniu cyfrowemu w systemie ESOD2, z którym zapoznawany jest ten kierownik.

5. Dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę, może wyrazić zgodę na odstąpienie od wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1-4, jeżeli w wyniku kontroli nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości.

6. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, fakt przeprowadzenia kontroli jest dokumentowany notatką służbową, zarejestrowaną w postaci dokumentu elektronicznego w systemie ESOD2, z którą zapoznaje się kierownika jednostki kontrolowanej.

7. Protokół zawiera w szczególności:

1) miejsce i datę sporządzenia;

2) skład komisji przeprowadzającej kontrolę - stanowisko, imię i nazwisko kontrolera oraz numer i datę udzielenia upoważnienia dla tej osoby;

3) oznaczenie kontrolowanej jednostki ABW, stopień służbowy, imię i nazwisko kierownika tej jednostki;

4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;

5) określenie zakresu kontroli, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 3;

6) wykaz aktów prawnych dotyczących tematyki kontroli;

7) opis przeprowadzonych czynności kontrolnych i zebranych dowodów;

8) opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, ustalonych uchybień i nieprawidłowości, ze wskazaniem przepisów, które zostały naruszone;

9) parafy kontrolerów i kierownika jednostki kontrolowanej na każdej stronie protokołu;

10) informację o sposobie i terminie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu oraz o prawie do odmowy podpisania protokołu;

11) podpisy kontrolerów oraz kierownika jednostki kontrolowanej na ostatniej stronie protokołu.

8. W przypadku, gdy protokół zawiera informacje niejawne oznacza się go odpowiednią klauzulą tajności, zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych.

9. Materiały wytworzone w związku z kontrolą gromadzone są w aktach kontroli i stanowią uporządkowany zbiór dokumentów, oznaczony klauzulą tajności, zgodnie z wymogami określonymi w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

10. W skład akt kontroli wchodzą w szczególności:

1) plan kontroli;

2) wydruk zawiadomienia o kontroli oraz upoważnienia, zarejestrowanych w systemie ESOD2;

3) protokół;

4) wystąpienie pokontrolne;

5) odpowiedź kierownika jednostki kontrolowanej na wystąpienie pokontrolne;

6) dokumentacja dotycząca dodatkowych ustaleń, korespondencji, wniosków, związanych z przedmiotem kontroli.

11. W skład akt kontroli, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, wchodzą w szczególności:

1) wydruk upoważnienia zarejestrowanego w systemie ESOD2;

2) protokół;

3) wystąpienie pokontrolne;

4) odpowiedź kierownika jednostki kontrolowanej na wystąpienie pokontrolne;

5) dokumentacja dotycząca dodatkowych ustaleń, korespondencji, wniosków, związanych z przedmiotem kontroli.

§ 14. 1. W terminie 21 dni roboczych od dnia zakończenia kontroli, o której mowa w § 10, komisja sporządza protokół.

2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w jednym egzemplarzu, który po podpisaniu przez dyrektora Biura Logistyki ABW, włączany jest do akt kontroli.

3. Wyniki kontroli są przedstawiane w rocznym sprawozdaniu o stanie ochrony przeciwpożarowej w ABW.

4. W zakresie odstąpienia od wykonywania czynności kontrolnych przepisy § 13 ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio.

5. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:

1) miejsce i datę sporządzenia;

2) skład komisji przeprowadzającej kontrolę - stanowisko, imię i nazwisko kontrolera;

3) miejsce prowadzenia kontroli;

4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;

5) określenie zakresu kontroli, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 3;

6) wykaz aktów prawnych dotyczących tematyki kontroli;

7) opis przeprowadzonych czynności kontrolnych i zebranych dowodów;

8) opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, opis ustalonych uchybień i nieprawidłowości ze wskazaniem przepisów, które zostały naruszone;

9) wnioski i zalecenia pokontrolne dla dyrektora Biura Logistyki ABW;

10) podpisy kontrolerów.

§ 15. 1. Kierownik jednostki kontrolowanej przed podpisaniem protokołu, ma prawo w terminie 14 dni roboczych od dnia doręczenia mu protokołu, złożyć dyrektorowi Biura przeprowadzającego kontrolę pisemnie, w postaci dokumentu elektronicznego zarejestrowanego w systemie ESOD2, zastrzeżenia do treści protokołu.

2. Dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę rozpatruje zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1, w terminie 14 dni roboczych od dnia ich otrzymania.

