Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gl 461/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Aleksander Batoryna, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2007 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego. oddala skargę

 

UZASADNIENIE

A.P. wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] nr [...], ustalającą A. i E. P. wymiar podatku od nieruchomości za 2003 r. w kwocie [...] zł.

Do wydania powyższej decyzji odwoławczej doszło po uprzednim dwukrotnym uchyleniu ostatecznych decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. W pierwszym wyroku Sąd wskazał przede wszystkim na przesłanki wznowieniowe, a mianowicie pominięcie w postępowaniu i wydanej decyzji współwłaściciela nieruchomości oraz przedstawienie przez stronę skarżącą w postępowaniu sądowym nowych dowodów. Podkreślił także naruszenie obowiązku wynikającego z art. 200 § 1 Ordynacji podatkowej oraz stwierdził, że niewyjaśnienie wszystkich okoliczności faktycznych co do charakteru budynku, będącego przedmiotem opodatkowania, uczyniło przedwczesnym dokonywanie oceny prawidłowości zastosowania stawki podatkowej. Sąd podkreślił przy tym, że jedyną podstawą wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, co wynika z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, zaś w aktach sprawy znajdują się jedynie dane dotyczące gruntu, natomiast brak jest danych ewidencyjnych spornego budynku, co wymaga wyjaśnienia. W kolejnym wyroku Sąd uznał, że w tym ostatnim zakresie organy podatkowe nie poczyniły stosownych ustaleń w oparciu o ewidencję budynków oraz nie dokonały jednoznacznych ustaleń charakteru budynku w oparciu o dokumentację architektoniczno-budowlaną, co uznał za naruszenie art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00