Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Sz 81/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędzia WSA Marzena Kowalewska Protokolant Karolina Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi M. i Z. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za [...] r. o d d a l a skargę

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia [...] o sygn. akt [...] Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. uchylił w całości decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z [...], nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Burmistrza Gminy i Miasta W. z [...], Nr [...], ustalającą M. i Z. R. podatek od nieruchomości za [...] w kwocie [...], wskazując, że nadesłane przez organ odwoławczy akta sprawy są niekompletne i nie zawierają całości materiału dowodowego niezbędnego do zweryfikowania rozstrzygnięć podjętych w sprawie. Brak w nich bowiem było wypisu z ewidencji gruntów i budynków, na które powoływali się zarówno skarżący jak i Kolegium, a ponadto decyzji Burmistrza Gminy i Miasta W. z dnia [...] oraz podstawy zastosowania do obliczenia podatku od nieruchomości podatników stawki stanowiącej [...] zł za metr kwadratowy powierzchni.

Z uwagi na powyższe, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...], Nr [...], uchyliło w całości decyzję Burmistrza Miasta i Gminy W. z [...].

Po ponownie przeprowadzonym postępowaniu podatkowym, decyzją z dnia [...], Nr [...], organ podatkowy pierwszej instancji ustalił współwłaścicielom działki nr [...] podatek od nieruchomości za [...] w kwocie [...]. Organ ten stwierdził bowiem, iż grunty wchodzące w skład działki nr [...], oznaczone od założenia rejestru gruntów w [...] symbolem "[...]", są sklasyfikowane jako użytki kopalne. Natomiast przed przeprowadzeniem scalenia gruntów w [...] na obszarze kopalni występowały użytki rolne klas bonitacyjnych [...],[...],[...] oraz nieużytki. W rejestrze gruntów przed scaleniem widnieje jednak uwaga, że jest to teren kopalni piasku. Na terenie tej działki nie jest prowadzona eksploatacja złóż piasku, a teren działki nie został zrekultywowany. Ponadto, do czasu zakończenia procesów rekultywacyjnych niemożliwa jest zmiana klasyfikacji wskazanych gruntów. Ustalono także, że strony nie występowały do starosty o zmianę przeznaczenia gruntu w stosunku do działki nr [...]. Strony nie prowadziły też innej działalności gospodarczej na tej działce. W tej sytuacji uznano, że działka nr [...] podlega opodatkowaniu stawkami podatku od nieruchomości przewidzianymi dla gruntów pozostałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00