3. W przypadku nieuwzględnienia w całości zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę przekazuje pisemne stanowisko w tej sprawie kierownikowi jednostki kontrolowanej, sporządzone w postaci dokumentu elektronicznego, zarejestrowanego w systemie ESOD2.

4. W przypadku częściowego uwzględnienia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę:

1) przekazuje kierownikowi jednostki kontrolowanej pisemne stanowisko dotyczące nieuwzględnienia zastrzeżeń, sporządzone w postaci dokumentu elektronicznego, zarejestrowanego w systemie ESOD2;

2) poleca komisji w szczególności przeprowadzenie czynności wyjaśniających lub dokonanie zmian w treści protokołu w zakresie wynikającym z uwzględnionych zastrzeżeń, poprzez sporządzenie aneksu do protokołu, który jest podpisywany przez członków komisji albo dyrektora Biura przeprowadzającego kontrolę.

5. W przypadku uwzględnienia w całości zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę poleca komisji w szczególności przeprowadzenie czynności wyjaśniających lub dokonanie zmian w treści protokołu w zakresie wynikającym z uwzględnionych zastrzeżeń, poprzez sporządzenie aneksu do protokołu, który jest podpisywany przez członków komisji albo dyrektora Biura przeprowadzającego kontrolę.

6. Czynności wyjaśniające, o których mowa w ust. 4 pkt 2 i w ust. 5 komisja dokumentuje notatką służbową sporządzoną w postaci dokumentu elektronicznego, zarejestrowanego w systemie ESOD2.

7. W przypadkach, o których mowa w ust. 3-5, kierownik jednostki kontrolowanej może odmówić podpisania protokołu oraz aneksu do protokołu, uzasadniając odmowę jego podpisania pisemnie, w postaci dokumentu elektronicznego, zarejestrowanego w systemie ESOD2.

8. W przypadku odmowy podpisania protokołu przez kierownika jednostki kontrolowanej, przewodniczący komisji sporządza odręcznie w protokole adnotację o odmowie podpisania protokołu oraz przyczynach tej odmowy uzyskanych pisemnie od kierownika jednostki kontrolowanej. Odmowa podpisania protokołu przez kierownika jednostki kontrolowanej nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez kontrolerów i sporządzenia wystąpienia pokontrolnego.

§ 16. 1. W przypadku odnotowania w protokole uchybień lub nieprawidłowości, dyrektor Biura przeprowadzającego kontrolę sporządza pisemne wystąpienie pokontrolne.

2. Wystąpienie pokontrolne sporządza się w jednym egzemplarzu, zatwierdzonym przez Szefa ABW, którego odwzorowanie cyfrowe za pośrednictwem systemu ESOD2 otrzymuje kierownik jednostki kontrolowanej.

3. Wystąpienie pokontrolne zawiera wnioski i zalecenia mające na celu usunięcie stwierdzonych uchybień lub nieprawidłowości oraz wskazuje termin na wdrożenie wniosków i zaleceń.

4. Wnioski i zalecenia zawarte w wystąpieniu pokontrolnym są wiążące dla kierownika jednostki kontrolowanej.

§ 17. Kierownik jednostki kontrolowanej jest obowiązany, w terminie wskazanym w wystąpieniu pokontrolnym, poinformować pisemnie, w postaci dokumentu elektronicznego zarejestrowanego w systemie ESOD2, dyrektora Biura przeprowadzającego kontrolę, o sposobie, terminie usunięcia uchybień lub nieprawidłowości oraz wykonaniu zaleceń, a także o podjętych działaniach zapobiegających powstaniu nieprawidłowości lub przyczynach niewykonania wniosków i zaleceń pokontrolnych.

§ 18. Do kontroli, o której mowa w § 10, przepisów § 15-17 nie stosuje się.

§ 19. Kompetencje dyrektora Biura oraz kierownika jednostki kontrolowanej, o których mowa w niniejszym zarządzeniu, mogą wykonywać również ich zastępcy.

§ 20. Traci moc zarządzenie nr 44 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 8 grudnia 2014 r. w sprawie kontroli wewnętrznej w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z zakresu bezpieczeństwa i higieny służby oraz pracy i ochrony przeciwpożarowej zmienione zarządzeniem nr 39 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 22 października 2015 r. (Dz. Urz. ABW poz. 38 oraz z 2015 r. poz. 21).

§ 21. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Szef Agencji
Bezpieczeństwa Wewnętrznego

płk Krzysztof Wacławek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00