Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 padziernika 2007 r., sygn. I SA/Lu 319/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz,, Asesor WSA Jerzy Drwal, Protokolant Stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 października 2007 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. w likwidacji na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za czerwiec 2006 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego z dnia [...], odmawiającą A. spółce z o.o. w likwidacji stwierdzenia nadpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za czerwiec 2006r. w kwocie 19 000 złotych.

W motywach decyzji podano, że w dniu [...] spółka będąc płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w tym podatku za miesiąc czerwiec 2006r. i korektę deklaracji PIT-8A za ten okres. Z wyjaśnień spółki wynikało, że korekta została spowodowana błędnym , jej zdaniem, wykazaniem w pierwotnej deklaracji podatku od wypłaconych kapitałów. Ponieważ spółka została postawiona w stan likwidacji Walne Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o wypłacie wspólnikom kapitału podstawowego i funduszy rezerwowych. Z tytułu wypłaty kapitału podstawowego wypłacono kwotę 100 000 złotych od której pobrano zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w kwocie 19 000 złotych, natomiast z tytułu kapitału rezerwowego i zapasowego wypłacono 106 000 złotych i pobrano 20 140 złotych podatku. Jednak w przekonaniu spółki podatek nie powinien zostać pobrany z tytułu zwrotu udziałowcom wniesionego do spółki kapitału podstawowego. Opodatkowaniu podlega natomiast jedynie różnica pomiędzy przychodem, a wydatkami poniesionymi na nabycie udziałów. W związku z tym powstała nadpłata w kwocie 19 000 złotych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00