Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Wr 182/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta Sędziowie WSA Ireneusz Dukiel sesor WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca) Protokolant Agnieszka Mazurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi C. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżącego kwotę 200 zł (dwieście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. orzeka, że decyzja wymieniona w pkt I nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi C. P. jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...], nr [...], odmawiająca zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-F. z dnia [...], nr [...], w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Wnioskiem z dnia [...] C. P. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-F. o wydanie interpretacji o zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego. Podatnik podał, że jest ojcem dwójki małoletnich dzieci, a od 28.03.2002 r. jest rozwiedziony. Wykonywanie władzy rodzicielskiej Sąd powierzył obojgu rodzicom na równych prawach, ustalił też wzajemny obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci. Z informacji zawartych we wniosku wynika, że skarżący i jego była żona zamieszkują wraz z dziećmi w jednym mieszkaniu, jednak nie prowadzą wspólnego gospodarstwa. W toku jest postępowanie dotyczące podziału majątku wspólnego.

Pytanie podatnika dotyczyło tego, czy w opisanych warunkach ma prawo rozliczyć podatek dochodowy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

W przekonaniu wnioskodawcy takie prawo mu przysługuje, bowiem ustawa z dnia 26.07.1991 r. jednoznacznie zalicza do osób samotnie wychowujących dzieci m.in. osoby po rozwodzie. Podatnik podkreślił, że sposób zamieszkiwania oraz fakt zameldowania dzieci i rodzica w tym samym miejscu nie jest w tym wypadku kryterium decydującym, ustawodawca bowiem pominął tę kwestię wprowadzając prawo do preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci. O możliwości skorzystania z tego prawa powinien zatem przesadzać jedynie status prawny rodzica/opiekuna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00